رونق تولید ملی | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

همایش بزرگداشت علامه دهخدا در بروجرد برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

همایش بزرگداشت علامه دهخدا در بروجرد برگزار شد

همایش بزرگداشت علامه دهخدا در بروجرد برگزار شد

همایش بزرگداشت علامه دهخدا با حضور اندیشمندان و اساتید زبان و ادبیات فارسی در بروجرد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، رضا آزادپور دبیر همایش در این همایش با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل فرهنگی فراوان شهرستان بروجرد اظهار داشت: این شهرستان با دارا بودن پیشینه فرهنگی قوی ظرفیت تبدیل‌شدن به قطب فرهنگی کشور و یا حداقل غرب کشور را دارد.

وی افزود: این شهرستان می‌تواند میزبان بسیاری از همایش‌های فرهنگی کشور و یا غرب آن باشد و به‌نوعی تبدیل به پایتخت فرهنگی کشور شود.

دبیر همایش علامه دهخدا با اشاره به تأخیر پیش‌آمده در روند برگزاری این همایش عنوان کرد: در ابتدا قرار بود این همایش در 13 اسفندماه سال گذشته برگزار شود که به دلیل واقع‌شدن در دو مرحله انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزاری آن به زمان فعلی موکول شد.

وی بابیان اینکه علامه دهخدا یک شاعر و سیاستمدار توانمند بوده است، تصریح کرد: تاکنون تنها سه همایش در سراسر کشور به‌منظور بزرگداشت این عالم فرزانه برگزارشده و ضرورت دارد زوایای مختلف زندگی وی برای علاقه‌مندان در قالب برگزاری همایش‌های مختلف بررسی شود.

آزادپور در ادامه از مسئولان این شهرستان خواست با کاهش روند بروکراسی‌های اداری برگزاری همایش‌های این‌چنینی را با سهولت بیشتر انجام دهند تا این شهرستان بیش از گذشته بتواند ظرفیت‌های فرهنگی خود را به کشور معرفی کند.

قدم علی سرامی از اساتید و اندیشمندان دانشگاه تهران که میهمان ویژه این مراسم بود طی سخنانی به تبیین جایگاه علمی و فرهنگی علامه دهخدا پرداخته و گفت: شهرستان بروجرد مهد پرورش اساتیدی است که هریک به‌گونه‌ای نقشی بزرگ و تأثیرگذار در فرهنگ و هنر این شهرستان داشته‌اند.

وی با اشاره به برخی فعالیت‌های سیاسی علامه علی‌اکبر دهخدا در دوران خود افزود: وی در صدر یکی از انقلاب‌های ایران فعالیت‌های سیاسی بسیار تأثیرگذاری داشته و خدمات او به این آب‌وخاک فراموش‌نشدنی است.