رونق تولید ملی | شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

مصادره پروژه‌های شهرداری خرم‌آباد در سایه دیگر نهادها /۴۸۴ هکتار بافت فرسوده در شهرستان خرم‌آباد شناسایی‌شد - نمایش محتوای خبر

 

 

مصادره پروژه‌های شهرداری خرم‌آباد در سایه دیگر نهادها /۴۸۴ هکتار بافت فرسوده در شهرستان خرم‌آباد شناسایی‌شد

مصادره پروژه‌های شهرداری خرم‌آباد در سایه دیگر نهادها /۴۸۴ هکتار بافت فرسوده در شهرستان خرم‌آباد شناسایی‌شد

حدود ۴۸۴ هکتار بافت فرسوده در شهرستان خرم‌آباد شناسایی‌شده که نیازمند بازسازی و احیا از سوی شهروندان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، یکصد و هشتاد و هفتمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر خرم‌آباد شامگاه روز گذشته به بررسی دو موضوع اصلی در شهرداری این شهرستان با حضور اعضای شورای شهر و شهردار خرم‌آباد پرداخت.

بررسی نقایص برنامه تلویزیونی شهر و شهروند که اخیراً با موضوع معرفی پروژه‌های عمرانی شهرداری خرم‌آباد در سیمای استانی لرستان پخش می‌شود موضوع مهم و چالش‌برانگیز جلسه شورای روز گذشته بود تا نظرات مختلف اعضای شورا را نسبت به‌نقد این برنامه خام تلویزیونی تجمیع کند.

اقدامات عمرانی شهرداری خرم‌آباد در سایه دیگر نهادها

این برنامه که به همت معاونت روابط عمومی شهرداری خرم‌آباد و به‌منظور آشنا کردن شهروندان با اقدامات عمرانی شهرداری و شورای شهر تهیه و تدوین‌شده است جدا از ضعف‌های فنی در تدوین آن، پروژه‌های شهرداری خرم‌آباد را که با ممارست اعضای شورا به ثمر رسیده است به نفع دیگر نهادهای استان لرستان مصادره کرده و نام شهرداری این شهرستان را در سایه این نهادهای بزرگ‌تر ادغام و به تعبیری دیگر پنهان ساخته است.

رضا حاصلی از اعضای شورای اسلامی شهر خرم‌آباد است که نسبت به پخش این برنامه با سبک ضعیف آن انتقاد داشت، گفت: شهروندان باید به‌صورت کاملاً صحیح و آشکار با ابزار مناسب نسبت به خدمات ارائه‌شده در شهر خود توسط شهرداری و شورای شهر اطلاع یافته تا آدرس اشتباهی که توسط برخی مخالفان این دو نهاد به آن‌ها داده‌شده است اصلاح شود.

وی انتقادات وارده به پخش این برنامه تلویزیونی را متوجه شهرداری خرم‌آباد دانست و افزود: مهم‌ترین انتقادی که به شهرداری وارد می‌شود این است که باوجوداینکه شهردار منتخب شورای شهر است به‌گونه‌ای عمل می‌کند که زیرمجموعه استانداری لرستان محسوب شود و این ضعف بزرگ شهرداری خرم‌آباد است که به‌جای واضح و شفاف بیان کردن اقدامات عمرانی خود با برنامه‌ای چنددقیقه‌ای همه تلاش‌های صورت گرفته در این نهاد را به نام استانداری رقم می‌زند.

به نام شهرداری به کام دیگران

این عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد با اشاره به ظرفیت و پتانسیل بالای رسانه به‌ویژه رسانه ملی در معرفی خدمات شهرداری بیان کرد: نباید با صرف هزینه‌های بالای تبلیغاتی اقدامات عمرانی شهرداری خرم‌آباد را به نام دیگر نهادها به مردم هدیه کرد که پس‌ازآن مردم تصور کنند هیچ کاری در این نهاد انجام‌نشده است.

