جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

نیمی از مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

نیمی از مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند

نیمی از مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه نیمی از مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند، گفت: در این سه سال دولت فعلی ۷۹ درصد مستمری بازنشستگان این سازمان افزایش‌یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، سید تقی نوربخش پس از بازدید از بخش‌های مختلف بیمارستان کوثر و شعب تأمین اجتماعی در این شهرستان در نشستی مشترک با رئیس و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و مسئولان در هتل زاگرس این شهرستان با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی کشور اظهار داشت: بیش از یک دهه و به‌نوعی از ابتدای انقلاب کشور درگیر جنگ تمام‌عیار اقتصادی است و بنا به دلایل اعمال تحریم‌ها و مشکلات درون‌زا در یک دهه اخیر اقتصاد کشور تحت‌فشار قرار داشته و در دولت اخیر با کاهش قیمت نفت به یک‌سوم قیمت قبلی آن و همچنین افزایش تعهدات دولت نسبت به صندوق‌های بیمه‌ای و هزینه‌های جاری دولت، کشور با مشکلاتی مواجه شده است.

وی افزود: از سویی دولت باید رکود منفی 5.4 درصدی را ارتقا داده و تورم 40 درصدی را کاهش می‌داده در این شرایط سازمان تأمین اجتماعی که تأثیرپذیر از جغرافیای اقتصادی کشور است همچون دیگر سازمان‌های بیمه‌ای دنیا در شرایط توسعه تحت‌فشار قرار دارد به دلیل اینکه توسعه همراه با برخی عوارض همچون اصلاح ساختار اداری است که در این شرایط سرریز امور در سازمان‌های بیمه‌های اجتماعی است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به تحت‌فشار بودن این سازمان در شرایط رکود عنوان کرد: در این شرایط هنگامی‌که کارگاه تولیدی در رکود قرار می‌گیرد میزان بیمه بیکاری افراد افزایش می‌یابد و میزان نقدینگی کارفرمایان کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه ایفای تعهدات آن‌ها نسبت به صندوق‌های بیمه‌ای کاهش می‌باید و از سویی به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی که در چنین بحران‌هایی ایجاد می‌شود مطالبات به‌حق مردم بالاتر رفته و به‌طور غیرمستقیم این صندوق‌های بیمه‌ای تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: براساس بودجه‌ای که در مجلس تصویب‌شده تخصیص سازمان برنامه‌وبودجه در ماه حدود 17 تا 18 هزار میلیارد تومان است درحالی‌که مصارف سازمان اجتماعی در ماه 5 هزار و 200 میلیارد تومان است و این میزان از حجم تعهدات نشان‌دهنده این است که سازمان  تأمین اجتماعی خاک‌ریز اول خط مقدم این جنگ تمام‌عیار اقتصادی است به این معنا که اقتصاد مقاومتی، اقتصادی که بدون اتکا به نفت که مقام معظم رهبری بر آن تأکید فرمودند مصداق اصلی آن در سازمان تأمین اجتماعی است.

نوربخش بابیان اینکه این سازمان ماهیانه حدود 3400 میلیارد تومان برابر با میزان هزینه هدفمندی یارانه‌ها مستمری پرداخت می‌کند، خاطرنشان کرد: این سازمان همچنین حدود 220 میلیارد تومان بیمه بیکاری پرداخت می‌کند و حدود هزار میلیارد تومان برای پرداخت به مراکز طرف قرارداد هزینه می‌کند علاوه بر آن ماهیانه 400 میلیارد تومان نیز برای مراکز درمانی هزینه می‌کند که درمجموع این سازمان 30 درصد کل کشور در زمینه‌های مختلف هزینه پرداخت می‌کند و حتی یک ریال هم از محل بودجه عمومی دولت دریافت نمی‌کند و کاملاً به‌طور خوداتکا منابع و مصارف را تحت تأثیر عملیات خود تأمین می‌کند.

وی بابیان اینکه این سازمان بدون حتی یک روز وقفه حقوق مستمری‌بگیران خود را پرداخت می‌کند، اضافه کرد: درزمینهٔ درمان که اصلی‌ترین راهبرد دولت است نقطه اتکا اصلی آن سازمان تأمین اجتماعی است و دولت با مضیقه‌هایی که داشته بدهی‌های خود را به سازمان تهاتر کرده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه نیمی از مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند، گفت: در این سه سال دولت فعلی 79 درصد مستمری بازنشستگان این سازمان افزایش‌یافته و از هشت مرکز درمانی در استان لرستان دو مرکز در عمر این دولت افتتاح‌شده است.

وی با اشاره به تعداد قابل‌توجه بیمه‌شدگان در شهرستان بروجرد عنوان کرد: تلاش می‌شود مستمری این تعداد از بیمه‌شدگان به‌موقع پرداخت شود و موضوعات درمانی آن‌ها نیز در برنامه‌های اجرایی این سازمان قرار گیرد.

نوربخش با تائید اینکه تنها مرکز بیمارستانی تأمین اجتماعی این شهرستان در تراز مردم بروجرد نیست، بیان کرد: از مدت‌ها پیش مطالعات فنی گسترش مرکز بیمارستان کوثر و چند مرکز دیگر در کشور در دستور کار قرارگرفته و طرح آن‌ها تقریباً آماده‌شده است اما برای توسعه این مراکز نباید تعاملات بین بخشی آن‌ها به هم بخورد.

وی قول مساعد داد که مرکز بیمارستانی کوثر بروجرد گسترش یابد و مشکلات تهاتر اموال شهرداری این شهرستان با این سازمان از طریق کمیته تهاتر بازنگری شده و گزارش‌های لازم برای پیگیری ارائه شود همچنین درخواست افزایش تنها شعبه تأمین اجتماعی در این شهرستان نیز در دستور کار قرار گیرد.