جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

همایش یاوران وقف در استان لرستان برگزار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

همایش یاوران وقف در استان لرستان برگزار می‌شود

همایش یاوران وقف در استان لرستان برگزار می‌شود

معاون اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: همایش یاوران وقف به مناسبت هفته وقف در استان لرستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام محمدجوادعباس‌زاده در همایش وقف و رسانه که در سالن جلسات خانه معلم شهرستان خرم‌آباد برگزار شد بابیان اینکه بحث وقف باید در جامعه نهادینه شود که در این راستا اصحاب رسانه به‌عنوان قشر تأثیرگذار در جامعه نقش بسزایی دارند، اظهار داشت: حدود 800 نوع نیت خیر توسط واقفین کل کشور در سامانه اوقاف ثبت‌شده است.

وی بابیان اینکه وقف عملی ماندگار است، افزود: هدیه را می‌توان برای مسائل دیگر فروخت و هزینه کرد اما وقف همیشگی است و درآمدش در جهت نیتی که واقف قید کرده است هزینه می‌شود.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه لرستان بابیان اینکه امسال 85 مورد وقف در سامانه ثبت‌ شده است، عنوان کرد: اوقاف یک سازمان فرهنگی است که تمامی اقداماتش در راستای  خدمت و ساخت‌وساز امامزادگان، مساجد و یا اقدامات فرهنگی و دینی است.

وی بیان کرد: آنچه در سازمان اوقاف و امور خیریه اجرا می‌شود، فرهنگ دین است و به قرآن، اهل‌بیت عصمت و طهارت، ساخت‌وساز مساجد و امامزادگان می‌پردازد.

عباس زاده بابیان اینکه از 28 اسفندماه هرسال برنامه‌های این سازمان آغاز می‌شود، تصریح کرد: نخستین برنامه‌ای که در سال اجرا می‌شود بحث آرامش بهاری است که از 28 اسفند تا 16 فروردین‌ماه اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از اوایل سال در امامزادگان استان خیمه معرفت بر پا می‌شود؛ غرفه‌های متعددی ازجمله غرفه نماز، پاسخگویی به شبهات، عفاف و حجاب، امربه‌معروف و نهی از منکر برپا می‌شود و روحانی در این مکان‌ها مستقر و نسبت به مسائل زائران پاسخگو است.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: در سال 94 ، حدود 50 هزار بسته فرهنگی بین کودکان و نوجوانان هدیه شد و  لرستان جزء استان‌های برتر و نخستین استانی بود که در بحث آرامش بهای مورد تشویق قرار گرفت.

وی با اشاره به برنامه‌های مختلف این سازمان، اظهار داشت: برنامه سوگواری یاس نبوی در شهادت حضرت زهرا(س)، برنامه سوگواری بصیرت عاشورایی در ایام محرم و صفر در کل امامزادگان استان انجام می‌شود.

عباس زاده افزود: هرساله روز دوم محرم همایش لبیک یا حسین(ع)، روز جمعه اول محرم همایش شیرخوارگان حسینی، همایش احلی من العسل و همایش منشور عزت در کاخ ذلت در امامزادگان استان لرستان برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: 28 صفر به مناسبت رحلت پیامبر اکرم(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) همایش لبیک یا رسول‌الله(ص) در امامزادگان استان لرستان برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه لرستان بابیان اینکه امسال همایش پیاده‌روی حرم تا حرم از امامزاده زید بن علی(ع) تا امامزاده عبدالله (ع) برگزار  می‌شود، بیان کرد: سال گذشته بیش از 20 هزار نفر در این همایش شرکت کردند.

وی با اشاره به برنامه‌های ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان، تصریح کرد: از ابتدا تا اواخر ماه رمضان در امامزادگان شاخص استان روزی یک جزء قرآن قرائت و محفل انس با قرآن تشکیل می‌شود.

عباس زاده بابیان اینکه لرستان هرساله در راستای طرح تربیت حافظان قرآن جزء استان‌های برتر کشور است، خاطرنشان کرد: برنامه‌های قرآنی سازمان اوقاف در راستای مسابقات قرآنی انجام می‌شود که در حال حاضر مرحله شهرستانی و استانی مسابقه قرآن در استان برگزارشده؛ سهمیه  امسال استان حدود هشت هزار و 500 نفر بوده که 9 هزار تاکنون در سامانه ثبت‌شده و افراد ثبت‌شده امسال با افرادی که سال گذشته ثبت شدند متفاوت است.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته وقف، اظهار داشت: همایش یاوران وقف و وقف بانوان در این هفته برگزار می‌شود؛ یکی از برنامه‌های این سازمان، اجرای امینانه نیات واقفین است تا هر واقفی یک ملکی را وقف کرده هزینه در جهت  نیت واقف به‌کاربرده شود.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه لرستان افزود: در نخستین روز از هفته وقف، همایش عالم واقف آیت‌الله بروجردی به‌عنوان بزرگ‌ترین مرجع شیعیان و یکی از بزرگ‌ترین واقفان استان برگزاری می‌شود.

وی بابیان اینکه سالانه 800 تا هزار مبلغ از قم به استان لرستان دعوت می‌شود، عنوان کرد: حدود 105 امامزاده در 87 بقعه استان مدفون هستند.

عباس زاده با اشاره به اینکه اعزام مبلغ بزرگ‌ترین برنامه فرهنگی این سازمان است، بیان کرد: سالانه حدود 800 تا هزار مبلغ به استان لرستان دعوت می‌شود و در امامزادگان، مناطق محروم و روستاهای استان تبلیغ دین می‌کنند.