جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

نرخ بیکاری در استان لرستان به ۱۳.۳ درصد کاهش یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

نرخ بیکاری در استان لرستان به ۱۳.۳ درصد کاهش یافت

نرخ بیکاری در استان لرستان به ۱۳.۳ درصد کاهش یافت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت: نرخ بیکاری استان لرستان در ابتدای دولت تدبیر و امید ۲۰ درصد بود و اکنون به ۱۳.۳ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد، علی هادی چگنی روز چهارشنبه در مراسم تجلیل از صادر کنندگان نمونه استان لرستان که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد اظهار داشت: استان لرستان در بخش‌های مختلف اقتصادی دارای ظرفیت‌های خوبی است.

وی افزود: وضعیت شاخص‌های اقتصادی ما خیلی متناسب با ظرفیت‌های بالقوه ما نیست و برای اینکه این ظرفیت‌ها به فعلیت برسند، چاره‌ای جز سرمایه گذاری نداریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان عنوان کرد: اعتقاد بر این است که سرمایه گذاری تنها باید به وسیله بخش خصوصی صورت گیرد زیرا دولت منابع کافی را برای اینگونه سرمایه‌گذاری‌ها ندارد.

وی با تاکید بر اینکه محور توسعه باید بخش خصوصی باشد بیان کرد: تجربه دنیا ثابت کرده هرکجا که بخش خصوصی بوده موفق بوده‌ایم و هر کجا که عرصه اقتصاد در دست دولت بوده با شکست مواجه شده‌ایم زیرا وظیفه دولت فراهم کردن زیرساخت‌ها و نظارت است.

هادی چگنی گفت: طی سه سال گذشته یعنی از ابتدای دولت تدبیر و امید در لرستان بر این اساس که محور توسعه باید بخش خصوصی باشد برنامه‌ها صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: اقداماتی از قبیل توسعه فرودگاه، ساخت سدهای استان، توسعه راه آهن و آزادراه‌های استان که فعال هستند به بحث سرمایه گذاری کمک می‌کنند و زیرساخت‌هایی هستند که دولت‌ها باید برای ورود سرمایه گذار فراهم کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان خاطرنشان کرد: ظرف سه سال گذشته هدف گذاری و تلاش به خوبی صورت گرفته و در حد بضاعت استان لرستان بوده است.

وی اظهار داشت: در زمانی که رکود در زمینه‌های مختلف بر کشور حاکم است بعضی مواقع استان لرستان افزایش صادرات داشته است.

چگنی افزود: نرخ بیکاری استان لرستان در ابتدای دولت تدبیر و امید 20 درصد بود و اکنون به 13.3 درصد رسیده است و این در حالیست که با متوسط کشوری که 11 درصد است فاصله داریم.

وی در خصوص متوسط درآمد سرانه عنوان کرد: متوسط درآمد سرانه در ابتدای دولت 48 درصد میانگین کشوری بود و اکنون به 66 درصد میانگین کشوری رسیده‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان  بیان کرد: تراز تجاری استان لرستان در ابتدای دولت تدبیر و امید  31 میلیارد تومان بوده که اکنون 65 میلیارد تومان رسیده است.

وی گفت: همچنین طی سه سال گذشته نرخ مشارکت اقتصادی استان لرستان از 34 درصد به 36.2 رسیده است.

چگنی تصریح کرد: معنا و مفهوم این شاخص‌ها  نشان دهنده جهت گیری و هدف‌گذاری خوب استان است.

وی در خصوص بحث صادرات خاطرنشان کرد: یکی از 24 بندی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده و تاکید بر صادرات غیرنفتی است که این امر نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان  اظهار داشت: بحث صادرات سبب می‌شود چرخه تولید خیلی از کارخانجات ما نخوابد زیرا علت راکد بودن واحدهای اقتصادی که داریم نبود نقدینگی یا سوء مدیریت نیست بلکه در بسیاری مواقع مشکل بازار دارند.

وی افزود: درمان مشکل بازار واحدهای راکد، موضوع صادرات است بنابراین صادرات می‌تواند نقش اساسی در رونق و ارزش افزوده و دیگر شاخص‌های اقتصادی داشته باشد.