سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

نارسی و ناهنجاری مادرزادی عامل اصلی مرگ کودکان در پلدختر - نمایش محتوای خبر

 

 

نارسی و ناهنجاری مادرزادی عامل اصلی مرگ کودکان در پلدختر

نارسی و ناهنجاری مادرزادی عامل اصلی مرگ کودکان در پلدختر

رئیس بهداشت و درمان پلدختر گفت: بیشترین عامل مرگ کودکان در شهرستان پلدختر، نارسی و ناهنجاری مادرزادی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، احمد کرموند در جلسه شورای سلامت شهرستان پلدختر اظهار داشت: بیشترین علل مرگ کودکان در این شهرستان در سال گذشته به ترتیب نارسی با 53.8 درصد و ناهنجاری‌های مادرزادی با 26.6 درصد بوده است.

وی افزود: از تعداد 21 مورد نارس تعداد 10 مورد نتیجه حاملگی چند قلویی بوده که در برخی از موارد دوقلویی حاصل تجویز بی‌رویه داروهای کمک باروری بوده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان پلدختر گفت: کل مرگ‌های کودکان زیر پنج سال شهرستان در سال گذشته 39 مورد بوده است.

وی از عدم مکاتبه برخی ادارات عضو شورای سلامت شهرستان با دبیرخانه این شورا انتقاد و عنوان کرد:‌برخی اداره‌های عضو شورای سلامت شهرستان فعالیت‌هایی را که انجام می‌دهند با دبیرخانه شورا مکاتبه نمی‌کنند که این موضوع سبب شده که شبکه بهداشت و درمان از وضعیت موجود بی‌اطلاع باشد.

کرموند از انتقال کلیه کلینیک‌های دهان و دندان سطح شهر پلدختر به بیمارستان این شهر خبر داد.

وی بابیان این‌که امسال سازمان جهانی بهداشت موضوع ایمنی غذا از مزرعه تا سفره «را به‌عنوان شعار سال معرفی کرده است گفت: امسال هفته سلامت در هفته اول اردیبهشت‌ماه با شعار» عزم ملی برای دسترسی عادلانه به خدمات سلامت در کشور نام‌گذاری شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان پلدختر افزود: شبکه بهداشت و درمان پلدختر با بزرگداشت این هفته با هماهنگی و طراحی، یک برنامه اجرایی و مفید را پیاده و عملیاتی می‌کند.

کرموند تصریح کرد: این شبکه به فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی، جلب مشارکت مردم، جلب همکاری‌های بین بخشی در حوزه بهداشت می‌پردازد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان پلدختر به برنامه‌های هفته سلامت در این شهرستان اشاره کرد و گفت: تجلیل از مدیران تلاشگر و فعالان عرصه سلامت، برگزاری کمپ‌های سلامت در ورودی‌های شهرهای پلدختر، معمولان و در نماز جمعه، برگزاری زمین پاک، اجرای سخنرانی ازدواج آسان جوانان در برخی مدارس و برگزاری همایش و تجلیل از خانواده دکتر بهرام چنگایی رئیس فقید سابق شبکه بهداشت شهرستان را می‌توان از برنامه‌های هفته سلامت در این شهرستان نام برد.