Skip to Content

معرفی جاذبه‌های گردشگری الیگودرز/ از آبشار آب سفید تا دشت لاله‌های واژگون

معرفی جاذبه‌های گردشگری الیگودرز/ از آبشار آب سفید تا دشت لاله‌های واژگون

شهرستان الیگودرز در شرق استان لرستان واقع است که با وسعت بیش از هشت هزار کیلومترمربع و با ارتفاع دو هزار متر از سطح دریا بیشترین سهم از مناظر دیدنی و طبیعی استان لرستان را به خود اختصاص داده است.

این شهرستان دارای آب و هوایی معتدل و مناظر زیبایی است به‌ طوری‌که فقط  11 آبشار در این شهرستان قرار دارد که می‌توان به آبشارهای آب سفید و چکان اشاره کرد.

آبشار آب سفید عروس زیبای لرستان

آبشار آب سفید الیگودرز در جنوب شرقی استان لرستان در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار دارد که یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین آبشارهای کشور است.

ارتفاع آبشار آب سفید 70 متر و عرض تاج آن در فصل پرآب حدود 8 متر است که از داخل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید که به عروس زیبای آبشارهای ایران معروف است.

آبشار آب سفید در منطقه‌ای ییلاقی با کوه‌های سر به فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو واقع‌شده و هوای آن بسیار خنک و دل‌نشین است، پوشش جنگلی و گیاهی در اطراف آبشار آب سفید زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه توریستی داده است.

به علت اینکه آب آن به‌ صورت مخلوط با هوا و در اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید درمی‌آید به آب سفید معروف است که در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است.

آبشار چکان، سرمایه خدادادی الیگودرز

آبشار چکان در جنوب غربی الیگودرز و در بخش «زز و ماهرو» قرار دارد و مشرف‌ به روستاهای منطقه چکان است، این آبشار با ارتفاع 30 متر و عرض تاج 4 متریکی از آبشارهای زیبای الیگودرز است که مشرف بر دره چکان و نزدیکی روستاهای حسین‌آباد و دهقادی قرار گرفته است.

آبشار چکان از درون غاری مشرف‌ به زمین زراعی چکان بیرون می‌آید که فوران آن ده‌ها متر طول دارد که پس از بیرون آمدن از تونلی زیبا و ریزش از ارتفاع سی متری با شیبی متوسط در دشت چکان جاری می‌شود که آهنگ آن هر بیننده و شنونده‌ای را به وجد می‌آورد.

آبشار چکان از زیبایی‌های عجیب طبیعت استان لرستان است که اطراف این آبشار و امتداد رودخانه پوشیده از درختان میوه همچون گردو، بلوط و گلابی است  و اهالی منطقه نیز از آب آن جهت کشاورزی بیشترین بهره را می‌برند.

کوه‌های اطراف آبشار زیستگاه پرندگانی همچون بلبل، کبک، کبوتر و انواع حیوانات وحشی مانند خرس، پلنگ، گرگ و گراز است، بهترین راه رسیدن به آبشار چکان از طریق جاده شوسه مورزرین- شول‌آباد و بهار کار است.

آبشار تاف (برنجه)

آبشار تاف یا برنجه از نوع آبشارهای پلکانی که از سه پله تشکیل‌شده و در نزدیکی روستاهای سر تنگ برزه و پیر امام در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز قرار دارد.

آبشار برنجه یک آبشار فصلی ولی بسیار زیبا به ارتفاع حدود 800 متر است که بلندترین آبشار ایران و به قولی بلندترین آبشار قاره‌ آسیا به شمار رود.

بافت کوهستانی این منطقه، وجود چشم‌اندازها و مناظر زیبای طبیعی، پوشش گیاهی متنوع، گل‌های رنگارنگ و لاله‌های واژگون در ارتفاعات کوه برنجه هرساله مورد استقبال و بازدید گردشگرانی از داخل و خارج کشور قرار می‌گیرد.

آبشار وارگ

آبشار وارگ از نوع آبشارهای دوقلو به شمار می‌رود که در روستایی با همین نام در جنوبی‌ترین منطقه شهرستان الیگودرز قرار گرفته است و منظره‌ی زیبای را به وجود آورده که هر بیننده‌ای را مجذوب خویش می‌کند.

مقدار آب این آبشار بسیار فراوان است و پس‌ از آن که از چشمه‌های بالای صخره سنگی سرچشمه می‌گیرد، اولین آبشار را به وجود می‌آورد و با طی فاصله 15 متر، از صخره دوم نیز فرو می‌ریزد و آبشار دوم را پدید می‌آورد و به رود رودبار می‌ریزد.

