سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

نیازسنجی موقوفات در استان لرستان انجام شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نیازسنجی موقوفات در استان لرستان انجام شود

نیازسنجی موقوفات در استان لرستان انجام شود

‌فرماندار خرم‌آباد گفت: نیازسنجی موقوفات در استان لرستان انجام شود و واقفان نیت‌های خود را با نیاز روز متناسب کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حبیب‌الله خجسته‌پور در همایش وقف و رسانه که در سالن جلسات خانه معلم شهرستان خرم‌آباد برگزار شد با بیان اینکه وقف، موضوعی گسترده است که متولی آن  اوقاف و امور خیریه است‌، اظهار داشت: این مسئله می‌طلبد تمامی دستگاه‌های استان در این امر معنوی ورود کنند.

وی با بیان اینکه در عصر حاضر دو تفکر افراط‌گری اقتصادی و اقتصاد تفریطی که پسمانده‌های تفکر سوسیالیسم و کمونیسم است وجود دارد، افزود: در بین دو اقتصاد افراطی و تفریطی، اقتصاد اسلام به‌ عنوان اقتصاد اعتدالی در جهتی حرکت می‌کند تا بتوانیم از فرصت‌های زندگی در زمینهٔ خدمت به خلق بهره گیریم.

فرماندار خرم‌آباد با بیان اینکه وقف می‌تواند کاربرد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را به همراه داشته باشد، عنوان کرد: در زمینهٔ فرهنگی، واقفان تاکنون در بحث ساخت مراکز آموزشی نقش به‌سزایی داشته‌اند و وقف کاروانسراهایی برای در راه ماندگان و ساخت یتیم‌خانه‌ها جهت کنترل آسیب‌های اجتماعی را می‌توان از آثار اجتماعی وقف برشمرد.

وی بیان کرد: کاربرد اقتصادی ملموس‌ترین کاربرد وقف است؛ وقف به‌عنوان چشمه همیشه جاری می‌تواند خیر و برکت را به دنبال داشته باشد.

خجسته‌پور  تصریح کرد: وظیفه دستگاه‌های دولتی تشویق افراد دارای تمکن مالی به امر وقف است که در این راستا نیاز است موقوفه‌ها و واقفان به جامعه معرفی شوند.

وی خاطرنشان کرد: نیازسنجی از دیگر وظایف دولتمردان در زمینهٔ وقف است؛ انتظار می‌رود واقفان نیتشان با نیاز روز متناسب باشد و در جهت مباحث اساسی روز گام بردارند.

فرماندار خرم‌آباد گفت: با توجه به اینکه وقف، صدقه جاریه محسوب می‌شود اگر نیاز روز و آینده تشخیص داده شود می‌توان در سایر حوزه‌های مختلف تاثیرگذار باشد و در زمان حال و آینده از منفعت آن بهره‌مند شد.

وی اظهار داشت: اگر نیاز به ایجاد اشتغال در جامعه احساس می‌شود واقف می‌تواند مراکز آموزش در راستای اشتغال و رفع بیکاری جوانان انجام و یا صنایع بزرگ جهت رفع محرومیت مناطق محروم ایجاد کند.