سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

همایش سنتی"دس و دس براری" در لرستان برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

همایش سنتی"دس و دس براری" در لرستان برگزار شد

همایش سنتی"دس و دس براری" در لرستان برگزار شد

همایش «دس و دس براری» باهدف معرفی آئین‌های سنتی استان لرستان به میهمانان نوروزی در خرم‌آباد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، شامگاه جمعه به همت سازمان مردم‌نهاد خانه فرهنگ و اندیشه خرم‌آباد همایش "دس و دس براری" با حضور پرشور اقشار مختلف مردم لرستان و میهمانان نوروزی، در محل زیباکنار خرم‌آباد برگزار شد.

در این مراسم ضمن تجلیل از چهره‌های فرهنگی، ادبی و ورزشی استان لرستان، به معرفی آداب‌ورسوم و جاذبه‌های گردشگری این استان در قالب اجرای برنامه‌های متنوع پرداخته شد.

برنامه‌های همایش "دس و دس براری" در قالب غرفه‌های لرستان شناسی، معرفی انجمن خانه فرهنگ و اندیشه خرم‌آباد، موسیقی لرستان، مشاهیر و چهره‌های فاخر لرستان، غذای محلی، لباس محلی و غرفه کودکان به اجرا درآمد.

در این همایش، دکتر شیرزاد بسطامی از اساتید دانشگاه‌های لرستان، به بیان تاریخچه استان لرستان پرداخته و در ادامه فال «چل سرو» که از آیین‌های قدیمی و همچنان مرسوم لرستان است با تشریح فلسفه آن توسط علیمردان عسگری عالم به اجرا درآمد.

قرائت اشعار لری و لکی توسط عزیز بیرانوند، شاعر لرستانی از دیگر بخش‌های این همایش مردمی اجراشده بود.

مهدی صارمیان، دبیر سازمان مردم‌نهاد خانه فرهنگ و اندیشه خرم‌آباد در رابطه با اجرای این همایش اظهار داشت: این همایش به‌صورت کاملاً مردمی و به‌دوراز کلیشه‌های همیشگی و تکرار واژه‌ها و رفتارها برگزارشده که خوشبختانه به‌خوبی نیز مورد استقبال قرار گرفت.

وی افزود: روند اجرای برنامه به‌صورت جشن و میهمانی گسترده‌ای بود که در آن به نمایش آثار هنری و فرهنگ استان لرستان پرداخته‌شده است.

دبیر سازمان مردم‌نهاد خانه فرهنگ و اندیشه خرم‌آباد بابیان اینکه در این مراسم تلاش شده که لحظات شادی برای مردم استان و میهمانان نوروزی ثبت شود، عنوان کرد: توزیع رایگان کتاب و مجلات گردشگری، ارائه صنایع‌دستی، طراحی چهره، مَتل خوانی، سخنرانی، شعرخوانی و معرفی مشاهیر، از دیگر محورهای همایش دس و دس براری است.