رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

وزیر نیرو مهمان شبکه افلاک - نمایش محتوای خبر

 

 

وزیر نیرو مهمان شبکه افلاک

وزیر نیرو مهمان شبکه افلاک

وزیر نیرو مهمان شبکه افلاک

حمید چیت چیان وزیر نیرو با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه افلاک به تشریح برنامه های این وزارتخانه برای تخصیص منابع مالی در حوزه سد سازی و رفع موانع اختصاص حق آبه به زمینهای کشاورزی پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز لرستان ، وزیر نیرو با اشاره به اینکه لرستان یکی از استان های پرآب کشور است و درواقع نوار غربی و نوار ساحلی دریای خزر استان هایی را شامل می شود که منابع آبی خوبی دارند اما در برابر ۷۵ درصد کشور ما در مناطق خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، اظهار داشت: الان شرایط آب های سطحی و زیرزمینی به نحوی است که ناچاریم مصارف آب را کم کنیم و این موضوع فقط صحبت من نیست بلکه تصمیم قاطع کشور است.

وی با تاکید بر اینکه این موضوع در برنامه ششم توسعه نیز تصویب شده و باید در سال پنجم این برنامه ۱۱ میلیارد مترمکعب کاهش مصرف آب داشته باشیم، افزود: در تخصیص آب محدودیت هایی وجود دارد و این مشکل را قبول دارم اما چاره ای نداریم و ناچاریم سیاست های کشور را به دقت اجرا کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه درست است که از لرستان میزان زیادی آب عبور می کند اما فراموش نکنیم که این آب در پایین دست باید سرازیر شود و به جز نیاز پایین دست باید نیازهای محیط زیستی را نیز لحاظ کنیم، گفت: برای سرمایه گذاری صنعتی در لرستان محدودیت تخصیص آب نداریم.

وزیر نیرو با بیان اینکه متوسط اراضی دارای سیستم آبیاری نوین در کشور ۴۵ درصد است و در لرستان ۲۳ درصد است، تصریح کرد: این موضوع بی عدالتی نیست و در بعضی استان ها مثل یزد و اصفهان به جز با استفاده از این روش نمی توانیم کشاورزی کنیم و امکان کشت دیم در آنها محدود است.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود در به سرانجام رساندن سد های نیمه کاره در استان لرستان گفت : وزارت نیرو هیچ مخالفتی با اجرای سد ندارد و  احداث سد در لرستان به طور جدی در برنامه های ما قرار دارد.

 وی گفت :  در صدد هستیم به منظور تسریع در روند ساخت ،  این سدها را با استفاده از روش فاینانس خارجی اجرا کنیم.