رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

موجودی کتاب کتابخانه‌های بروجرد 216 هزار جلد است - نمایش محتوای خبر

 

 

موجودی کتاب کتابخانه‌های بروجرد 216 هزار جلد است

موجودی کتاب کتابخانه‌های بروجرد 216 هزار جلد است

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد گفت: موجودی کتاب کتابخانه‌های این شهرستان هم اکنون 216 هزار و 143 جلد است.

داوود پهلوان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بروجرد، اظهار کرد: به ازای هر یکصد نفر در این شهرستان 65.5 جلد کتاب در کتابخانه‌ها موجود است.

وی عنوان کرد: برگزاری مسابقات کتابخوانی در مناسبت‌های مختلف در شهرستان بروجرد افزایش 50 درصدی علاقه‌مندی شهروندان به ثبت نام در کتابخانه‌ها را به دنبال داشته است.

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد ادامه داد: افزایش جامعه آماری افراد کتابخوان در این شهرستان در دستور کار قرار دارد و در این زمینه اقداماتی با اداره آموزش و پرورش این شهرستان نظیر برگزاری نشست‌های کتابخوانی در مدارس در حال انجام است.

پهلوان به نقش70 درصدی مشکلات مالی در بازدارندگی از دستیابی امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد به اهداف مورد نظر خود اشاره و تصریح کرد: خدمات‌رسانی مطلوب، افزایش سرانه فضای مطالعاتی و ... در گرو برخورداری این نهاد از پشتوانه مالی است.

وی خاطرنشان کرد: احداث چندین کتابخانه در نقاط مختلف شهرستان بروجرد در دستور کار قرار دارد و در این راستا اقداماتی نظیر خرید زمین انجام شده است.

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد یکی از عوامل کاهش توجه جوانان و نوجوانان به مقوله کتاب و کتابخوانی را استفاده آنها از شبکه‌های اجتماعی خواند و اضافه کرد: با توجه به لزوم اعتبارات کلان به منظور ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال ایجاد این کتابخانه‌ها در شهرستان بروجرد در حال حاضر امکان پذیر نیست.

پهلوان با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی شهرستان بروجرد تحت وب هستند، یادآور شد: ثبت نام اینترنتی یکی از مزایای تحت وب بودن کتابخانه‌ها است.

وی خاطر نشان کرد: نرم افزار تحت وب کتابخانه‌های عمومی شهرستان بروجرد به نام نمای نشریات مشتمل بر 1.5 میلیون نسخه نقد، بررسی، تحقیق و گفتمان است.

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد یادآور شد: سیستم بلوتوث سنتر برای نخستین بار در استان لرستان به صورت پایلوت در کتابخانه شهید صارمی بروجرد راه‌اندازی شده است.

پهلوان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش پشتوانه مطلوبی برای افزایش سرانه مطالعه محسوب می‌شوند.