رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

واژگونی تانکرهای نفت کش منجر به آلودگی رودخانه کشکان شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

واژگونی تانکرهای نفت کش منجر به آلودگی رودخانه کشکان شده است

واژگونی تانکرهای نفت کش منجر به آلودگی رودخانه کشکان شده است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان گفت: واژگونی تانکرهای نفت کش منجر به آلودگی رودخانه کشکان شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، مهرداد فتحی بیرانوند ظهر روز چهارشنبه در نشست مدیران محیط‌زیست کشور سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: استان لرستان علی‌رغم اینکه مساحتش نسبت به کشور حدود 1.7 دهم درصد است اما 25 درصد تنوع زیستی کشور در این استان وجود دارد.

وی افزود: تنوع اقلیمی در استان سبب شده تا تنوع زیستی کم‌نظیری در استان دسته باشیم به‌ طوری‌که بر اساس مطالعات انجام‌شده هزار و 700 گونه گیاهی شناسایی‌شده که 70 گونه اندیمیک هستند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان با بیان اینکه 360 گونه جانوری در لرستان شناسایی‌شده است عنوان کرد: سه گونه اندیمیک ( ماهی کور غار و دو گونه سمندر لرستانی) در استان شناسایی‌شده که معروفیت جهانی دارند.

وی  تصریح کرد: در استان حدود 30 رودخانه دائمی با طولی معادل 24 هزار و 500 کیلومتر در لرستان دو حوزه دز و کرخه وجود دارد که می‌تواند گفت این استان یکی از حوزه‌های پر آب کشور در این حوزه است.

فتحی بیرانوند در رابطه با  آلودگی‌های نفتی ناشی از عبور خطوط لوله گاز و نفت از لرستان گفت: با  عبور خطوط لوله گاز و نفت از لرستان و فرسودگی این لوله‌ها سبب  شده تا در استان لرستان شاهد آلودگی‌  زیادی در حوزه آبزیان و خاک  باشیم که با پیگیری های انجام  شده  وزارت نقت در حال تعویض این خطوط پوسیده است.

وی  با اشاره به اینکه در شهرستان‌های  کوهدشت و رومشکان طاقدیس‌های نفتی و گازی شناسایی شد است اظهارداشت: به دلیل نشت گاز و نفت این طاقدیس‌ها سلامت مردم این مناطق به مخاطره افتاده  بنابراین لازم است وزارت نفت مطالعات جامعی در رابطه با بهره‌برداری از این طاقدیس‌ها انجام دهد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان  افزود: طی سال‌های اخیر به خاطر تردد و واژگونی تانکرهای حامل نفت از لرستان آلودگی‌های زیست‌محیطی در استان ایجادشده به طوری که واژگونی تانکرهای نفت کش منجر به آلودگی رودخانه کشکان شده است.

وی  خاطر شنان کرد: در حوزه محیط انسانی سند جامع گردوغبار استان تهیه و مصوب شد که از این سند در حوزه گردوغبار کشور استفاده شود.

فتحی بیرانوند  عنوان کرد: استان لرستان طی دو سال اخیر بیشترین واحدهای صنعتی سبز را ایجاد کرده است و در بحث پسماند نیز تمام شهرداری‌های استان مکلف به اجرای مصوبات پسماند هستند.

وی گفت: تمامی صنایع بزرگ استان گازسوز شده‌اند به‌ طوری‌که اکنون واحدهای تولیدی بزرگ استان لرستان همگی دارای هسته «اچ اس ای» هستند و برخی از صنایع بزرگ استان مجهز به پایش آنلاین شده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان در رابطه با راه‌اندازی تصفیه فاضلاب شهرک‌های صنعتی استان گفت: سه مورد از شهرک‌های صنعتی لرستان مجهز به سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب است و تجهیز سیستم فاضلاب دیگر شهرک‌های صنعتی نیز در دست انجام است.

وی افزود: در بحث محیط انسانی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری به‌ عنوان یک معضل سلامت مردم را تهدید می‌کنندکه در این میان عدم تأمین اعتبار در اکثر شهرهای استان مانع  راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شده است.