رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

منطقه نمونه بی‌مانع، جهت تردد معلولان در خرم‌آباد احداث می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

منطقه نمونه بی‌مانع، جهت تردد معلولان در خرم‌آباد احداث می‌شود

منطقه نمونه بی‌مانع، جهت تردد معلولان در خرم‌آباد احداث می‌شود

معاون استاندار لرستان گفت: مطالعات لازم برای تبدیل منطقه شیرخوارگاه خرم‌آباد به منطقه نمونه بی‌مانع، برای تردد معلولان در خرم‌آباد انجام شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد اصلانی در جلسه شورای مناسب‌سازی، اظهار داشت: شهرداری‌ها، بیشترین سهم را در مناسب‌سازی شهر برای معلولان به عهده‌دارند، که بخشی از آن مربوط به اقداماتی است که باید توسط شهرداری انجام و اجرا شود و بخش دیگر وظیفه نظارت شهرداری‌ها را طلب می‌کند تا با متخلفان برخورد کند.

وی احقاق حقوق معلولان را یک مطالبه به‌ حق و جدی دانست و افزود: باید قانون مناسب‌سازی محیط شهری برای افراد معلول در استان لرستان رعایت و جدی گرفته شود.

معاون عمرانی استاندار لرستان با اشاره به‌ ضرورت فرهنگ‌سازی توجه به‌ حقوق معلولان در جامعه، عنوان کرد: صداوسیما به عنوان رسانه ملی، یکی از دستگاه‌های اثرگذار در بحث فرهنگ‌سازی است که باید از این ظرفیت برای فرهنگ‌سازی توجه به‌ حقوق معلولان که فراوانی قابل‌توجهی نیز در جامعه دارند، استفاده شود.

وی تصریح کرد: اگر تهیه و تولید برنامه‌های مربوط به معلولان برای صداوسیما هزینه‌بر است، حداقل می‌تواند با دعوت از کارشناسان به آسیب‌شناسی و بررسی چالش‌های پیش روی معلولان در جامعه و ارائه راهکارهایی برای کاهش مشکلات آن‌ها بپزدارد.

اصلانی پرداختن به مسائل و دغدغه‌های معلولان را یکی از وظایف ذاتی صداوسیما دانست و خاطرنشان کرد: باید جانبازان و معلولان استان، بیش از این در صداوسیما دیده شوند و موردتوجه قرار بگیرند.

وی بیان کرد: در معماری‌ها و شهرسازی‌ها باید نیازهای معلولان نیز دیده شود، متأسفانه در بسیاری از معابر و خیابان‌های استان موانع زیادی برای تردد معلولان وجود دارد و این افراد به سهولت نمی‌توانند در جامعه حاضرشده و خدمات لازم را دریافت کنند.‌

معاون عمرانی استاندار لرستان گفت: اداره کل بهزیستی لرستان به عنوان دبیر ستاد مناسب‌سازی مکلف است که تا پایان هفته آیند برنامه‌هایی آموزشی را که برای فرهنگ‌سازی توجه به معلولان لازم است، از طریق صداوسیما به نمایش بگذارد زیرا بر اساس قانون، صداوسیما موظف است که در طول هفته دو ساعت را به‌ طور اختصاصی به معلولان اختصاص دهد.

وی افزود: دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مکلف است که توجهات لازم را در مورد صدور احکام موضوع ماده 100 و قانون شهرداری‌ها را به اعضای شورا یادآوری کند به طوری که در صدور احکام مربوطه، حقوق قانونی معلولان به عنوان یک اصل موردتوجه قرار بگیرد.

اصلانی عنوان کرد: شهرداری‌ها و سازمان نظام‌مهندسی باید از شروع بکار ساخت‌وساز ساختمان‌هایی که قانون مناسب‌سازی معلولان را رعایت نکرده‌اند، جلوگیری کند و از ارائه پایان کار به آن‌ها امتناع ورزد.

وی تصریح کرد: منطقه شیرخوارگاه توسط معاونت شهرسازی و معماری و نیز نماینده شهرداری، به صورت میدانی موردمطالعه دقیق قرارگرفته و ظرف مدت یک ماه آینده طرح مناسب‌سازی مربوطه تهیه شود و در سال 95، تحت عنوان منطقه بی‌مانع جهت تردد معلولان به مرحله اجرا برسد.

معاون عمرانی استاندار لرستان خاطرنشان کرد:  معاونت شهرسازی شهرداری‌ها و پلیس ساختمانی، مکلف هستند که مطالعات و بازدیدهای میدانی ساخت‌وسازها را به طور دقیق با نقشه‌های ملزم به پرونده موجود در شهرداری‌ کنترل کنند و در صورت وجود مغایرت، نسبت به تعطیلی و جلوگیری از ادامه کار آن‌ها اقدام کنند.