رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

هرگونه برداشت غیرمجاز از منابع آبی بروجرد غیرقانونی است - نمایش محتوای خبر

 

 

هرگونه برداشت غیرمجاز از منابع آبی بروجرد غیرقانونی است

هرگونه برداشت غیرمجاز از منابع آبی بروجرد غیرقانونی است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب بروجرد گفت: بر اساس قانون برداشت از کلیه منابع آب موجود در شهرها منوط به داشتن مجوزهای لازم از سازمان آب و فاضلاب منطقه است.

حبیب‌الله حدادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بروجرد اظهار کرد: بر اساس قانون برداشت از هر منبع آبی نیازمند تصویب کمیسیون منابع آب کشور است که حق آبه‌ای بابت کشاورزی، صنعت، تجارت و آب شرب از متقاضی دریافت شود.

وی با اشاره به کیفیت آب مصرفی در شهرستان بروجرد افزود: آب‌های سطحی به دلیل تلاطمی که دارند و اینکه در مسیر جریان پیدا می‌کنند، بخشی از سختی خود را از دست می‌دهند و همین امر استفاده از آنها را امکان‌پذیر می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب بروجرد با تاکید بر اینکه در شهرستان بروجرد هیچ‌گاه سختی آب به گواه اسناد و مدارک آزمایشگاهی بیشتر از 300 PPM (میلی‌گرم بر لیتر) نبوده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که حد مجاز 500 میلی‌گرم بر لیتر است.

حدادی با اشاره به برخی شکایات شهروندی در خصوص سختی بالای آب شرب در این شهرستان تاکید کرد: این آمادگی وجود دارد، آب هر نقطه‌ از شهر که در خصوص آن شکایتی وجود دارد، توسط دستگاه‌های پیشرفته‌ مورد آزمایش قرار گیرد، تا صحت ادعای مبنی بر مجاز بودن سختی آب اثبات شود.

وی عنوان کرد: 30 درصد آب شهر بروجرد در حال حاضر از منبع گلرود و 70 درصد از طریق منبع چاه‌های نصیرآباد تامین می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: در راستای کنترل کیفیت آب این منابع چاه‌های نصیرآباد به صورت دوره‌ای هفته‌ای یک بار توسط آزمایشگاه مرکزی شرکت آب و فاضلاب بروجرد نمونه‌برداری شده همچنین سنسورهایی در مسیرهای مختلف آب به این منظور تعبیه شده است.

حدادی یادآور شد: در سال‌های گذشته آب برخی مناطق به دلیل مشکلات رخ داده در بافت‌های زمین‌شناسی کدر می‌شد، حال آنکه اینک با نصب سنسورهای ویژه هنگامی که آب کدر می‌شود، قبل از ورود آب به سیستم شهری، فرمان قطع آب صادر شده و آب کدر به سطح شهر منتقل نمیشود.

وی با اشاره به کنترل نامحسوس شبکه بهداشت و درمان در خصوص کیفیت آب این شهرستان اظهار کرد: این شبکه با نمونه‌گیری از بخشهای مختلف آب شهر و آزمایش نمونه مورد نظر در صورت مشاهده هرگونه مشکل در مناطق مورد آزمایش نسبت به رفع آنها اقدام میکند.