رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

وجود 5237 تعاونی در استان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

وجود 5237 تعاونی در استان لرستان

وجود 5237 تعاونی در استان لرستان

مدیر‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: در استان لرستان 5237 تعاونی وجود دارد که از این تعداد 4531 واحد تعاونی فعال است و 42593 نفر در این بخش اقتصادی فعالیت دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، علی آشتاب امشب در نشست تعاون‌گران استان لرستان با معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار کرد: در استان لرستان 5237 تعاونی وجود دارد که از این تعداد 4531 واحد تعاونی فعال است و 42593 نفر در این بخش اقتصادی و 68 تعاونی مسکن مهر با 11056 عضو فعالیت میکنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون با فعالیت تعاونی‌ها 6128 واحد تحویل صاحبان آنها شده است، ادامه داد: همچنین یک‌هزار و 314 واحد دیگر آماده تحویل است و 3614 واحد نیز در دست ساخت است.

این مسئول سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حوزه مسکن مهر را 392 میلیارد تومان برشمرد و تاکید کرد: از این میزان 162 میلیارد تومان سهم آورده اعضاء بوده و 230 میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده است.

آشتاب با اشاره به اینکه در راستای مشارکت واحدهای تولیدی در نمایشگاهها و فروشگاهها، 11 نمایشگاه فصلی در استان لرستان برگزار شده است، عنوان کرد: در حوزه آموزش ارائه آموزش‏‏‌های عمومی به تعاون‌گران معادل 13238 نفر ـ ساعت و آموزشهای تخصصی به تعاون‌گران معادل 4994 نفر ـ ساعت در 10 ماهه امسال انجام شده است.

وی اضافه کرد: در مدت یاد شده 214 تعاونی در حوزههای کشاورزی، صنعت، خدمات، مسکن، عمران و ... با 2011 عضو با سرمایه‌گذاری 57 میلیارد ریال در شهرستانهای استان لرستان تشکیل شده است که زمینه اشتغال 1243 نفر را فراهم میکند.

مدیر‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اضافه کرد: در حوزه نظارت بر شرکتهای تعاونی‌های توزیعی در 10 ماهه امسال 146 درصد در مقایسه عملکرد با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته و از 300 مورد در سال گذشته، امسال به 438 مورد افزایش یافته است.

آشتاب با اشاره به اینکه در بخش صندوق توسعه ملی 260 طرح واجد شرایط شناسایی و به بانکهای عامل معرفی شدهاند، تصریح کرد: از محل تفاهم‌نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک‏‌ها 196 طرح برای تامین سرمایه در گردش معرفی شده است.

وی ادامه داد: در عملکرد کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان تاکنون 68 میلیارد و 300 میلیون به 98 طرح پرداخت شده است که در مقایسه با برخی استانهای دیگر، قابل قبول است.

این مسئول بیان کرد: ترویج فرهنگ کار گروهی از مهم‌ترین رسالتهایی است که استان لرستان به سهم خود این مهم را در سطح استان دنبال میکند، چرا که اعتقاد داریم، مشکلات اقتصادی باید با مشارکت بخش خصوص انجام شود.

علی آشتاب با تاکید بر اینکه ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه راه‌گشای بسیاری از مشکلات در حوزه‌های اقتصادی به خصوص رفع مشکل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است، تاکید کرد: با این رویکرد و با هماهنگی ایجاد شده، بین دانشگاه‌های استان لرستان، در همه واحدهای دانشگاهی دفاتر کارآفرینی ایجاد شده است، تا نسبت به توانمندسازی دانشجویان اقدام شود.

وی عنوان کرد: در راستای حمایت از تعاونیها از دو محل اعتباری صندوق توسعه ملی و اعتبارات تخصیص یافته در سفر هیئت دولت به استان لرستان برای تامین سرمایه در گردش بنگاههای اقتصادی اقداماتی صورت گرفته است.