جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

واکسیناسیون تنها راهکار پیشگیری از بیماری تب مالت نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

واکسیناسیون تنها راهکار پیشگیری از بیماری تب مالت نیست

واکسیناسیون تنها راهکار پیشگیری از بیماری تب مالت نیست

رئیس شبکه دامپزشکی بروجرد گفت: واکسیناسیون تنها راهکار پیشگیری از بیماری تب مالت (بروسلوز) نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، محمدرضا جباری ظهر امروز در جلسه بیماریهای مشترک بین انسان و دام این شهرستان اظهار کرد: فاکتورهای زیادی در بروز بیماری تب مالت دخیل هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

وی خاطر نشان کرد: عبور حداقل دو مرحلهای عبور دام های استان همدان از شهر بروجرد در طول سال به شیوع بیماریهای دامی در این شهرستان دامن میزند.

رئیس شبکه دامپزشکی بروجرد ادامه داد: همچنین با وجود محلهای خرید و فروش دام و استقبال زیاد مردم شاهد بازار گرم این صنعت در منطقه هستیم.

جباری افزود: در مواردی نیز دیده شده است که برای درمان لاغری استفاده از شیر محلی و مواد لبنی سنتی پیشنهاد می‏شود.

وی ادامه داد: گرایش افراد به استفاده از شیر و ماست و پنیر محلی با توجه به ناآگاه بودن افراد از نوع استفاده از این مواد خطرساز است.

رئیس شبکه دامپزشکی بروجرد نگهداری دام در داخل شهر و در نزدیکی محل زندگی افراد را معضل بزرگ دیگری در افزایش بیماریهای دامی در این شهرستان دانست.

جباری عنوان کرد: خرید و فروش دام، جابه جایی و نگهداری آنها و وجود فضولات دام‌ها در محوطه محل زندگی مسائلی است که با واکسیناسیون برطرف نمی شود.

وی با اشاره به محدود بودن دامداری‌های صنعتی در شهرستان بروجرد عنوان کرد: بیش از 90 درصد دامداریها از لحاظ شست و شو و بهداشت مورد تایید نبوده و وضعیتی غیر بهداشتی دارند.

رئیس شبکه دامپزشکی بروجرد سهم پوشش واکسیناسیون را در پیشگیری از بیماری تب مالت 70 درصدی خواند و گفت: آموزشها تنها 5 درصد در پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاثیرگذار است.

جباری تاکید کرد: همچنین به دلیل پراکندگی دامدر شهرستان بروجرد امکان واکسیناسیون همه آنها وجود ندارد.

وی یادآور شد: البته در سال جاری کار واکسیناسیون  قریب به 44 هزار راس دام زیر یک سال انجام شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی بروجرد تصریح کرد: بر اساس شرایط موجود پوشش واکسیناسیون تنها راهکار برای مقابله با بیماری تب مالت است که البته به تنهایی تاثیرگذار نیست.

جباری بر ضرورت تغییر رویکرد فرهنگی در این زمینه تاکید و اظهار کرد: در حوزه آموزشی هر سازمانی باید بر اساس دستورالعملهای کاری خود در این زمینه فعالیت کند.