جهش تولید | چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹

وزیر دادگستری؛ ایستادگی ملت کمر تحریم ها را خم کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

وزیر دادگستری؛ ایستادگی ملت کمر تحریم ها را خم کرد

وزیر دادگستری؛ ایستادگی ملت کمر تحریم ها را خم کرد

وزیر دادگستری گفت: ایستادگی ملت ایران کمر تحریم ها را خم کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری دیشب در گفت و گوی ویژه خبری شبکه افلاک گفت: ملت ایران قابل تقدیر است چرا که با مقاومت و ایستادگی کمر تحریم را خم کرد و این دستاورد بزرگی است.

وی افزود: درجامعه ای که مملو از عطر شهادت و ایثار است زندگی می کنیم وافتخار و عظمت ملت ایران است که راه شهدا را ادامه می دهد.

وزیر دادگستری با بیان اینکه خواری و نفرت و لعن بر کسانی است که بزرگان و خادمان بزرگ را از ملت ما گرفتند گفت: منافقان با لعن و نفرت مواجه هستند زیرا که دنیا طلبی و سلطه گری هدف آنها بود.

حجت الاسلام پورمحمدی افزود: پارسال سال سخت اقتصادی برای ایران بود زیرا که هنوز تحریم ها برداشته نشده بود و امکان فروش نفت نبود.

وزیر دادگستری گفت: دشمنان برای ضربات کاری به تحریم بسنده نکردند و قیمت نفت را به پایین ترین حد در 15 سال گذشته رساندند.

آقای پورمحمدی با بیان اینکه درآمد سال 94 کشور از فروش نفت یک ششم درآمد سال 90 بود تصریح کرد ازطرفی تحریم بودیم و رکود و تورم نیز شرایط را سخت کرده بود.

وی گفت: علیرغم رشد نکردن قیمت ارز، ولی تورم حدود دو درصد کاهش یافت و توانستیم به تولید قبل از تحریم برسیم و در شش ماه بازار خود را پیدا کردیم.

وزیر دادگستری افزود: عربستان بدترین جنایت ها را در حق امت اسلامی به ویژه ایران کرد.

آقای پور محمدی با اشاره به 2 و 7 دهم رشد منفی کشورهای صادرکننده نفت در سال گذشته گفت: عربستان و روسیه 10 میلیون بشکه نفت صادر می کنند که حدود 3 درصد کاهش رشد داشتند و در این سال ایران یک و یک دهم درصد رشد داشت که در مقابل سه درصد منفی دیگران دستاورد بزرگی است.

وی گفت پارسال 970 هزار بشکه و امسال بیش از دو برابر نفت صادر کرده ایم که با احتساب میعانات گازی به بیش از دومیلیون می رسد.

آقای پورمحمدی با بیان اینکه در 5 ماهه اول امسال 24 درصد تخلیه بارگیری در بنادر افزایش یافته که بیشتر این بارگیری ها صادرات غیرنفتی بوده است افزود: سال 94 برای نخستین بار، تراز تجاری ایران مثبت شد به این معنی که ارزش واردات و صادرات غیرنفتی به ترتیب 41 و 42 میلیارد دلار بوده است.

وزیر دادگستری گفت: در سه ماهه اول امسال نیز تراز تجاری ایران سه میلیارد و 400 میلیون دلار بوده که در تاریخ ایران بی سابقه است و انتظار می رود نرخ رشد 4 و 4 دهم درصدی سه ماهه کشور تا پایان شش ماه به پنج درصد برسد.

پور محمدی گفت: 80 درصد صادرات و واردات کشور با سیستم های قوی کنترل می شود

وزیر دادگستری با بیان اینکه واردات از مبادی غیرقانونی و پنهان یک معضل بزرگ است، اظهار کرد: میزان قاچاق در سال 92 حدود 25 میلیارد دلار بوده که امروز نیز ویران کننده اقتصاد، صنعت، تولید و اقتصاد کشور است.

حجت الاسلام پورمحمدی افزود: در گام اول، در سال 92 قانون مبارزه با قاچاق تصویب شد و در مرحله دوم باید بستر سالم برای مبارزه با قاچاق داشته باشیم.

وی با بیان اینکه کنترل واردات و صادرات در کشور ساده نیست، گفت: این مهم نیازمند نرم افزار قوی و دستگاه پیشرفته بود که گمرکات ما مجهز شدند.

وزیر دادگستری بیان کرد: از دوسال گذشته سیستم بسیار قوی مسلط شده و 80 درصد صادرات و واردات تحت پوشش این سیستم قرار گرفت که این اقدام موجب درآمد گمرکی از 7 هزار میلیارد تومان در سه سال گذشته به 14 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

حجت الاسلام پورمحمدی گفت: 8 هزار و 800 کیلومتر مرز در کشور وجود دارد که با بودن 15 کشور همسایه، ایران از دیرباز گرفتار این مساله بوده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون جدید نیز کالای قاچاق در کشور توزیع نخواهد شد اضافه کرد: کالاهای قاچاق کشف شده یا به خارج از کشور فروخته می شود و یا در صورت نبود خریدار، معدوم می شود.

آقای پور محمدی همچنین گفت: دولت تصمیم گرفته به لرستان کمک کند.

وی با اشاره به کارهای عمرانی و زیرساختی از جمله راه آهن، کشت و صنعت، آبیاری کردن 10 هزار هکتار زمین دیم، گازرسانی روستایی و فعالیتهای گلخانه، وجود دوهزار و500 کیلومتر رودخانه در استان، گفت: این مهم یک فرصت برای فعالیت های شیلات و رشد بسیار بزرگ در این ظرفیت ها است.

وزیر دادگستری گفت: با توجه به در دست ساخت بودن سه سد، منابع آبی استان حفاظت شده و زمین های دیم به آبی تبدیل خواهد شد.

حجت الاسلام پورمحمدی همچنین گفت:همه گروهها، جناح ها، بخش خصوصی، روحانیت و سرمایه گذاران عزم خود را برای ساختن لرستان جزم کنند چرا که استان بسیار پر نعمتی بوده و دارای ظرفیت های کشاورزی، گردشگری، معادن و افراد تحصیلکرده بسیار توانمندی دارد.

وزیر دادگستری با تاکید بر ایجاد بسترهای گردشگری در لرستان افزود: فرودگاه خرم آباد در حال آماده سازی به منظور پذیرش هواپیماهای پهن پیکر بوده و اقدامات لازم برای ایجاد هتل ها و اماکن گردشگری در دست اقدام است.

حجت الاسلام پورمحمدی ایجاد مرکز سرمایه گذاری استان را مثبت ارزیابی کرد و تصریح کرد: این اقدام در راستای جذب سرمایه گذار و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی موثر است.