رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

نماز ظهر عاشورا در سراسر استان لرستان اقامه شد - نمایش محتوای خبر

 

 

نماز ظهر عاشورا در سراسر استان لرستان اقامه شد

نماز ظهر عاشورا در سراسر استان لرستان اقامه شد

نماز باشکوه ظهر عاشورای با حضور پرشور عزاداران اباعبدالله الحسین(ع) در نقاط مختلف استان لرستان اقامه شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سوگواری سرور و  سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در سراسر استان لرستان برگزار شد و مراسم عزاداری مردم شهر خرم‌آباد با صدای ساز و دهل که آهنگ حزن‌انگیز «چَمرونه» است آغاز شد.

مردم این شهرستان با شنیدن صدای چمرونه به تکیه‌ها و محل دسته‌های عزاداری رفته و از خاک و گلابی که در روز تاسوعا آماده کرده بودند، گل روز عاشورا را درست کرده و سرتاپای خود را به نشان غم و ماتم "گِل مالی" کردند و سپس در کنار آتش‌هایی که برپا کرده بودند ایستاند و پس از خشک شدن شروع به خواندن نوحه و سینه‌زنی کردند.

گِل مالی، آیینی به یادگار مانده از پیشینیان قوم لـُـر است که مردم خرم‌آباد در مواقع مصیبت از دست دادن عزیزترین افراد انجام می‌دهند، سوگواران حسینی به‌ صورت هیئت‌های زنجیرزنی و سینه‌زنی با سردادن نوحه‌ به سر و سینه زدند و به یاد مظلومیت شهدای دشت کربلا عزاداری کردند.

عزاداران حسینی در خیابان‌ها، تکیه‌ها، حسینیه‌ها، امامزادگان و مصلی الغدیر خرم‌آباد حضور یافته و در مصیبت کربلا به سر و سینه می‌زدند، عزاداری سیدالشهدا(ع) امروز پیر و جوان، زن و مرد نمی‌شناسد، همه آمده‌اند تا در این غم و ماتم بگریند، سراسر این شهرستان امروز رنگ و بوی ماتم گرفته است.

هیئت‌های زنجیرزنی و سینه‌زنی دسته‌ دسته در سایر نقاط این شهرستان حضور داشتند، لبیک یا حسین(ع) صدای همه عزاداران بود تا عشق به اهل‌بیت(ع) را به جهانیان ثابت کنند و بگویند حسین(ع) دیگر تنها نیست.

خیابان‌های این شهرستان مملو از جمعیت عزاداران عاشورای حسینی بود که با پایان یافتن مراسم  روز عاشورا اقشار مختلف مردم به تأسی از امام حسین (ع) نماز ظهر عاشورا را با حضور پرشور خود اقامه کردند.

نماز ظهر عاشورا در مصلی الغدیر خرم‌آباد به امامت نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و با حضور باشکوه عزاداران حسینی برگزار شد.