رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

ممنوعیت کوچ زود هنگام عشایر به مراتع لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

ممنوعیت کوچ زود هنگام عشایر به مراتع لرستان

ممنوعیت کوچ زود هنگام عشایر به مراتع لرستان

کوچ زودهنگام عشایر به مراتع لرستان ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مدیرکل امور عشایر لرستان در جلسه ساماندهی کوج بهاره عشایر گفت: براساس تقویم کوچ، ورود دامهای عشایر به مراتع استان تا 15 اردیبهشت ممنوع است.

حاجی مراد بیرانوند تخریب پوشش گیاهی مراتع را از مهمترین مضرات کوچ زودهنگام عشایر برشمرد و گفت: به منظور ساماندهی کوچ عشایر، در وردی های استان از سمت جنوب سه اطراقگاه در پل زال و قلعه رزه راه اندازی شده است.

وی گفت: در این مکانها علاوه ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی و توزیع مایحتاح اساسی خانواده های عشایری، به منظور رفع نیاز دامهای عشایر نیزبه میزان کافی آب،علوفه و کنسانتره تهیه شده است.

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت: در کوچ بهاره حدود 14 هزار خانوار عشایری از لرستان، ایلام، کرمانشاه، اصفهان، چهار محال و بختیاری و همدان از مناطق قشلاقی خوزستان به سمت مراتع ییلاقی لرستان کوچ می کنند که متاسفانه کوچ زودهنگام برخی از آنها پوشش جنگلی و مرتعی استان را به مخاطره انداخته است.

وی شمار دامهای عشایر کوچرو را بیش از 3 میلیون راس اعلام کرد و گفت: عرصه های مرتعی استان ظرفیت پذیرش این همه دام را ندارد و کوچ زودهنگام عشایر روند تخریب عرصه های جنگلی و مرتعی استان را تشدید کرده است.

حاجی مراد بیرانوند وسعت عرصه های جنگلی و مرتعی لرستان را حدود دو میلیون و 200 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: به منظور صیانت از این سرمایه ملی، دستگاه های مسئول اعم از امور عشایر،جهاد کشاورزی، دامپزشکی؛ علوم پزشکی آموزش و پرورش عشایر، راه آهن و سپاه ناحیه عشایری ضمن خدمت به عشایر کوچرو بر نحوه کوچ به ویژه رعایت تقویم کوچ نظارت خواهند کرد.

استان لرستان با یک میلیون و 200 هزار هکتار عرصه های جنگلی و یک میلیون هکتار عرصه های مرتعی از غنی ترین مناطق ایران محسوب می شود و از نظروسعت عرصه های جنگلی و مرتعی بعد از فارس و خراسان جنوبی، سومین استان کشور است.

کوچ زودهنگام عشایر، چرای بی رویه دامها، خشکسالی و ریزگردها از مهمترین عوامل تهدیدکننده حیات عرصه های جنگلی و مرتعی لرستان است به نحوی که در سالهای اخیر نزدیک به 50 درصد عرصه های جنگلی لرستان در معرض خطر خشکیدگی قرار گرفته است.