سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

نقاط حادثه خیز شهر خرم‌آباد شناسایی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نقاط حادثه خیز شهر خرم‌آباد شناسایی می‌شود

نقاط حادثه خیز شهر خرم‌آباد شناسایی می‌شود

مدیرکل مدیر مدیریت بحران لرستان گفت:چند نقطه حادثه‌خیز شهر خرم‌آباد شناسایی می‌شود تا با کمک شهرداری اعتباراتی برای رفع مشکل این نقاط اختصاص داده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، رضا آریایی ظهر امروز در جلسه رسمی و فوق‌العاده شورای شهر خرم‌آباد که در سالن جلسات شورای شهر خرم‌آباد برگزار شد به وقوع سیلاب روز گذشته در شهر خرم‌آباد  اشاره کرد و  اظهار داشت: روز گذشته براثر وقوع سیلاب یک دانشجو جان خود را از دست داد و دانشجوی دیگر مجروح شد که هم اکنون در بخش آی س یو بیمارستان بستری‌ شده است.

وی افزود: امروزه به لحاظ تغییر شرایط اقلیمی که بر منطقه حاکم شده است هرروز شاهد حوادثی از این نوع هستیم و تا وقتی این شرایط جوی حاکم است هر بارندگی در کشور به سیلاب تبدیل می‌شود و  باید گفت این موضوع خاص استان لرستان و شهر خرم‌آباد نیست.

مدیرکل مدیر مدیریت بحران لرستان عنوان کرد: روز گذشته بر اساس آمار ارائه‌شده از ایستگاه فرودگاه میزان بارش یک میلی‌متر و در ایستگاه ایمان آباد 10 میلی‌متر گزارش شد که همین 10 میلی‌متر سبب سیلابی شدن مسیل‌ها شد.

وی بارش‌های استان را دردسرساز دانست و بیان کرد: گذشته از باران‌های سیل‌آسا ما در استان وارث زیرساخت‌های قدیمی هستیم که حدود 60 سال است هیچ‌گونه تغییری نکرده‌اند.

آریایی گفت: ازآنجاکه شهر خرم‌آباد در حال گسترش است و تمام فضاها آسفالت و بتن شده است شاهد روان آب‌هایی در سطح شهر هستیم به‌طوری‌که با شروع بارندگی حجم روان آب‌ها به مرکز شهر و خیابان‌های مرکزی روانه می‌شود.

وی  تصریح کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده هواشناسی باران‌های فصل پاییز در استان لرستان نرمال است.

مدیرکل مدیر مدیریت بحران لرستان بابیان اینکه حدود 16 سال است که کشور با خشکسالی مواجه  شده و سفره‌های آب زیرزمینی تخلیه‌شده است، اظهار داشت:  امروزه به دلیل تخلیه سفره‌های آب زیرزمینی در تهران فرونشست زمین‌داریم و در شهرهای لرستان نیز فرونشست زمین اتفاق خواهد افتاد.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش‌های لرستان نسبت به سال گذشته کاهش‌یافته است، افزود: سال گذشته تا این فصل سال حدود 150 میلی‌متر بارش در استان داشتیم اما اکنون کل متوسط بارندگی به هفت میلی‌متر هم نمی‌رسد.

آریایی عنوان کرد: زیرساخت‌های شهر خرم‌آباد مشکل جدی و اساسی دارد به همین دلیل با یک بارندگی، بحرانی به وجود می‌آید؛ در مواقع بحران اگر مقدمات کار آماده باشد کارها با آرامش انجام می‌شود اما اگر برنامه‌ریزی در این زمینه وجود نداشته باشد آشفتگی به وجود می‌آید.

وی بیان کرد: وقتی در شهرداری با سیل عظیم نیروی مازادی مواجه هستیم که بهره‌وری ندارند مسلم است که زیرساخت‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

مدیرکل مدیر مدیریت بحران لرستان بابیان اینکه امروزه در شهرداری‌ها با مشکل کمبود تجهیزات مواجه هستیم، گفت: سازمان خدمات موتوری تجهیزات کافی ندارد که شهرداری باید برای رفع این مشکلات برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی بابیان اینکه سال گذشته اعتبارات ستاد بحران  به سمت بازسازی محورهای ارتباطی و راه‌ها سوق پیدا کرد اظهار داشت: بر اساس قانون اعتبارات این حوزه به دستگاه‌هایی اجرایی پرداخت می‌شود که محل درآمدی برای آن‌ها تعریف‌نشده است و ازآنجاکه شهرداری یک سازمان غیرانتفاعی است مجوزی برای پرداخت نداریم اما سعی می‌شود امسال در بحث زیرساختی کمک‌هایی انجام شود.

آریایی به شناسایی نقاط حادثه‌خیز شهر خرم‌آباد اشاره کرد و گفت: چند نقطه حادثه‌خیز شهر خرم‌آباد را شناسایی می‌کنیم تا با کمک شهرداری اعتباراتی برای رفع مشکل این نقاط اختصاص داده شود.