رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۸

منبع تغذیه دوبل توسط محققان بسیج علمی استان لرستان ساخته شد - نمایش محتوای خبر

 

 

منبع تغذیه دوبل توسط محققان بسیج علمی استان لرستان ساخته شد

منبع تغذیه دوبل توسط محققان بسیج علمی استان لرستان ساخته شد

مسئول بسیج علمی استان لرستان گفت: محققان مرکز حمایت از تحقیقات لیزر و پلاسمای بسیج علمی لرستان موفق به ساخت منبع تغذیه دوبل شدند.

مهدی رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: امروزه بسیاری از پروژه‌های مهم تحقیقاتی، صنعتی و نظامی مانند لیزرهای پرقدرتی که در چند اتمسفر کار می‌کنند فرایندهای پلاسمایی، DBD، برش دهنده‌ای پلاسمایی فلزات دیرگدازی مانند تنگستن و مولیبدن، جوشکاری‌های پلاسما، انفجار پلاسمایی، رادارهای پرقدرت، بمب‌های الکترومغناطیس (E-bomb) منفجر کننده‌های مین‌های ضدتانک به‌وسیله امواج الکترومغناطیسی قوی، موتور پلاسما و غیره نیاز به ایجاد پلاسمایی با چگالی یونی بالا است.

وی افزود: به‌تازگی محققان مرکز حمایت از تحقیقات لیزر و پلاسمای بسیج علمی لرستان موفق به ساخت منبع تغذیه دوبل شده‌اند که این منبع تغذیه در اصل از دو منبع low و high و یک قسمت کنترل تشکیل‌شده است.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان  عنوان کرد: بخش‌high ولتاژی از 1 تا 100 کیلوولت با جریان چند میلی‌آمپر را برای تأمین ولتاژ شکست ایجاد می‌کند و بخش low ولتاژی از 100 ولت الی چند صد ولت با جریانی بیش از 100 آمپر برای تولید پلاسمایی با چگالی و حجم بالا ایجاد می‌کند.

وی  بیان کرد: قسمت کنترل که مهم‌ترین عنصر این اختراع است از یک بخش نرم‌افزار که‌ اطلاعات ورودی از گیرنده‌ها را گرفته و بر اساس‌ معادلات تاونز و پاشن پردازش می‌کند، تشکیل‌شده است.

رحیمی بابیان اینکه بخش سخت‌افزار از مجموعه‌ موس‌فت‌های بسیار سریع تشکیل‌شده است، گفت: بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار بر روی‌هم مانند یک کلید استثنایی عمل می‌کند، به این معنی که در ابتدا مابین دو الکترود (کاتد و آند) ولتاژ شکست را اعمال می‌کند و پس از تولید پلاسما اولیه و تولید یون‌های افزاینده و درنتیجه افت مقاومت در حد مشخص و تعیین‌شده، منبع تغذیه high قطع و منبع تغذیه low و با جریان بالا را وصل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به ناپایداری پلاسما، این زمان قطع و وصل در حد چند میلیونوم ثانیه خواهد بود، تصریح کرد: با این اختراع، فرآیندهای پلاسمایی که نیاز به منبع تغذیه‌های بسیار سنگین، حجیم و گران‌قیمت دارند، تبدیل به منبع تغذیه بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر می‌شود که این مورد بسیار مطلوب پروژه‌های نظامی، فضایی و بخش لیزرهای پرقدرت است.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان خاطر نشان کرد: با انجام این تحقیقات و کسب دانش موردنیاز، مراکز رشد و مرکز حمایت از تحقیقات پلاسما و لیزر بسیج علمی لرستان آمادگی برای ساخت منبع تغذیه با ولتاژ تا صدها کیلوولت با جریان 100 ها آمپر را دارد.

وی اظهارداشت: درصورتی‌که مراکز تحقیقات یا صنعتی نیاز به چنین منبع تغذیه‌ای داشته باشند با ذکر مشخصات منبع تغذیه می‌توانند با سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان تماس بگیرند.