جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

موردی از بیماری آنفولانزای H۱N۱ در لرستان مشاهده نشده است - نمایش محتوای خبر

 

 

موردی از بیماری آنفولانزای H۱N۱ در لرستان مشاهده نشده است

موردی از بیماری آنفولانزای H۱N۱ در لرستان مشاهده نشده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تاکنون موردی از بیماری آنفولانزای H۱N۱ در استان لرستان مشاهده نشده است.

کوروش ساکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، با اشاره به اینکه تاکنون موردی از بیماری آنفولانزا در استان لرستان مشاهده نشده است، اظهار داشت: طی روزهای آینده کمیته ای برای بررسی وضعیت بیماری آنفولانزا  در استان تشکیل می‌شود.

وی افزود: بیماری آنفولانزای H1N1 از فروردین‌ماه 88 به‌صورت پاندمی (عالم‌گیری) شروع و هرساله در فصول سرد در اقصی نقاط دنیا خود را نشان می‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان بابیان اینکه این نوع آنفولانزا موضوع جدیدی نیست که در کشورهای دیگر رخ ندهد، اعنوان کرد: شدت این بیماری در افراد مبتلا که دچار بیماری‌های زمینه‌ای از جمله بیماری‌های تنفسی مزمن و بیماری‌های قلبی هستند بیشتر بوده است و این امر سبب شده تعداد موارد بستری کمی بیش از سال‌های قبل باشد.

وی ضمن توصیه به مردم استان، بیان کرد: تا حد امکان از دست دادن و روبوسی پرهیز کنند و در صورت در صورت بروز علائم سرماخوردگی، با مصرف مایعات سبب تسریع در بهبود بیماری شوند و از حضور در اجتماعات پرهیز شود تا دیگران را بیمار نکنند و در صورت شدید بودن علائم به پزشک مراجعه کنند.

ساکی تصریح کرد: هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید، استفاده از ماسک معمولی در بیماران به‌ منظور پیشگیری از گسترش ویروس در جامعه توصیه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خانم‌های باردار در رعایت اصول پیشگیری دقت کامل داشته باشند، گفت: در مهدکودک‌ها و مدارس سعی شود دانش آموزان مبتلا به علائم سرماخوردگی تا زمان بهبودی کامل به منزل هدایت شوند، دست‌های خود را مرتب با آب و صابون بشویند، به‌ ویژه هنگامی‌که از بیرون به منزل برمی‌گردند.