رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

میزان خسارت سیلاب شهرستان خرم‌آباد 12 میلیارد تومان برآورد شد - نمایش محتوای خبر

 

 

میزان خسارت سیلاب شهرستان خرم‌آباد 12 میلیارد تومان برآورد شد

میزان خسارت سیلاب شهرستان خرم‌آباد 12 میلیارد تومان برآورد شد

فرماندار خرم‌آباد گفت: سیلاب اخیر به زیر ساخت‌های شهرستان خرم‌آباد خسارت وارد کرد که میزان خسارت آن 12 میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حبیب‌الله خجسته پور در جلسه مدیریت بحران شهرستان خرم‌آباد که در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، بابیان اینکه پیشگیری در همه امور بهتر از درمان است، اظهار داشت: لازم است مدیران دستگاه‌های اجرایی در جهت پیشگیری از خسارت‌های ناشی از حوادث قدم بردارند.

وی با بیان اینکه میزان خسارت بارش‌های اخیر در شهرستان خرم‌آباد، 12 میلیارد تومان برآورد شده است، افزود: بر اثر وقوع سیلاب به 600 باب مسکن روستایی و شهری این شهرستان خسارت وارد شد.

فرماندار خرم‌آباد با اشاره به اینکه بر اثر سیلاب اخیر به زیرساخت‌های عمرانی شهری و روستایی، تأسیسات خدماتی و بخش‌های دیگر آسیب وارد شد، عنوان کرد: سیلاب به باغات، زمین‌های زراعی، دام عشایر و راه‌های روستایی (16 دهنه پل و 60 کیلومتر راه روستایی عشایری و بین مزارع) خسارت وارد کرد.

وی بیان کرد: برخی از دستگاه‌ها عدم کافی بودن تجهیزات مقابله با حوادث را اعلام می‌کنند که این امر را پذیرا هستیم ولی باید راهکاری در این زمینه اندیشیده شود بنابراین از هم‌اکنون سایر دستگاه‌ها شناسایی لازم را در جهت رفع نیاز تجهیزات انجام دهند و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنند.

خجسته پور با اشاره به اینکه اگر تجهیزات دستگاه‌ها کافی نیست دلیل بر کار نکردن نیست، تصریح کرد: با بخش خصوصی از هم‌اکنون شناسایی و عقد قرارداد انجام شود به‌طوری‌که به‌محض فراخوان بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی بابیان اینکه یکی از دستورات کار ما بحث برگزاری مانور زلزله است، گفت: جهت دریافت فایل راهنمای مانور زلزله به سایت پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله مراجعه شود.

فرماندار خرم‌آباد خاطرنشان کرد: علاوه بر بحث بارندگی‌های سیلابی که پیش‌بینی‌شده در نیمه دو آذرماه داشته باشیم، در فصل زمستان نیز بحث ریزش برف راداریم، علی‌رغم اینکه مدیریت بحران استان باید جهت مقابله با حوادث این فصل آمادگی لازم را داشته و برنامه‌ریزی کنیم باید در راستای تردد جاده‌ای، افراد درراه مانده و تصادفات جاده‌ای آمادگی داشته باشیم.

وی اظهارداشت: امور آب، بنیاد مسکن و اداره راه و شهرسازی در جهت بازگشایی مسیرهای احتمالی آب در روستاهایی که در مسیرها قرار دارند از هم‌اکنون اقدام کنند.

خجسته‌پور افزود: با مدیریت بحران استان مکاتبه‌ای در بحث روستای بیشه که تراشه‌ای در ورودی این روستا وجود دارد انجام‌شده که لازم است اداره راه و شهرسازی در این زمینه اقدام کنند تا جلوی خسارت احتمالی گرفته شود.

وی بابیان اینکه شهرداری خرم‌آباد روی چند تا نقطه از قبیل پل‌های موقت تمرکز داشته و با آغاز بارش پل‌ها را مسدود کند، عنوان کرد: شهرداری خرم‌آباد با همکاری راهنمایی و رانندگی شهرستان در جهت روان‌سازی ترافیک اقدام کند.

فرماندار خرم‌آباد بیان کرد: زیرگذرهای شهرستان امسال با تمهیداتی که انجام شد مشکل خاصی ازلحاظ آبگرفتکی نداشتند ولی نیاز است در این زمینه تلاش بیشتری انجام شود.

وی تصریح کرد: هرساله با تجمع آب‌های سطحی در منطقه سه‌راه گلدشت مواجه بودیم ولی امسال با تدابیری که اندیشیده شد به‌صورت موقت در حال انتقال آب‌ها به سمت قسمت غربی هستند که امید است مشکل آن نیز توسط شهرداری برطرف شود.

خجسته پور گفت: پل بلروند یا مسیر سراب یاس به کمربندی خطرآفرین است و هرلحظه امکان رخ دادن اتفاقی که سال گذشته در منطقه شور آب داشتیم در این منطقه نیز تکرار شود وجود دارد بنابراین مکاتباتی را با راه و شهرسازی انجام داده تا اقدام به احداث پلی در این مسیر شود.

وی خاطرنشان کرد: از مدیران و کارکنان همه دستگاه‌ها انتظار داریم آمادگی 100 درصدی داشته باشند و در طول شبانه‌روز به‌صورت آنلاین هرلحظه‌ای که با آن‌ها تماس گرفته می‌شود بتوانیم از وجود این افراد استفاده کنیم.