رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

هیچ‌کدام از شهرهای لرستان هنوز از آب پایداری برای شرب برخوردار نیستند - نمایش محتوای خبر

 

 

هیچ‌کدام از شهرهای لرستان هنوز از آب پایداری برای شرب برخوردار نیستند

هیچ‌کدام از شهرهای لرستان هنوز از آب پایداری برای شرب برخوردار نیستند

استاندار لرستان گفت: یکی از مشکلات استان این است که هیچ‌کدام از شهرهایمان هنوز از آب پایداری که از سد باشد برای شرب ندارند و عموماً یا از آب‌های سطحی یا چاه‌هاست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند چهارشنبه شب در جلسه مدیران حوزه نیرو که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد به بهره‌برداری سه سد در استان لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: در دومین سفر وزیر نیرو به استان لرستان یک سد بزرگ نیز آبگیری شد.

وی افزود: استان لرستان 11 درصد از روان آب‌های کشور را دارد اما درعین‌حال یکی از چالش‌های اصلی استان  بحث تخصیص آب به‌ویژه در حوزه کشاورزی است.

استاندار لرستان عنوان کرد: در سه سال اخیر آبیاری مکانیزه حدود 12 هکتار از اراضی استان در دستور کار قرارگرفته است اما هنوز تخصیص آب یکی مسائل و مشکلات و نوعی یکی از مطالبات جدی مردم است.

وی بیان کرد: سد بختیاری یکی از بزرگ‌ترین سدها است و این پروژه علی‌رغم اینکه هزینه بسیار زیادی می‌خواهد اما می‌تواند اشتغال‌زایی خوبی در استان لرستان داشته باشد به‌ویژه‌اینکه این سد می‌تواند در حوزه گردشگری و اقتصادی در استان نقش‌آفرینی کند.

بازوند اجرای سد زیبا محمد را یکی از خواسته‌های مردم استان دانست و گفت: این سد قبلاً به پیمانکار واگذارشده ولی به علت اینکه اعتبار نداشته متوقف است و تخصیص ندارد بنابراین یکی از خواسته‌های جدی مردم شهر خرم‌آباد است.

وی تصریح کرد: سد مخملکوه نیز یکی از مواردی است که مدنظر استان است اما علی‌رغم اینکه تخصیص آن حل‌وفصل شده اما بحث شروع آن باقی‌مانده است.

استاندار لرستان ضمن درخواست تغییر نام سد معشوره به « کشکان» خاطرنشان کرد: خرسندیم که مشکل چندین ساله این سد حل‌شده و در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن شروع می‌شود.

وی اظهار داشت: مجموعاً حدود 64 طرح آبی بزرگ در حوزه امور آب و آب منطقه‌ای لرستان در حال اجراست اما برای تکمیل آن‌ها اعتباری بالغ‌بر 900 میلیارد تومان لازم است.

بازوند بابیان اینکه ایستگاه‌های پمپاژ بسیاری در سطح استان لرستان وجود دارد که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند، افزود: از وزیر نیرو درخواست داریم برای ایستگاه‌های پمپاژی که اعتبارشان ملی است کمک ویژه‌ای داشته باشد چراکه مدت ساخت این ایستگاه‌ها به‌طور میانگین بیش از 10 سال می‌رسد و طبیعتاً پروژه‌هایی هم که طول می‌کشد مشکلاتی را نیز در پی‌دارند.

وی عنوان کرد: در حوزه آب و فاضلاب روستایی شاهد رشد 240 درصدی اعتبارات استان لرستان بوده‌ایم، وضعیت مطلوبی است هرچند بحث کمبود اعتبار هنوز باقی است.

استاندار لرستان بیان کرد: سال 92 در استان لرستان 180 روستا با تانکر آب‌رسانی می‌شد اما اکنون این تعداد به 14 روستا رسیده که در فصل تابستان با مشکلاتی مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه در بحث  آب و فاضلاب روستایی مشکل عمده کمبود اعتبار است، گفت: در حوزه شرکت توزیع برق نیز با حمایت‌های خوب مسئولان در این مدت 145 روستا برق‌رسانی شده اما چالش اصلی  بحث فرسودگی و آسیب‌دیدگی خطوط موجود است چراکه حدود 30 درصد از خطوط دچار فرسودگی هستند.

بازوند تصریح کرد:  با توجه به اینکه خطوط برق در مسیر رودخانه‌ها قرار دارند با هرسیلی خسارت سنگینی به شبکه‌ها وارد  می‌شود و ازآنجاکه استان لرستان متأسفانه دارای گسل‌های فراوانی در بحث زلزله است و بسیاری از خطوط روی گسل هستند به‌محض اینکه زلزله رخ می‌دهد این خطوط مشکل پیدا می‌کند که در این زمینه نیز نیازمند کمک مسئولان هستیم.

وی مشکل برق در شهرک‌های صنعتی را مشکل جدی برای سرمایه‌گذاری در استان دانست و اظهار داشت: شهر خرم‌آباد به‌عنوان یکی از هفت شهر نمونه گردشگری انتخاب‌شده است اما واقعیت این است که ازلحاظ روشنایی شهر مردم نارضایتی دارند بنابراین توقع داریم با تخصیص اعتبار این مشکل نیز برطرف شود.

استاندار لرستان افزود: در بحث آب و فاضلاب شهری یکی از پروژه‌های انتقال آب به شهر خرم‌آباد است که افتتاح می‌شود و از طرفی آب‌رسانی به شهر درب گنبد و چغابل نیز تمام‌شده است.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلات استان این است که هیچ‌کدام از شهرهایمان هنوز از آب پایداری که از سد باشد برای شرب ندارند و عموماً یا از آب‌های سطحی یا چاه‌هاست که خیلی آب مطمئن و پایداری نیست پس اگر بتوانیم سدها را به اتمام برسانیم به‌طور یقین بسیاری از این مشکلات نیز حل می‌شوند.

بازوند به لزوم رفه مشکل آب‌رسانی به مسکن مهر تأکید و بیان کرد: پنج تصفیه‌خانه در استان لرستان وجود دارد که مدت ساخت آن‌ها نزدیک به 10 سال طول کشیده است و راه‌اندازی آن‌ها یکی از مطالبات جدی  مردم است.