سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

واحدهای تولیدی نیمه تعطیل و راکد در لرستان تعیین تکلیف شود - نمایش محتوای خبر

 

 

واحدهای تولیدی نیمه تعطیل و راکد در لرستان تعیین تکلیف شود

واحدهای تولیدی نیمه تعطیل و راکد در لرستان تعیین تکلیف شود

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: واحدهای تولیدی نیمه تعطیل و راکد در لرستان فراوان است بنابراین از مسئولان انتظار داریم این واحدهای تولیدی را تعیین تکلیف کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد میرعمادی صبح امروز در دیدار با تعاون گران و کارکنان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان که در بیت امام‌جمعه خرم‌آباد برگزار شد، ضمن تبریک هفته تعاون، اظهار داشت، یکی از آموزه‌های مهم و رویکردی در اسلام مسئله تعاون و همکاری در کارهای نیک است.

وی بابیان اینکه اصل تعاون به‌عنوان آموزه‌های دینی در قرآن، سیره و سنت معصومین(ع) از جایگاه بالایی برخوردار است و مسئله تعاون از چند منظر نگاه می‌شود، افزود: نگاه اعتقادی به مسئله تعاون بر این است که اعتقاد و باور بر تعاونی‌ها داشته باشیم و اصل در کنار هم بودن را قبول کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به اینکه اگر در مقام عملی توفیقاتی در امر تعاون داشته باشیم مدیون باور اعتقادی ما است، عنوان کرد: اگر ازنظر جهان‌بینی و ایدئولوژی قبول داشته باشیم که انسان موجود اجتماعی است و با کمک همدیگر کاری را انجام دهیم، می‌توانیم با عنایت به همدیگر رفاه و آسایش را به دنبال داشته باشیم.

وی از منظر اخلاقی تعاون را یک تعهد و پیمان اخلاقی بین چند نفر دانست و بیان کرد:  پایبندی و پافشاری به تعاون مسئله مهمی است چراکه زمانی یک تعاونی با مشارکت چند نفر ایجاد می‌شود عهد و پیمانی در این زمینه بسته می‌شود بنابراین لازم است به آن پیمان پایبند باشیم.

میرعمادی بابیان اینکه ازلحاظ فقهی تعاونی مالکیت می‌آورد، تصریح کرد: تعاون از این منظر آثار فقهی، اقتصادی، مالی و عملی دارد چراکه کار مشترک بهره‌وری و سود مشترک نیز دارد.

وی در رابطه با تعاون از منظر اقتصادی، خاطرنشان کرد: آنچه امروز در جامعه رواج دارد تعاون در امور اجتماعی و اقتصادی است و تعامل در بعد اقتصادی آثار فراوانی دارد کما اینکه بهترین راه برای عبور از تبعیض و رانت‌خواری کمک به تعاونی است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در ادامه چالش بزرگ جامعه امروز را فساد سیستمی دانست وگفت: در سیستم بانکی، اقتصاد و مالیات راه‌های سوءاستفاده وجود دارد که این امر سبب فساد سیستمی و به چالش بزرگی تبدیل‌شده که امروز با آن مواجه هستیم.

وی  بابیان اینکه تعاون در جلوگیری از فساد سیستمی نقش بسیار مهمی دارد، اظهار داشت: زمانی که کار، سرمایه‌گذاری، تولید و کارخانه‌ای به‌صورت تعاونی باشد کمتر دچار فساد سیستمی می‌شود چراکه نظارت و اداره آن را چند نفر انجام می‌دهند.

میرعمادی با اشاره به اینکه در تعاونی‌ها نیز فساد وجود دارد، افزود: با توجه به اینکه در تعاونی‌ها نیز سوءاستفاده انجام می‌شود اما فساد سیستمی که ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد می‌کند در تعاونی‌ها کمتر وجود دارد.

وی تربیت روابط اجتماعی را از اثرات دیگر کار جمعی دانست و عنوان کرد: تعاون  سبب می‌شود روابط اجتماعی محکم و تقویت شود، افراد از توان و ظرفیت همدیگر استفاده کنند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان کرد: تشویق به سرمایه‌گذاری یکی دیگر از اثرات تعاون است بنابراین با تشویق به سرمایه‌گذاری در تعاون می‌توان از آفات دیگر در امان بود.

وی  بابیان اینکه رغبت به سرمایه‌گذاری شخصی در استان لرستان وجود ندارد، تصریح کرد: عوامل متعددی در جهت فرار سرمایه‌گذار در استان وجود دارد اما مزاحمت سرمایه‌گذاری در بخش تعاون کمتر است.

