جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

مشاهده یگ گونه مار افعی نخستین بار در لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

مشاهده یگ گونه مار افعی نخستین بار در لرستان

مشاهده یگ گونه مار افعی نخستین بار در لرستان

یگ گونه مار افعی نخستین بار در لرستان مشاهده شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: نخستین بار در لرستان یک حلقه مار از گونه افعی سوسن در تاکستان های شمال شرق الیگودرز مشاهده شد.

مهرداد فتحی بیرانوند افزود: این گونه نادر جانوری توسط ماموران حفاظت محیط زیست شهرستان الیگودرز زنده گیری و به اداره محیط زیست منتقل شد.

آقای فتحی بیرانوند افزود: پس از ثبت تصاویر و سایر مستندات مربوطه برای تصحیح نقشه پراکنش این گونه، مار زنده گیری شده در منطقه زیست خود رهاسازی شد.

افعی سوسن با نام علمی Telescopus tessellatus martin یک گونه مار نیمه سمی است که دامنه پراکنش آن از شمال شرقی ایتالیا تا جنوب مدیترانه امتداد دارد و در کشورهای ترکیه، لبنان، سوریه، قفقاز، ایران و عراق هم می‌توان این گونه را در مناطقی با آب و هوای نسبتا مرطوب مشاهده کرد.

این گونه مار که حداکثر طول آن 103 سانتیمتر بوده و 9 سانتیمتر دم دارد دارای مردمک چشم عمودی و سر کمی پهن تر از فاصله پوزه تا پولک آهیانه است.

افعی سوسن که در میان شاخه‌های افتاده روی زمین و تنه درختان جنگلی، سنگ‌ها و صخره‌های بوته‌زارها، زمین‌های خشک، فضاهای باز و گاها درخت‌زارهای تخریب شده، دیوارهای قدیمی و ویرانه‌ها زیست و از پستانداران کوچک و انواع جوندگان تغذیه می‌کند.