رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

موضوع کوچ عشایر به جلسه شورای سلامت پلدختر کشیده شد - نمایش محتوای خبر

 

 

موضوع کوچ عشایر به جلسه شورای سلامت پلدختر کشیده شد

موضوع کوچ عشایر به جلسه شورای سلامت پلدختر کشیده شد

موضوع عبور و مرور عشایر کوچ‌رو در سطح شهر پلدختر به جلسه شورای سلامت این شهرستان کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از پلدختر، هر سال بویژه همزمان با نزدیک شدن عید نوروز شاهد عبور و مرور عشایر کوچ‌رو در نقاط لرستان هستیم که به خاطر چرای زود هنگام، خسارات فراوانی به منابع طبیعی این استان وارد می‌کند.

فرماندار پلدختر با اظهاراتی شدید خواستار جلوگیری از ورود عشایر کوچ‌رو به شهر پلدختر شد و گفت: عشایر کوچ‌رو نباید از وسط شهر عبور کنند.

قدرت‌الله ترابی‌نژاد با اشاره به مخاطرات بهداشتی و همچنین از بین رفتن فضای سبز و تبعات ناشی از ورود دام به سطح شهر افزود: من در زمینه عدم کنترل ورود عشایر به سطح شهر از برخی دستگاه‌ها گله‌مند هستم.

فرماندار پلدختر خاطرنشان کرد: برای اجرای مصوبه اخیر مبنی بر کنترل ورود عشایر کوچ‌رو به شهر عزمی دیده نمی‌شود و دستگاه‌های ذی‌ربط در این موضوع ضعیف عمل کرده‌اند.

وی گفت: امور عشایر باید با هماهنگی و تعامل شهرداری، سازمان بهداشت و درمان، منابع طبیعی و نظارت نیروی انتظامی از ورود عشایر کوچ‌رو به شهر جلوگیری کنند.

ترابی‌نژاد تصریح کرد: ورود دام و عشایر کوچ‌رو به شهر علاوه بر مخاطرات برای سلامت شهروندان، محیط زیست و فضای سبز را نیز تهدید می‌کند که باید کنترل شود.

سخنان فرماندار با واکنش صریح مسئول امور عشایر پلدختر مواجه شد و در این زمینه مهرشاد رشنو خطاب به فرماندار گفت: در جلسه شورای اداری هم گفته‌ام، متولی ‌جلوگیری از ورود دام به شهر ما نیستیم، امور عشایر دستگاه خدمات‌رسان به عشایر است نه کنترل‌کننده از این‌رو باید دستگاه‌های مربوطه پای کار بیایند.

مسئول امور عشایر پلدختر با بیان اینکه یک‌بار باید برای همیشه این مشکل حل شود، اظهار داشت: بر اساس قانون جلوگیری از ورود دام و عشایر کوچ‌رو بر عهده شهرداری است ما به تنهایی نمی‌توانیم در این زمینه فعالیت کنیم، چون متولی نبوده و خدمات‌رسان هستیم.

مهرشاد رشنو خاطرنشان کرد: ایل‌روها و مسیرهای عبور را مشخص کرده‌ایم، اما سایر دستگاه‌ها از جمله شهرداری و منابع طبیعی باید پای کار بیایند تا موضوع را حل کنیم.