رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

نحوه استفاده صحیح و اخلاقی از فضای مجازی فرهنگ‌سازی شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نحوه استفاده صحیح و اخلاقی از فضای مجازی فرهنگ‌سازی شود

نحوه استفاده صحیح و اخلاقی از فضای مجازی فرهنگ‌سازی شود

امام‌جمعه بیرانشهر گفت: رابطه مستقیمی بین گناهان و سلامتی وجود دارد و متأسفانه سلامتی جسم و جان به‌علت استفاده نادرست و نامناسب از ابزارهایی مانند موبایل، اینترنت، برنامه‌های ماهواره‌ای که خود باعث ایجاد گناهان تازه‌ای می‌شود به خطر افتاده است.

حجت‌الاسلام محمد نظری، امام‌جمعه بیرانشهر در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با بیان این‌که پیشگیری یکی از عوامل مهم سلامتی است، گفت: پیشگیری مسئله مهمی است که ائمه معصومین(ع) نیز به آن اشاره کرده‌اند و در این مثل که پیشگیری بهتر از درمان است؛ می‌گنجد، بنابراین ما پیشگیری می‌کنیم که دچار درد و بیماری نشویم و لذا از زحمت درمان هم در امان باشیم.

وی با بیان این‌که خود پیشگیری دو روش دارد، عنوان کرد: یکی از این روش‌ها که خود به چند روش تقسیم می‌شود و ائمه معصومین(ع) نیز به آن اشاره کرده‌اند روش غیر مادی یا همان معنوی است.

امام‌جمعه بیرانشهر تصریح کرد: از مواردی که می‌توان در روش معنوی پیشگیری از درد و بیماری به آن اشاره کرد؛ صدقه دادن است، امام صادق(ع) در این رابطه می‌فرماید: همانا خدای بی‌شریک با صدقه از بیماری و درد جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به این‌که خود صدقه نیز به دو دسته صدقات مستحبی و صدقات واجب تقسیم می‌شود، خاطرنشان کرد: به صدقاتی که به فقرا می‌دهیم یا بعضاً در صندوق‌های صدقه کمیته امداد می‌اندازیم صدقات مستحبی گفته می‌شود که در نوع خود بسیار ارزشمند است.

نظری ادامه داد: نوع دوم صدقات که از صدقات مستحبی مهمتر هستند، صدقات واجب نامیده می‌شوند که خمس و زکات از مصادیق این نوع از صدقه هستند که با پرداخت آن می‌توان علاوه‌بر سلامت جسم و جان خود و خانواده سلامت ثمرات کشت و کارمان و همچنین سلامت احشام‌مان را نیز تضمین کنیم.

امام‌جمعه بیرانشهر تأکید کرد: ارتباط مستقیمی بین پرداخت زکات مال و پرداخت صدقه و همچنین سلامتی و تندرستی وجود دارد و این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که امروزه سهل‌انگاری زیادی در رابطه با پرداخت صدقات واجب مانند خمس و زکات وجود دارد. وی، تصریح کرد: این بی‌توجهی در حدی است که بسیاری از افراد خمس و زکات پرداخت نمی‌کنند اما در عوض با گرفتار شدن به بیماری چندین برابر خمس و زکات مال خود را برای درمان خود هزینه می‌کنند.

نظری با بیان این‌که نمی‌خواهیم بگوییم که نپرداختن خمس رابطه مستقیمی با بیماری دارد اما بی تأثیر نیست، اظهار کرد: به یقین برکات پرداخت زکات واجب که همان سلامت جسم و جان است، با پرداخت این صدقات دیده می‌شود.

امام‌جمعه بیرانشهر روش معنوی، یکی دیگر از راه‌های پیشگیری است، عنوان کرد: روش معنوی یکی از راه‌های دیگر پیشگیری از درد و مرض‌هاست که در روایات و حتی آیات قرآن به آن اشاره شده است.

وی ادامه داد: برخی از گناهان هستند که رابطه مستقیمی با سلامت جسم و جان دارند و امام رضا(ع) در این مورد می فرماید: هر گاه مردم گناه تازه‌ای را انجام دهند که در گذشته انجام نداده‌ند، خداوند متعال آن‌ها را به بیماری تازه و بی‌سابقه‌ای مبتلا می‌کند.

نظری افزود: از این روایت پیداست که رابطه مستقیمی بین گناهان و سلامتی وجود دارد و متأسفانه سلامتی جسم و جان به‌علت استفاده نادرست و نامناسب از ابزارهایی مانند موبایل، اینترنت، برنامه‌های ماهواره‌ای و ... که خود باعث ایجاد گناهان تازه‌ای می‌شود به خطر می‌افتد و بیماری‌ها، دردها و بلاهای تازه‌ای ایجاد می‌کند که گریبان‌گیر انسان می‌شود.

امام‌جمعه بیرانشهر تصریح کرد: اگر چه بیماری سرطان در گذشته نیز وجود داشته اما به این شدت و فراگیری نبوده است و لازم است با ترک گناهان زمینه را برای سلامتی خود و تمام افراد جامعه فراهم بیاوریم و به‌واسطه ترک گناهان از نعمت بزرگ سلامتی تن برخوردار شویم.