رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

هشتاد درصد خودکشی‌ها را جوانان زیر ۴۰ سال انجام می‌دهند - نمایش محتوای خبر

 

 

هشتاد درصد خودکشی‌ها را جوانان زیر ۴۰ سال انجام می‌دهند

هشتاد درصد خودکشی‌ها را جوانان زیر ۴۰ سال انجام می‌دهند

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان با بیان اینکه ۸۰ درصد خودکشی‌ها را جوانان زیر ۴۰ سال انجام می‌دهند گفت: ۴۰ درصد از مجموع خودکشی‌ها در استان مربوط به زنان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، به نقل از روابط عمومی دادگستری لرستان، جعفر بدری در جلسه شورای اداری شهرستان کوهدشت اظهارداشت: رشد سالانه رقم خودکشی در کشور حاکی از وجود یک بحران خاموش و بی‌صدا در جامعه  است که کمتر موردتوجه جدی مقامات مسئول قرارگرفته افسردگی، اختلافات و خشونت خانوادگی بیشترین عامل خودکشی در بین دختران وزنان است و آمار رو به افزایش آن نگران‌کننده است.

وی افزود: نزدیک به 80 درصد خودکشی‌ها را جوانان زیر 40 سال انجام می‌دهند و 40درصد از مجموع خودکشی‌ها در استان را زنان انجام می‌دهند.

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان عنوان کرد: باوجود پیشرفت‌ها و تغییرات مهمی که در حوزه حقوق زنان صورت گرفته چون افزایش جمعیت دانشگاهی و فارغ‌التحصیلان دختر، جامعه سنتی و باورها و رفتارهای مردسالارانه در برخی مناطق هنوز دست‌نخورده باقی‌مانده و تلاش‌های نهادهای فعال در امور زنان در جهت تغییر وضعیت عمومی زنان اثربخش نبوده است.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر دسترسی زنان به شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ارتباط‌جمعی تا دوردست‌ترین نقاط کشور امکان‌پذیر شده و به متداول‌ترین سرگرمی زنان و دختران تبدیل‌شده است و مخاطب اصلی بیشتر سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای زنان و به‌ویژه دختران جوان است؛ به‌این‌ترتیب زنان و دختران به‌راحتی با روش‌های مختلف زندگی و فرهنگ‌های بیگانه آشنا شده و جدیدترین و به‌روزترین اطلاعات و پیام‌ها را دریافت می‌کنند.

بدری گفت: بدیهی است این زنان و دختران وقتی به محیط پیرامونی زندگی خود رجوع می‌کنند، هیچ سنخیتی با ایده‌ها و پیام‌های دریافت شده از رسانه‌ها نمی‌بینند در این شرایط است که تناقض بین ایده‌ها و واقعیت، می‌تواند به بحران منجر شود و دختر یا زنی که ایده آل‌های خود را از رسانه‌های آزاد دریافت می‌کند در مواجهه با واقعیت خشن، بی‌رحم و انعطاف‌ناپذیر زندگی خود، دچار پریشانی درونی می‌شود و راه‌حل‌های خطرناکی را جستجو می‌کند.

وی تصریح کرد: قبول داریم که این‌گونه بحران‌ها لازمه گریزناپذیر جوامع در حال گذار است ؛ اما نباید فراموش کنیم که عبور از این بحران‌ها بدون مدیریت و تلاش‌های پیگیرانه و جدی نهادهای مسئول ممکن است سالیان متمادی خانواده‌های محروم را درگیر کند ؛ چنانچه تا هنوز در مناطق روستایی و حاشیه کلان‌شهرها شاهد آن بوده‌ایم.

رئیس‌کل دادگستری استان لرستان اظهارداشت: عبور از این بحران‌ها و برطرف ساختن ناهنجاری‌ها نیازمند حضور و تأثیرگذاری نهادهای مذهبی و مراکز علمی و تبلیغی  است که در جهت اهداف و آرمان‌های دینی و اعتقادی، صادقانه و پیگیرانه تلاش کنند.