دشت لاله‌های واژگون الیگودرز

دشت دالانی الیگودرز با دو هزار و 900 هکتار وسعت در یکی از ارتفاعات منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه قرار دارد که از مناظر دیدنی شهرستان الیگودرز به شمار می‌رود و هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه‌های زاگرس ادامه دارد، این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانکوه قرار دارد و توسط کوه‌های دیگری احاطه‌شده که زیبایی این منطقه را بیشتر کرده است.

در این دشت زیبا و منحصربه‌فرد دو نوع نادر از گل‌های لاله واژگون به نام‌های «سوسن چلچراغ» و «اشک مریم» با ارتفاعی بالغ‌بر 120 سانتی‌متر می‌روید.

رویش هزاران لاله واژگون در آوان هر بهار در دشت زیبای لاله‌های واژگون جلوه بی‌نظیر و کمیاب طبیعت گوناگون حیات‌وحش در ایران را نمایان می‌کند به‌ طوری‌که با ذوب برف‌ها در دامنه کوه‌های منطقه دره دائی الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک سیاه می‌رویند و به‌ سان نوزادان طبیعت در دامن دایه باد سرود زندگی آغاز می‌کنند.

لاله واژگون برخلاف سایر گونه‌های لاله و سایر گل‌ها از ساقه به‌ سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده‌اند و برخی نیز به سبب آنکه در میان گلبرگ‌هایش همواره قطره آبی جاری است، بدان «گل اشک» نیز می‌گویند.

رشته‌کوه اشترانکوه

رشته‌کوه اشترانکوه در شرق استان لرستان قرار دارد که یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است، بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران چهار هزار و 150 متر بلندا دارد و مرتفع‌ترین نقطه استان لرستان است.

این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های رود دز به نام مار بره است که قله‌های بلند و پربرف، دره‌های ژرف و طولانی، رودهای دائمی، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع، روستاهای کوهپایه‌ای از جمله ویژگی‌های اشترانکوه است.

در ارتفاعات اشترانکوه دره‌هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آن‌ها چال می‌گویند که از جمله این چال‌ها می‌توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه تخت، چال پیارو و چال همایون نام برد.

رودهای کوچک بسیاری از این قله‌ها سرچشمه می‌گیرند که مهره زرین، مار بره، گهر رود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله‌اند.

دریاچه گهر در یکی از دامنه‌های جنوب باختری اشترانکوه و در دره گهر رود قرار دارد؛ در برخی از نقاط اشترانکوه سنگواره‌هایی یافته‌اند که در میان آن‌ها سنگواره‌هایی از جانوران مانند صدف و ماهی وجود دارد.

روستاهای بسیاری در کوهپایه اشترانکوه وجود دارند که از آن‌ها می‌توان به دره تخت، سیوله، کمندان و طیان که همگی از توابع شهرستان ازنا هستند اشاره کرد.

رشته‌کوه تمندر

رشته‌کوه تمندریکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری الیگودرز است که این رشته‌کوه در نواحی بربرود و زلقی شهرستان الیگودرز واقع‌شده است که دارای چهار رشته شمالی، جنوبی، خاوری و مرکزی است.

رشته‌کوه تمندر زنجیره به‌ هم‌ پیوسته‌ای از کوه‌ها و قله‌ها است، این رشته‌کوه، رشته شمالی دو قله ازنا و دره سر را در برمی‌گیرد که به ترتیب سه هزار و200 و سه هزار و 250 متر ارتفاع دارند.

سراب غار تمندر نیز در دل کوه قرار دارد و از ضلع شمالی آن بیرون می‌آید که جز جاذبه‌های طبیعی منطقه به‌ حساب می‌آید، این سراب چشمه‌ای است که با آب فراوان از دل کوه بیرون می‌آید و سراب پر آب دیگری در دل کوه تمندر وجود دارد که از ضلع جنوبی آن سرازیر می‌شود.

امامزاده محمد بن حسن

امامزاده محمد بن حسن در جنوب شرق استان لرستان  است و در فاصله 130 کیلومتری از شهر الیگودرز قرار دارد که یکی از مکان‌های زیارتی و گردشگری شهرستان الیگودرز محسوب می‌شود.

آرامگاه  امامزاده محمد بن حسن در یک زمین نسبتاً هموار قرار گرفته که اطراف آرامگاه را کوه‌ها و درختان بلوط پوشانده است و هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از نقاط مختلف استان لرستان و ایران است.