رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

همزیستی مسالمت‌آمیز با طبیعت همواره از دغدغه‌های بشر بوده است - نمایش محتوای خبر

 

 

همزیستی مسالمت‌آمیز با طبیعت همواره از دغدغه‌های بشر بوده است

همزیستی مسالمت‌آمیز با طبیعت همواره از دغدغه‌های بشر بوده است

فرماندار بروجرد گفت: بشر همواره به دنبال یافتن راهی برای همزیستی مسالمت‌آمیز با طبیعت بوده است.

مسلم پورقاسمیان در حاشیه غرس نهال در محوطه فرمانداری بروجرد در گفت‏‌وگو با خبرنگار فارس در بروجرد، اظهار کرد: آنچه ضامن بقای زندگی انسان در کنار دیگر موجودات جهان است، توجه و حراست از منابع طبیعی در کنار دیگر مواهب الهی است.

وی با اشاره به تخریب بی‌‏رویه منابع طبیعی توسط انسان‌ها، عنوان کرد: امروز این تخریب بی‏رویه به سمت گسترش بیابان‌زدایی پیش می‌رود، بنابراین در آینده با مشکلات عدیده‌ای در کشور مواجه می‌شویم.

فرماندار بروجرد با تاکید بر لزوم حراست از منابع طبیعی، خاطرنشان کرد: تهاجم گسترده و بی‌اعتنایی به منابع طبیعی، جنگل‌ها، مراتع و حیوانات به عدم تعادل در چرخه طبیعت منجر شده و این رویه نامطلوب را به امری خطرناک در زیست‌گاه‌های بشری تبدیل کرده است.

پورقاسمیان عدم تعادل در طبیعت را نتیجه بی‌مهری بشر به مواهب طبیعی دانست و افزود: نباید از خاطر برد که این عدم تعادل تنها به طبیعت ضربه وارد نمی‌کند، بلکه ضربات جبران‌ناپذیری بر پیکره زندگی انسان‌ها وارد کرده و مرگ تدریجی جوامع بشری را به دنبال دارد.

وی خشکسالی‌های اخیر را خطری جدی برای طبیعت دانست و گفت: ورود دام‌ها و چرای بی‌‏رویه آنها که به فرسایش مراتع و دشت‌ها منجر می‌شود و نیز گسترش ریزگردهای محیطی خطری جدی برای سلامت انسان‏‌ها در جامعه به دنبال داشته و موجب تهدید سلامت بسیاری از شهروندان می‌شود.

فرماندار بروجرد عدم تعادل بین انسان، طبیعت و موجودات طبیعی را در به وجود آمدن خسارات عمده به طبیعت موثر دانسته و تصریح کرد: اگر بشر امروز بخواهد در آینده محیطی سالم برای زندگی داشته باشد، ضروری است از محیط زیست خود با تمام توان و تلاش محافظت کند چراکه بی‌توجهی به این مواهب الهی و تخریب محیط زیست مرگ تدریجی جوامع بشری را به دنبال دارد.

پورقاسمیان یکی از مهمترین ابزارهای لازم برای حراست از محیط زیست و منابع طبیعی را فرهنگ‌سازی در این زمینه دانست و افزود: بنابر رهنمود مقام معظم رهبری فرهنگ نگهداری از منابع طبیعی باید به معارف و فرهنگ عمومی تبدیل شود.