جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

هزار وعده یکی وفا نکرد؛ اخراج قطعی ۳۹۲ کارگر تعدیل‌شده از کارخانجات نساجی بروجرد - نمایش محتوای خبر

 

 

هزار وعده یکی وفا نکرد؛ اخراج قطعی ۳۹۲ کارگر تعدیل‌شده از کارخانجات نساجی بروجرد

هزار وعده یکی وفا نکرد؛ اخراج قطعی ۳۹۲ کارگر تعدیل‌شده از کارخانجات نساجی بروجرد

۳۹۲ کارگر اخراج شده از کارخانجات نساجی بروجرد منتظر تحقق وعده‌های مسئولان نباشند چراکه در شرایط فعلی نساجی بروجرد نیازی به تزریق نیروی جدید ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، ابتدای امسال بود که 483 نیروی کار کارخانجات مهم نساجی بروجرد از کار بیکار شده و با وعده طولانی‌مدت تمدید قرارداد و بازگشت به کار خانه‌نشین شدند و از آن روز تا به امروز جلسات  متعددی برگزار شد تا حجم انبوه فشار افکار عمومی و عمدتاً رسانه‌های پیگیر در خصوص احقاق حقوق کارگران بیکار شده کاسته شود.

دست‌فروشی ثمره وعده‌هایی که محقق نشد

وعده در وعده مسئولان استانی و شهرستانی در این 10 ماه خبر از پیگیری و بازگشت به کار این تعداد از کارگرانی می‌داد که در نبود شغل و بیکاری یا به دست‌فروشی در کنار خیابان‌های شهرستان بروجرد روی آورده و یا در کمال ناباوری و اجبار برای یافتن شغل و کسب درآمدی بخورونمیر به شهرهای اطراف و عمدتاً تهران مهاجرت کرده و در آنجا هم دست‌فروشی در معابر عمومی و مترو را پیشه خود ساخته بودند تا بتوانند افسون بیکاری فراگیر و تعطیلی کارخانجات بروجرد را به گوش مسئولان برسانند اما دریغ از گوشی که شنوای این آوای مظلومیت کارگرانی باشد که برای کسب لقمه‌ای نان در غربت دست‌فروشی می‌کنند.

تسهیلات کارگشایی که پَر گشود!

اما گویی این روزها ورق برگشته و تسهیلات میلیاردی که قرار بود کارگشای نساجی بروجرد شود و از همان ابتدا وعده پرداخت آن را به نساجی داده بودند در پیچ‌وخم بانک‌های کشور گیرکرده و یکی از آن‌ها پر گشوده و خبری از پرداخت آن نیست و تسهیلات دیگر نیز به مبلغ 50 میلیارد تومان که نوید بازگشت به کار کارگران بود در راهروهای ادارات و بانک‌ها مشکل پرداخت پیداکرده و به این راحتی‌ها قرار نیست به دست نساجی بروجرد برسد.

هرچند ظواهر امر نشان می‌دهد نساجی بروجرد اراده‌ای برای بازگرداندن نیروهای کار اخراج کرده خود ندارد و عملکردی دیگر را در دستور کار خود قرار داده و نیازی به تزریق نیروی کار جدید در شرایط فعلی ندارد اما بازهم گوش‌ها به دهان مسئولان برای شنیدن وعده‌ای جدید است و البته این مطلب مهم را مدیر کارخانه نساجی بروجرد به تسنیم گفت تا آب پاکی را روی دست مسئولانی که مدام وعده می‌دهند و کارگران چشم‌انتظاری که این روزها شاید با پایان یافتن بیمه بیکاری‌شان منتظر زنگ گوشی‌های همراه خود برای بازگشت به کار باشند، بریزد.

امید علایی مدیر کارخانه نساجی بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از تأمین مدارک مورد درخواست بانک ملی و پیگیری دریافت این تسهیلات خبر داده و می‌گوید: بانک ملی درخواست یک سری مدارک جدید داشته که این مدارک تأمین و قرار شده تحویل استاندار لرستان برای پیگیری مراحل دریافت تسهیلات 50 میلیارد تومانی شود تا پس از تحویل به بانک ملی تهران در طول هفته آینده و پس از بررسی کارشناسان شعب مربوطه تصمیم نهایی برای پرداخت این تسهیلات اعلام شود.

392 کارگر چشم‌به‌راه بازگشت به کار

وی ضمن اظهار ناامیدی از پرداخت تسهیلات پنج میلیارد تومانی می‌افزاید: نساجی بروجرد در حال حاضر با 574 نیروی کار مشغول فعالیت است و در طول همین مدت بنا به‌ ضرورت‌های موجود و به‌صورت محدود از 483 نیروی کار تعدیل‌شده حدود 91 نفر را به کار دعوت کرده است و 392 نفر کماکان بیرون از مجموعه هستند.

