جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

هفتاد درصد اعتبارات فنی و حرفه‌ای استان لرستان صرف آموزش می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

هفتاد درصد اعتبارات فنی و حرفه‌ای استان لرستان صرف آموزش می‌شود

هفتاد درصد اعتبارات فنی و حرفه‌ای استان لرستان صرف آموزش می‌شود

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان گفت: ۷۰ درصد اعتبارات فنی و حرفه‌ای لرستان صرف آموزش و خرید مواد مصرفی کارگاه‌های آموزشی و حدود ۳۰ درصد نیز در حوزه‌های جاری و پشتیبانی صرف می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ نصیری در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان برگزار شدبه محدودیت‌های اعتباری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان اشاره کرد و اظهارداشت: ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هزینه‌بر است به طوری  گاهی این هزینه‌ها در رشته‌های مهارتی به سه برابر می‌رسد.

وی افزود: در رشته‌های مهارتی هزینه‌ها برای ارائه آموزش‌ و مواد مصرفی در کارگاه‌ها بسیار بالا است و این درحالی است که عمده اعتبارات این اداره کل ملی است  و از محل اعتبارات استانی رقم قابل‌توجهی به فنی و حرفه‌ای پرداخت نمی‌شود.

معاون اداری و پشتیبانی اداره کل فنی و حرفه ای لرستان عنوان کرد: 70 درصد اعتبارات فنی و حرفه‌ای لرستان صرف آموزش و خرید مواد مصرفی کارگاه‌های آموزشی و حدود 30 درصد نیز در حوزه‌های جاری و پشتیبانی صرف می‌شود.

وی با بیان اینکه 16 مرکز آموزشی فنی و حرفه‌ای و 120 کارگاه آموزشی در لرستان فعالیت دارند، بیان کرد: بالای 80 درصد این کارگاه‌های آموزشی به‌صورت تخصصی فعالیت دارد و عمده مواد مصرفی مورداستفاده در آن‌ها نیز گران‌قیمت است.

رحمان قلاوندمدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان نیز در این نشست به فعالیت‌های سازمان جهانی مهارت اشاره کرد و اظهارداشت: این سازمان در کنار وظایف ترویجی خود هر دو سال یک‌بار برای درجه‌بندی توانمند مهارتی کشورهای عضو، مسابقاتی برگزار می‌کند.

وی بابیان اینکه از زمان تأسیس سازمان جهانی مهارت تاکنون حدود 44 مسابقه برگزارشده است، افزود: امسال نیز این مسابقات در جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان به برگزاری هفدهمین دوره المپیاد ملی مهارت در آبان ماه امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به معضل بیکاری که در استان لرستان وجود دارد برای ما بسیار حائز اهمیت است که سطح مهارتی استان را به‌اندازه قابل قبولی برسانیم.

وی به بیان اینکه امسال 10 کارآموز لرستانی به هفدهمین دوره المپیاد ملی مهارت اعزام می‌شود، عنوان کرد: حضور کارآموزان مستعد لرستانی در این المپیاد سبب روحیه بخشی و بالا رفتن اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود.

قلاوند تقویت مجموعه مهارتی لرستان را یکی از محوری‌ترین برنامه‌های این سازمان دانست و بیان کرد: در این راستا دبیرخانه دائمی المپیاد مهارت در استان لرستان تشکیل‌شده است.

وی تصریح کرد: پس از برگزاری هفدهمین دوره المپیاد ملی مهارت نقاط قوت و ضعف کارآموزان لرستانی که به این المپیاد اعزام‌ شده‌اند بررسی می‌شود تا برای جبران کاستی‌ها برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان با بیان اینکه از بیکاری و سطح اشتغال پایین در لرستان به‌شدت رنج می‌بریم، اظهارداشت: علم و تجربه یکی از نیازهای اصلی و ضروری توسعه یک جامعه است بنابراین از رسانه‌های استان انتظار می‌رود همان‌گونه که به قهرمانان ورزشی توجه می‌کنند به قهرمانان علمی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند و توانمندی‌های آن‌ها را معرفی کنند.

وی به انعقاد تفاهم‌نامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان با مراکز کاریابی استان اشاره کرد وافزود: امسال برای نخستین بار تفاهم‌نامه‌ای با مراکز کاریابی استان منعقد شد تا با توجه به نیاز شغلی هر شهرستان و معرفی متقاضیان کار آموزش لازم از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان ارائه شود.

قلاوند در رابطه با علت تأخیر صدور کارت مهارت کارآموزان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان گفت: با توجه به اینکه کارت‌های مهارت به الکترونیکی تغییر پیداکرده است صدور کارت به دلیل کیفیت‌بخشی در کل کشور با تأخیر مواجه شد.

وی بابیان اینکه تاکنون چهار هزار کارت الکترونیکی مهارت تأمین‌شده است، گفت: برای مابقی کارت‌ها رایزنی‌هایی در حال انجام است و به دلیل تأخیر در صدور کارت سازمان فنی و حرفه‌ای تمهیداتی اتخاذ کرده است تا در صورت نیاز گواهی یا تائید مهارت برای کارآموزان صادر شود بنابراین  تا زمانی کارت صادر می‌شود نباید خدمات اولیه و ثانویه به این مهارت آموزان متوقف شود.