جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

نمایشگاه‌های فرهنگی بروجرد خالی از فرهنگ/مسافران نوروزی در جستجوی آدرس مناطق گردشگری - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایشگاه‌های فرهنگی بروجرد خالی از فرهنگ/مسافران نوروزی در جستجوی آدرس مناطق گردشگری

نمایشگاه‌های فرهنگی بروجرد خالی از فرهنگ/مسافران نوروزی در جستجوی آدرس مناطق گردشگری

برپایی نمایشگاه‌های عرضه اقلام فرهنگی در ایام تعطیلات نوروز در مناطق گردشگری بروجرد و جای خالی اقلام فرهنگی مناسب محور برنامه‌ریزی‌های مناسب در حوزه فرهنگی این شهرستان را به کنکاش می‌کشاند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، با آغاز ایام تعطیلات و موج سفرهای نوروزی مسافران مسئولان فرهنگی شهرهای مختلف تلاش می‌کنند تا با برپایی چادرهای فرهنگی توسط ادارات و نهادهای مرتبط علاوه بر خدمت‌رسانی مطلوب به مسافران زمینه صادرات و معرفی فرهنگ اصیل شهر و استان خود را فراهم کنند تا در این رهگذر علاوه بر انجام رسالت فرهنگی خود کارکردهای اقتصادی متصور شده از آن را دریافت کنند.

تبادل فرهنگ‌ها در سایه برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی

برگزاری نمایشگاه‌های عرضه محصولات و اقلام فرهنگی فرصتی مناسب برای تبادل فرهنگ‌ها و آئین‌ها در شهرهای کشور است اما رنگ و بوی برخی از این نمایشگاه‌ها صرفاً تجاری بوده و خبری از فرهنگ بومی و منطقه‌ای در آن‌ها نیست به‌گونه‌ای که با فراموش‌شدن کارکردهای فرهنگی آن‌ها زمینه برای رشد فرهنگ‌های وارداتی در آن‌ها به‌خوبی مهیا شده است.

به سراغ یکی از این نمایشگاه‌های برپاشده با نظارت شهرداری بروجرد دریکی از بوستان‌های تفریحی این شهرستان رفتیم و در بدو ورود صدای نا به هنجار موسیقی‌های هنجارشکن توجه ما را به خود جلب می‌کند، به دنبال کالاهای فرهنگی غرفه‌های برپاشده این نمایشگاه را از دید خود می‌گذرانیم و جز چند جلد کتابی که توجه هیچ‌یک از بازدیدکنندگان را به خود جلب نمی‌کند خبری از عرضه کالاهای فرهنگی و بومی منطقه نیست.

از گرانی محصولات به‌اصطلاح فرهنگی عرضه‌شده در این نمایشگاه که بگذریم نمی‌توان بر روی اقلام وارداتی چینی نام کالای فرهنگی گذاشت و در کنار عرضه الواح فشرده با عناوین مختلف دل‌خوش به عرضه محصولات فرهنگی بود.

در این میان مسافران نوروزی که به این نمایشگاه به امید خرید سوغات سنتی و کالاهای فرهنگی وارد می‌شوند با دست‌خالی از آن‌سوی نمایشگاه خارج می‌شوند تا بار دیگر این سؤال در ذهن تداعی شود که آدرس بازارچه عرضه محصولات فرهنگی و سنتی بروجرد کجاست؟

به سراغ متولی برگزارکننده این نمایشگاه می‌رویم تا کارکردهای برپایی چنین نمایشگاه‌هایی را از زبان وی جویا شویم.

محمد که به گفته خود بیش از پنج سال است اقدام به برپایی نمایشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی در ایام مختلف سال به‌ویژه تعطیلات نوروز می‌کند در این خصوص به خبرنگار تسنیم می‌گوید: تمامی محصولاتی که در این نمایشگاه عرضه می‌شود توسط خود ما تهیه‌شده و مسئولان فرهنگی شهرستان نظارت و یا نظری بر روی عرضه اقلامی خاص ندارند.

وقتی درباره انتخاب نوع موسیقی‌ها پخش‌شده از بلندگوهای این نمایشگاه از او سؤال می‌کنیم، بیان می‌کند: پخش چنین موسیقی‌هایی در جذب مردم تأثیر به سزایی دارد اما اینکه چه نوع موسیقی پخش شود تاکنون از سوی هیچ‌یک از نهادهای فرهنگی پیشنهادی ارائه نشده و این آواها بنا به بازخوردی که از سوی شهروندان و بازدیدکنندگان دارد انتخاب می‌شود.

وی درباره اینکه چرا از موسیقی‌های بومی لری در این نمایشگاه استفاده نمی‌شود، این‌چنین عنوان می‌کند: این موسیقی‌ها تنوع خاصی برای شهروندان ندارد و ترجیح می‌دهیم از موسیقی‌های فارسی تند استفاده کنیم.

این مسئول نمایشگاه درباره استقبال مسافران و گردشگران نوروزی تصریح می‌کند: امسال استقبال زیاد خوب نبود که شاید یکی از علت‌های آن نامساعد بودن شرایط جوی بوده است اما در کل با کرایه بالایی که شهرداری از ما برای برپایی این نمایشگاه دریافت می‌کند سود آن‌چنانی عاید برگزارکنندگان آن نمی‌شود.

مسافران نوروزی در جستجوی آدرس مناطق گردشگری بروجرد

کمی آن‌طرف‌تر یکی از مسافران نوروزی را مشاهده می‌کنیم که به دنبال یافتن آدرس اماکن گردشگری این شهرستان به این نمایشگاه آمده است، وی می‌گوید: در ورودی شهرستان بروجرد مراکز راهنمای مسافران وجود نداشته و به‌ناچار برای یافتن محل‌های اسکان با پرس‌وجو به اینجا آمده‌ایم.

لیلا سحابی که از استان خوزستان، شهرستان اندیمشک برای عزیمت به اراک به این شهرستان واردشده است عنوان می‌کند: به‌طورمعمول در چنین ایامی به‌منظور هدایت مسافران و گردشگران چندین مرکز و ایستگاه در ورودی‌های شهر مستقرمی‌شود تا مسافران بتوانند با مشاوره و راهنمایی این مراکز مقصد گردشگری خود را بیابند اما در ورودی‌های این شهرستان چنین مراکزی برای راهنمایی گردشگران و یا حتی توزیع نقشه شهر وجود نداشت.

با شنیدن اظهارات این مسافر نوروزی درصدد یافتن علت بروز چنین بی‌نظمی‌هایی از برگزاری نمایشگاه خالی از فرهنگ گرفته تا نبود مراکز راهنمای مسافر از مسئولان مرتبط برمی‌آییم اما ظاهراً آن‌ها نیز به تعطیلات نوروزی رفته و اداره امور را به دست روزگار سپرده‌اند تا تعطیلات بگذرد و آمار عجیب‌وغریب ارائه خدمات نوروزی به گردشگران و خدمات دیگر سر از کاغذبازی‌های معمول درآورده و تحسین مسئولان بالادستی را به خود برانگیزد.