مدیر کارخانه نساجی بروجرد ادامه روند کار نساجی بروجرد به این شیوه را غیرممکن دانسته و تصریح می‌کند: در حال حاضر نیز بخش‌هایی از سالن‌های ریسندگی به‌صورت کارمزدی فعالیت می‌کنند و چنانچه تجار بخواهند قراردادهای خود با این مجموعه را تمدید نکنند بابت حضور بخشی از نیروهای خطوط ریسندگی کارخانه نیز با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی به‌ضرورت تزریق سرمایه در گردش به‌صورت عاجل اشاره و عنوان می‌کند: نساجی بروجرد در طول این مدت اقدام به خرید تعدادی ماشین‌آلات در بخش‌های ریسندگی و چاپ با منابعی که در بخش تعدیل نیرو آزادشده، کرده که بخشی از آن‌ها دریافت شده و در حال نصب است و بخشی دیگر از کمپانی‌های آلمانی خریداری‌شده و یا در گمرک در حال ترخیص است.

ریسک پذیرش نیروی جدید را نمی‌پذیریم!

علائی تأکید می‌کند: شرایط موجود شرایطی نیست که بتوانیم ریسک پذیرش نیروی جدید را بپذیریم و تعداد جدیدی نیرو به جمعیت مجموعه اضافه کنیم مگر اینکه سرمایه در گردش کارخانه تأمین شود چراکه در شرایط فعلی برای روشن نگه‌داشتن چراغ مجموعه تعدادی از بخش‌ها در قالب کارمزد کار می‌کنند.

وی شرط ادامه فعالیت کارخانجات نساجی بروجرد را نوسازی و تجهیز ماشین‌آلات این مجموعه به‌منظور رقابت با تولیدات مشابه بازار می‌داند و اضافه می‌کند: نساجی اگر قرار باشد کماکان همان برند مشهور باقی بماند طبیعتاً باید خطوط خود به‌ویژه خطوط چاپ را نوسازی کند چراکه این ضرورت‌ها در آینده به‌شدت احساس می‌شود و به همین دلیل در قالب طرح توسعه جامع این موضوع دیده‌شده اما در شرایطی که روی دریافت تسهیلات ناچیز با بانک‌ها دچار مشکل هستیم تحقق این طرح‌ها در آینده مشخص نیست.

ضرورت نوسازی بخشی از خطوط تولید نساجی

مدیر کارخانه نساجی بروجرد می‌گوید: بحث نوسازی بخشی از خطوط تولید یک ضرورت است و اگر این اتفاق هرچه زودتر به ثمر نرسد نساجی بروجرد نیز در آینده به سرنوشت کارخانجات نساجی دیگر همچون نساجی مازندران و یا بسیاری از کارخانه‌های بزرگ کشور که در حال حاضر دیگر نامی از آن‌ها وجود ندارد، دچار می‌شود.

اما این اظهارات مدیر کارخانه نساجی بروجرد در حالی مطرح می‌شود که رئیس اداره کار بروجرد هنوز هم خبر از پیگیری‌های بی‌حاصلی می‌دهد که قرار است کارگران را از چشم‌انتظاری برهاند.

کامران فرشید رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار می‌کند: کارگران نساجی بروجرد تا 1/1/96 رأی دارند و مجموعه مدیریتی استان و شهرستان تمام تلاش خود را در بازگشت به کار کارگران انجام می‌دهند.

بازگشت به کار کارگران را منوط به دریافت تسهیلات معروف بانک ملی

وی البته بازگشت به کار کارگران را منوط به دریافت تسهیلات معروف بانک ملی دانسته و می‌افزاید: اگر بانک ملی این تسهیلات را زودتر از موعد پرداخت کند روند بازگشت به کار کارگران سرعت بیشتری می‌گیرد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در رد ادعای عدم نیاز نساجی به تزریق نیرو عنوان می‌کند: رأی صادرشده به‌منظور بازگشت به کار کارگران رأی سازشی بوده و با رضایت کارفرما به‌صورت کاملاً قانونی صادرشده و مدیر کارخانه هم در جلسه تعهد به بازگشت به کار کارگران با گرفتن تسهیلات داده است.

وی در رابطه با بیمه بیکاری کارگران نساجی نیز بیان می‌کند: پرداخت بیمه بیکاری بر اساس سوابق کاری برای نیروهای کار محاسبه‌شده که تعدادی از آن‌ها تا پایان شهریورماه و تعدادی تا پایان آبان ماه دریافت کرده‌اند و تعدادی نیز تا پایان اسفندماه بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

بااین‌حال و با تأکید مدیر کارخانه نساجی بروجرد مبنی بر بی‌نیازی این کارخانجات در تزریق نیروی جدید و رد این گفته وی توسط رئیس اداره کار بروجرد باید گفت شرایط فعلی برای بازگشت کارگران اخراج شده چندان مساعد نبوده و این امکان در حال حاضر وجود ندارد و این کارگران نیز باید با اتمام مدت انتظار خود به فکر کسب‌وکاری جدید باشند.

گزارش از الهام شاهدپور