وی با تصریح بر اینکه نباید مدیریت شهرداری خرم‌آباد با این‌گونه اقدامات تبلیغاتی نادرست زیر سایه دیگر مسئولان برده شود، عنوان کرد: با پخش این برنامه ناپخته با سرمایه مردم عملاً ابزاردست خود را خالی کرده‌ایم حال‌آنکه در حوزه مدیریت شهری باید حرف اول و آخر را شهردار بزند نه نهادهای دیگر.

حاصلی با تأکید بر لزوم انجام اقدامات هدفمند رسانه‌ای به‌منظور معرفی اقدامات عمرانی شهرداری خرم‌آباد تصریح کرد: باید مشخص شود افرادی که با هزینه‌های شهرداری این برنامه تبلیغاتی را برای پخش در سیمای استان لرستان تدارک دیده‌اند قصد تبلیغ و یا تخریب داشته‌اند چراکه روابط عمومی جایگاهی مهم و رابطه‌ای دوطرفه و منطقی میان مخاطبین و دستگاه‌های متولی دارد بنابراین باید هدفمند و صحیح در این حوزه عمل کند.

جافر وفایی دیگر عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد با اشاره به برخی انتقادات مطرح‌شده در خصوص این برنامه تلویزیونی گفت: به‌صرف انتقاد برخی افراد از این برنامه نباید پخش آن متوقف شود بلکه باید به شکل حرفه‌ای‌تری مشکلات و نقایص مطرح‌شده در آن مرتفع شده و برای پخش و بازبینی آماده شود.

فرشته طهماسبی دیگر عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد به حساسیت فوق‌العاده بالای اقدامات تبلیغاتی در فضای رسانه اشاره و بیان کرد: این برنامه باید کارشناسانه‌تر تدوین شود و صرفاً برنامه‌ای برای وقت پر کردن نباشد تا موجبات سوءاستفاده برخی منتقدان تندرو را فراهم نکند.

وی بابیان اینکه برنامه پخش‌شده در همان قسمت‌های نخست گویای خامی فراوان آن بود، افزود: هرچند انتقادات زیادی به برنامه‌های مختلف صداوسیما وارد است اما این برنامه در اوج ناپختگی پخش شد بنابراین اگر قرار بر معرفی پروژه‌های عمرانی شهرداری است باید این کار با روشی صحیح به معرفی هر هفته یک پروژه بپردازد.

کاهش عوارض بافت‌های فرسوده تا 40 درصد

بررسی اعمال تخفیف عوارض بافت‌های فرسوده تا 40 درصد دیگر موضوع این جلسه بود تا در سخنانی حسن آذری عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد و گفت: بافت‌های فرسوده با توجه به لزوم مقاوم‌سازی و نوسازی این‌گونه املاک که حجم قابل‌توجهی در مرکز شهر خرم‌آباد را در برگرفته و نیز تعریض معابر که خدمات‌رسانی به شهروندان را تسهیل می‌کند در کنار تمرکززدایی از مرکز شهر باید نوسازی شوند.

وی بابیان اینکه معابر این بافت‌ها باید در طرح جامع تعریض شود، افزود: با استناد به لایحه عوارض‌های سال 95 مالکین این‌گونه املاک که نسبت به نوسازی ملک خود اقدام می‌کنند از پرداخت 40 درصد عوارض صدور پروانه معاف می‌شوند.

این عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد با اشاره به موارد منع این طرح عنوان کرد: املاکی که در بافت‌های فرسوده نوسازی شده‌اند شامل این طرح نمی‌شوند همچنین با توجه به محدوده بافت‌های فرسوده املاک فرسوده خارج از این محدوده نمی‌توانند از تخفیف عوارض بهره‌مند شوند.

وی بابیان اینکه حدود 484 هکتار بافت فرسوده در شهرستان خرم‌آباد شناسایی‌شده است، خاطرنشان کرد: بافت‌های فرسوده تاریخی با محدودیت ارتفاع در اماکن مجاز می‌توانند از این تخفیف‌ها استفاده کنند.