رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

مسکن مهر بروجرد برای تردد معلولان مناسب‌سازی نشده است - نمایش محتوای خبر

 

 

مسکن مهر بروجرد برای تردد معلولان مناسب‌سازی نشده است

مسکن مهر بروجرد برای تردد معلولان مناسب‌سازی نشده است

مدیرکل بهزیستی استان لرستان گفت:سایت مسکن مهر بروجرد برای تردد معلولان مناسب سازی نشده است و امکان تردد معلولان، جانبازان و سالمندان برای این واحدها بسیار پایین است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، اسداله حیدری در جلسه شورای مسکن استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد بابیان اینکه بهزیستی در شهرستان‌هایی مانند کوهدشت، رومشکان و دورود متقاضی مسکن مهر است، اظهار داشت: متأسفانه ما در شهرستان‌هایی از استان مشکل‌داریم که در مسکن مهر این شهرستان‌ها ظرفیت خالی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی در شهر خرم‌آباد برای 143 واحد مسکن مهر قرارداد منعقد کرده‌ است، افزود: بخشی از آن از طریق مسکن مهر استان تأمین می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان لرستان به مشکلات چند دستگاه استان در رابطه با پروژه 98 واحدی  اشاره و عنوان کرد: ما از 30 میلیون سهم آورده 25 میلیون را پرداخت کرده‌ایم در حالی که بنا بوده تا آبان ماه امسال تکمیل شود اما تاکنون پیشرفت فیزیکی چندانی نداشته به طوری که در این ارتباط بیشتر از 90 درصد سهم آورده را پرداخت کرده‌ایم ولی هنوز کار انجام‌نشده است.

وی در ارتباط با مسکن‌های روستایی استان بیان کرد: متراژی که برای معلولان در نظر گرفته‌شده حدود 180 متر است که باید فرد در روستا به این میزان زمین داشته باشد تا بتواند برای خود خانه بسازد.

حیدری تصریح کرد: فرد فقیری که روستا زندگی می‌کنند و همه دارایی‌اش یک زمین 150 متری است قاعدتاً باید اجازه داده شود که این فرد برای خودش سرپناهی ایجاد کند و این در حالی است که اجازه این کار داده نمی‌سود و گفته‌شده باید زمین مربوطه 180 متر باشد بنابراین  در خواست داریم با مسئولان بالا دست مکاتبه‌ای صورت گیرد که شرایط موجود را تسهیل کنند.

مدیرکل بهزیستی استان لرستان در ارتباط با تعهدات پرداخت وام‌های مسکن گفت: در این رابطه سه بانک عامل صادرات، رفاه و مسکن وجود دارد که این بانک‌ها قرار بوده به شکل زنجیره‌ای تعهدات و تضامین افراد تحت پوشش را بپذیرند که متأسفانه قبول نمی‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه پیمانکار مسکن مهر باید از قبل حق انشعابات را پرداخت کند، خاطرنشان کرد: هنگامی‌که  حق انشعابات را پرداخت می‌کند بر اساس قانون جامع حمایت از معلولان و مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی هر فرد فقیر تحت حمایت این دستگاه‌ها یک‌بار می‌تواند به‌صورت رایگان انشعابات را داشته باشد و در بحث عوارض نیز براساس قانون معلولان باید از پرداخت عوارض شهرداری معاف شوند.

وی در ارتباط پروژه مسکن مهر شهرستان بروجرد اظهارداشت: در این مکان رمپ‌های زده‌شده که در آن‌ها استاندارد مناسب‌سازی رعایت نشده و تردد معلولان به‌وسیله آن‌ها بسیار سخت و در بعضی مواقع غیرممکن است.

حیدری با اشاره به اینکه محوطه‌سازی و مناسب‌سازی فاز دو مسکن مهر شهرستان بروجرد صورت نگرفته است، افزود: امکان تردد معلولان، جانبازان و سالمندان برای این واحدها بسیار پایین است.

وی عنوان کرد: در ارتباط با مسکن مهر امسال سهمیه ما 392 واحد است که تعیین تکلیف شده است و درحال ساخت و تحویل هستند بنابراین بهزیستی استان ظرفیت خالی برای خرید ندارد.

مدیرکل بهزیستی استان لرستان تصریح کرد: متأسفانه سهم آورده‌ای که قبلاً بوده  افزایش بسیار زیادی داشته است به طوری که از 25 میلیون به 35 میلیون افزایش پیداکرده  و آن‌قدر افزایش پیداکرده که امکان خرید برای این افراد غیرممکن است.