جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

وضعیت بهداشت و سلامت در مدارس لرستان ارتقا یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

وضعیت بهداشت و سلامت در مدارس لرستان ارتقا یابد

وضعیت بهداشت و سلامت در مدارس لرستان ارتقا یابد

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: مسئولان بهداشت و سلامت بستر مناسب برای ارتقای سلامت و بهداشت را در مدارس فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، گودرز کریمی‌فر عصر روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت 350 مراقب بهداشت در مدارس اظهار داشت: دانش‌آموزان ارزنده‌ترین سرمایه‌های انسانی کشورند و توسعه آینده کشور در ابعاد  مختلف به  برخورداری این قشر از سلامت و توانمندی جسمی، فکری و روانی بستگی دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه دانش‌آموزان هر روز ساعاتی را در مدرسه به انجام فعالیت‌های جسمی، ذهنی و یادگیری مشغولند، ضرورت دارد تا تمام ارکان مدرسه و فعالیت‌های انجام شده در این نهاد تأثیرگذار، مبتنی بر سلامت جسم و روان دانش‌آموزان باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان عنوان کرد: فضاهای فیزیکی مدارس به عنوان یک عامل زنده و پویا نقش بسیار مهمی در اعتلای علمی و تربیتی دانش‌آموزان بر عهده دارد و اگر در مدرسه‌ای آب سالم، سرویس‌های بهداشتی، فضای سبز، تجهیزات و وسایل مناسب و استاندارد وجود داشته باشد، به طور قطع، تلاش آموزشی و پرورشی معلمان و مراقبان سلامت بازدهی مطلوب ‌تری می‌یابد.

وی بیان کرد: تعلیم و تربیت در محیطی آماده، ایمن و پرنشاط، با استفاده از بالاترین میزان مراقبت‌های بهداشتی و بهره‌مندی از وجود معلمان، مربیان و مراقبان سلامت و بهداشت از حقوق اولیه دانش‌آموزانی است که فعالیت و هدف آنها تحصیل و کسب معرفت است.

کریمی‌فر تصریح کرد: از این‌رو یکی از مهم‌ترین عواملی که بهداشت و سلامت دانش‌آموزان را در مواجهه با بروز حوادث احتمالی در طول دوران تحصیل تضمین می‌کند، وجود فضا و محیط ایمن و بانشاط آموزشی یعنی برخورداری از یک مدرسه سالم و بهداشتی است.

وی خاطرنشان کرد: در مدرسه سالم، فرصت و زمینه اقدام‌هایی برای پرورش و رشد بدنی، ذهنی، اخلاقی، اجتماعی و علمی دانش‌آموزان فراهم است و از بروز هرگونه حادثه‌ای که احتمال می‌رود در آموزش و پرورش سالم کودکان اختلال ایجاد کند، پیشگیری می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: مدرسه فضای اجتماعی خاصی است که آموزش و رشد شخصیت دانش‌آموزان امروز که آینده‌سازان فردای کشور به حساب می‌آیند، در پناه روش‌های صحیح آموزش، فضای فیزیکی مطلوب و محیط مساعد روانی آن پایه‌گذاری و اداره می‌شود.

وی افزود: از همه دست‌اندرکاران بهداشت و سلامت مدارس انتظار می‌رود با جلب همکاری‌های درون‌بخشی و برون‌بخشی، اجرای دقیق تقویم مناسبت‌های بهداشتی در طول سال تحصیلی، بررسی شناسنامه سلامت دانش‌آموزان، معاینات منظم دانش‌آموزان و اجرای طرح‌های بهداشتی در مدرسه به ارتقای سلامت دانش‌آموزان اهتمام بیشتری مبذول شود تا با فراهم کردن این بستر مناسب شاهد شکوفایی استعدادهای بالقوه نسل آینده‌ساز این مرزو بوم باشیم.