رونق تولید ملی | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

هیئت‌های مذهبی پلدختر از تحریف فرهنگ عاشورایی جلوگیری کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

هیئت‌های مذهبی پلدختر از تحریف فرهنگ عاشورایی جلوگیری کنند

هیئت‌های مذهبی پلدختر از تحریف فرهنگ عاشورایی جلوگیری کنند

امام‌جمعه پلدخترمجالس سوگواری امام حسین (ع) را احیای امر الهی دانست و گفت: هیئت‌های مذهبی پلدختر از تحریف فرهنگ عاشورایی جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد سوری شامگاه سه‌شنبه در جلسه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی شهرستان پلدختر اظهار داشت: هیئت‌های مذهبی باید کانون وحدت‌آفرینی و ایجاد همدلی و همزبانی بین مسلمانان باشند و از افراط‌وتفریط خودداری کنند.

وی افزود: هیئت‌های مذهبی عزاداری حسینی (ع) را با متینگ‌های سیاسی اشتباه نگیرند و کسی را به‌عنوان سخنران انتخاب کنند که ورشکسته سیاسی نباشد.

امام‌جمعه پلدختر بابیان این‌که هیئت‌های مذهبی روحانی محور باشند عنوان کرد: روحانیون و افراد صاحب‌نظر در مراسم‌های عزاداری سخنرانی کنند چرا که حضور آن‌ها آسیب‌های هیئت‌های مذهبی را کم می‌کند.

وی بیان کرد: امام حسین (ع) همه‌چیز خود را در راه دین گذاشت و ما باید خود را در این مسیر الهی قرار دهیم و از مجالس حسینی (ع) باید بهره کافی برد و به مداحی و سینه‌زنی صرف اکتفا نکنیم.

سوری گفت: سوگواری امام حسین (ع) و حضور در هیئت‌های مذهبی محلی برای خودسازی است که  می‌تواند بستر مناسب برای گسترش فرهنگ عاشورایی در جامعه را فراهم کند.

وی بابیان این‌که هیئت‌های مذهبی از تحریف فرهنگ عاشورایی جلوگیری کنند، تصریح کرد: اخلاص، خداجویی و گسترش ارزش‌های دینی مؤلفه‌های مهمی هستند که برگزارکنندگان مراسم عزاداری امام حسین (ع) باید به آن‌ها توجه کنند.

امام‌جمعه پلدختر خاطرنشان کرد: چنانچه خدای‌ناکرده این مراسم‌ها به خاطر اهداف و منافع شخصی یا گروهی و مؤلفه‌های دیگری مانند ریا و خودنمایی و تکبر آمیخته شود نه‌تنها از هدف امام حسین (ع) دور است بلکه سبب خدشه‌دار شدن چهره دین شده و مخاطب نمی‌تواند آن را بپذیرد.

وی اظهار داشت:هیئت‌های مذهبی در مراسم عزاداری امام حسین (ع) از سخنرانان خوش‌نام در بصیرت افزایی استفاده کنند و از تحریف دین، ورود بدعت و عادت‌های ناپسند جلوگیری به عمل‌آورند.

سوری بابیان این‌که مجالس سوگواری امام حسین (ع) احیای امر الهی است، افزود: مسئولان هیئت‌های مذهبی هوشیار باشند که دشمن با ورود سبک‌های غربی در مداحی و به کار بردن آلات موسیقی سبب انحراف هیئت‌ها نشود  تا از این طریق به اهداف خود برسد.

وی بابیان این‌که هیئت‌های مذهبی  عزاداری امام حسین (ع) را  با شور و شعور همراه کنند، عنوان کرد: فلسفه عزاداری امام حسین (ع) معرفت افزایی دینی از طریق شناخت اهل‌بیت (ع) و هدف آن‌ها و بصیرت افزایی است و ماه محرم بهترین فرصت برای ترویج فضایل اخلاقی و انسانی است.

امام‌جمعه پلدختر بر اقامه نماز ظهر عاشورا توسط دسته‌های عزاداری تأکید کرد و افزود: فراگیر کردن برگزاری نماز جماعت ظهر عاشورا ضرورت دارد و باید به یک فرهنگ حاکم تبدیل شود.

وی عنوان کرد: هیئت‌های مذهبی باید وحدت داشته و از قوم‌گرایی و طایفه بازی پرهیز کنند و باید همه آن‌ها برای برگزاری نماز ظهر عاشورا در یک مکان تجمع و نسبت به آن اهتمام ورزند.

سوری بیان کرد: با توجه به نزدیکی انتخابات، هیئت‌های مذهبی  حق تبلیغ و انجام هرگونه سخنرانی و تبلیغات انتخاباتی را ندارند.