رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

نرخ مشارکت اقتصادی در لرستان افزایش‌ یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

نرخ مشارکت اقتصادی در لرستان افزایش‌ یافت

نرخ مشارکت اقتصادی در لرستان افزایش‌ یافت

استاندار لرستان گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در لرستان 3 ونیم درصد افزایش‌ یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند در جلسه هم‌اندیشی بانوان فرهیخته استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: پرونده هسته‌ای ایران حدود 23 ماه در دولت یازدهم است و نخستین سیاست دولت، بحث شکستن پرونده ایران هراسی بود که در خارج از کشور رخ‌داده بود و این مشکل به‌صورت جدی حل شد.

وی افزود: برای نخستین بار شاید ایران تنها کشوری بود که از طریق دیپلماسی و گفت‌وگو توانست یک کشوری را در ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد بدون جنگ خارج کند.

استاندار لرستان عنوان کرد: علی‌رغم تحریم‌هایی که وجود داشت در بحث اقتصادی، دولت با مشکلات شدیدی مواجه بود و هنوز هم هست، به طوری‌که ازلحاظ اقتصادی آوارهای شدیدی روی دولت بود.

وی با اشاره به اینکه آواربرداری دولت احیاء کارخانه جات تعطیلی بود که دراستان لرستان هم کم نیستند، بیان کرد: سرانه درآمد مردم استان لرستان حدود 48 درصد میانگین کشور است و به این معنی است که حدود 54 درصد مردم این استان بیکار هستند و درآمد ندارند.

بازوند تصریح کرد: به‌ طور یقین خروجی بیکاری به ناهنجاری‌هایی تبدیل می‌شود که گاها استنباط می‌شود در آینده زخم‌های فرهنگی را بر پیکر جامعه وارد کند که جبران آن بسیار سخت است.

وی با اشاره به اینکه معضل بیکاری با ایجاد اشتغال رفع می‌شود، خاطرنشان کرد: جهت افزایش سرانه درآمد مردم، مستلزم سرمایه‌گذاری هستیم چراکه  توان کشور جوابگوی این خیل بیکاری نیست بنابراین نیازمند سرمایه‌گذاری منابع غیردولتی است.

استاندار لرستان گفت: طی این دو سال، شعار همه ما حمایت از بخش خصوصی بوده که در این راستا برای تقویت این سرانه بتوانیم سالیانه حدود چهار هزار میلیارد تومان در استان لرستان سرمایه‌گذاری شود تا در یک برنامه پنج‌ساله، 20 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنیم تا بتوانیم به نرخ میانگین بیکاری کشور برسانیم که با این رویکرد حرکت می‌کنیم.

وی بابیان اینکه سپرده‌گذاری بانک‌ها که به‌عنوان عاملی در اقتصاد استان می‌تواند اثرگذار باشد، رتبه 29 کشور را دارد، اظهار داشت: معوقات بانکی حدود هزار میلیارد تومان بوده که 44درصد از این معوقات مربوط به بنگاه‌های زودبازده بوده اگرچه با انحراف حدود 67 درصدی که در بنگاه‌های زودبازده وجود داشته است نرخ مشارکت اقتصادی حدود 34 درصد بوده است.

بازوند افزود: در هفته گذشته مرکز آمار اعلام کرد در طول این دو سال، 3و نیم درصد نرخ مشارکت اقتصادی در استان افزایش‌یافته است که این خروجی منجر به کاهش بیکاری می‌شود.

وی بیان کرد: باوجوداینکه حدود 9 سال نرخ بیکاری در استان لرستان رتبه اول را داشته  است طی این دو سال، با توجه به اعلام  مرکز آمار حدود سه رتبه کاهش پیداکرده است.

استاندار لرستان عنوان کرد: سال گذشته دولت از محل درآمدهای عمومی و پروژه‌های ملی، هزار و هشت میلیارد تومان به‌ صرف زیرساخت‌های اقتصادی استان تخصیص داد.