میرعمادی در راستای آثار معنوی کار تعاونی، خاطرنشان کرد: کار در تعاونی آثاری معنوی ازجمله قرب به‌سوی خدا، افزایش رزق و روزی و حفظ عزت و کرامت انسان دارد بنابراین می‌توانیم از منظر اعتقادی، اخلاقی، فقهی و اقتصادی نگاه جامع و کاملی نسبت به مسئله تعاون داشته باشیم.

وی بابیان اینکه امروزه جامعه با موانعی در راستای تعاون روبه‌رو است که باید تلاش شود این موانع برطرف شود، گفت: نخستین مسئله نبود کار جمعی و روحیه تعاون است به‌طوری‌که فرهنگ تعاون در بین مردم رایج نیست.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تنگ‌نظری و حسادت را دومین مانع کار تعاونی دانست و اظهار داشت: تنگ‌نظری مانع از شکل‌گیری تعاونی است کما اینکه وسوسه‌های شیطانی و ادامه دادن دشمنی‌ها از دیگر موانع کار در تعاونی‌ها است.

وی بابیان اینکه عدم‌حمایت و پشتیبانی لازم اداری و مالی تعاونی یکی دیگر از موانع است، افزود: اگر این مجموعه بخواهند تسهیلات از بانک بگیرند به‌مراتب خیلی سخت‌تر از تسهیلات گرفتن افراد عادی از بانک‌ها است.

میرعمادی شفاف نبودن قوانین تعاونی در بخش‌ها یکی دیگر از موانع برشمرد و عنوان کرد: لازم است متناسب بازمان، تغییراتی به وجود بیاید تا بخش تعاون به سهولت پیش برود.

وی با اشاره به اینکه تأکیدات مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی و نقش تعاونی‌ها در اقتصاد مقاومتی مسئله مهمی است، بیان کرد: بیت اصلی اقتصاد مقامتی مقام معظم رهبری تکیه‌بر ابزارهای داخلی و خودباوری است بنابراین تعاون در خودباوری و استفاده از ظرفیت و تولیدات داخلی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی نقش بسیار اساسی دارد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تصریح کرد: یکی از کارهایی که وزارت کار و امور اجتماعی باید انجام دهد بررسی نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی است که بایستی ابعاد کار بررسی و به‌عنوان الگو ارائه شود چراکه تقویت تعاونی سبب رهایی از وابستگی اقتصادی، رفع فقر، محرومیت و رفع بیکاری می‌شود.

وی بابیان اینکه تعاونی‌ها معمولاً توسط جوانان شکل می‌گیرند، خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها در افزایش بهره‌وری، تولید و به‌کارگیری در نسل جوان ایفای نقش می‌کنند.

میرعمادی بابیان اینکه اداره تعاون، کار و امور اجتماعی باید دو سیاست را دنبال کند، گفت: سیاست تبلیغی و ترویجی بایستی دنبال شود چراکه تبلیغ کار، تعاون، همبستگی و سرمایه‌گذاری را به دنبال دارد بنابراین بایستی کارهای فرهنگی انجام و فرهنگ کار عوض شود و به دنبال پیدا کردن و دنبال کردن کار باشیم چراکه ارزش انسان به کار کردن است.

وی بابیان اینکه سیاست تعلیمی بایستی بر این اداره حاکم و در رأس برنامه‌ها باشد، اظهار داشت: سیاست دیگر آموزش و تعلیم است که بایستی آموزش تعاون، حرفه، کار و فناوری سیاست ثابت این اداره باشد و در راستای تقویت آن تلاش کند چراکه سبب ایجاد روحیه خودباوری و تقویت تعاون می‌شود کما اینکه تاکنون کارهای خوبی در این زمینه انجام‌شده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بابیان اینکه در استان لرستان واحدهای تولیدی مشکل دارد نیمه تعطیل یا راکد فراوانی داریم،  افزود: نادیده گرفتن واقعیت سبب محرومیت می‌شود بنابراین از مسئولان انتظار داریم واحدهای راکد و نیمه تعطیل را تعیین تکلیف کنند.

وی با ابراز گلایه از کار بانک‌ها که دنبال مطالبات خود نیستند و به توقیف کردن اموال بسنده کرده‌اند، عنوان کرد: متأسفانه بانک‌های استان برای طلب خودشان شکایت نمی‌کنند و به سود گرفتن و مصادره کردن بسنده کرده‌اند که کار منطقی نیست  و اگر بر روی تسهیلات عقب‌افتاده پافشاری می‌کردند امروز سر از طلب چندمیلیاردی درنمی‌آوردیم و همه جامعه متضرر نمی‌شدند بنابراین یکی از موانع مهم سرمایه‌گذاری و تولید در استان همین نکته است و این امر سبب تورم می‌شود.