رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

پایانی بر بی‌سرانجامی قلب صنعت ۴۰ ساله لرستان/ کارخانه پارسیلون خرم‌آباد هم واگذار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پایانی بر بی‌سرانجامی قلب صنعت ۴۰ ساله لرستان/ کارخانه پارسیلون خرم‌آباد هم واگذار می‌شود

پایانی بر بی‌سرانجامی قلب صنعت ۴۰ ساله لرستان/ کارخانه پارسیلون خرم‌آباد هم واگذار می‌شود

کارخانه پارسیلون خرم‌آباد که با واگذاری به بخش خصوصی بدهی‌های میلیاردی به بار آورد و تعطیل شد بنا است مدیر آن خلع ید و کارخانه واگذار شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، شرکت پارسیلون به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان الیاف فیلامنت نایلون و گرانول پلی آمید دارای قدمتی 40 ساله است که با واگذاری به بخش خصوصی مشکلات زیادی ایجاد کرد و بدهی‌های معوقه چند میلیارد تومانی به بار آورد.

باوجوداینکه در این کارخانه بیش از هزار نفر اشتغال داشتند ولی سال‌هاست توان پرداخت حقوق و مزایای عده کمی از کارکنان خود را ندارد به‌طوری‌که کارگران آن حدود 28 ماه حقوق عقب‌افتاده دارند که هنوز پرداخت‌نشده است و کارگران این کارخانه بارها و بارها اعتراضات خود را با تجمع در مقابل استانداری لرستان اعلام کردند.

خبرگزاری تسنیم در گزارش‌های مکرری با عنوان «قلب صنعت 40ساله لرستان در آستانه توقف/ کارگران کارخانه پارسیلون 19 ماه حقوق نگرفته‌اند»، « واکنش مسئولان لرستان به گزارش تسنیم؛ آغاز پرداخت حقوق کارگران پارسیلون خرم‌آباد از اردیبهشت‌ماه»، «تجمعات ادامه‌دار صنفی در استان لرستان/ این بار کارگران کارخانه "پارسیلون" و "رانندگان تاکسی" » و« کارگران کارخانه پارسیلون لرستان 28 ماه حقوق نگرفتند/وعده‌ جدید استاندار به کارگران» به مشکلات و مسائل این کارخانه و کارگران پرداخته است که این پیگیری‌ها نتیجه داد و بنا است کارفرما خلع ید و کارخانه واگذار شود.

علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان در جلسه ستاد مقاومتی استان لرستان در راستای پیگیری و تعیین تکلیف کارخانه پارسیلون اظهار داشت: بعد از 13 سال واگذاری این واحد علی‌رغم اینکه حمایت‌های مختلفی  از این کارخانه صورت گرفته بود ولی به دلیل ضعف مدیریتی و عدم توان کارفرما این کارخانه به تعطیلی کشیده شد.

وی با اشاره به دلیل عدم توفیق مدیریت قبلی شرکت افزود: این واحد 130 تا 140 میلیارد تومان بدهی به دستگاه‌های اجرایی، بانک‌های عامل، کارگران شاغل و بازنشسته ایجاد کرد.

ضعف مدیریتی کارخانه پارسیون خرم‌آباد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان عنوان کرد: در راستای تعیین تکلیف این شرکت جلسات مختلفی در شورای تأمین، شورای نظارتی و در تهران تشکیل شد که در نهایت منجر به تشکیل جلسه معاون منابع انسانی و امور اقتصادی و رئیس صنعت معدن و تجارت استان با شرکت آتیه دماوند شد.

وی بیان کرد: روز چهارشنبه نیز جلساتی با دستگاه نظارتی، قضایی و اجرایی انجام شد که نهایتاً منجر شد شرکت  آتیه دماوند شرکتی را به شکل کنسرسیومی از دستگاه‌ها و بانک‌های متناسب که بانک ملی، سپه  و صنعت و معدن و تأمین اجتماعی که عمده طلبکار این واحد هستند تشکیل دهند.

آشتاب تصریح کرد: بنا شد چون 60 درصد بدهی مربوط به بانک صنعت و معدن و شرکت آتیه است مسئولیت پیگیری شرکت با آتیه دماوند باشد و به‌ نوعی متناسب با میزان بدهی که دستگاه‌ها و بانک‌ها از شرکت دارند سهم بری داشته باشند و نمایندگان خود را در هیئت‌مدیره  شرکت معرفی کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری‌های بعدی صورت می‌گیرد و در نهایت بحث خلع ید کارفرما، تشکیل شرکت و بحث فعال‌سازی مطرح است و از طرفی تیم‌های کارشناسی فرستاده و بررسی‌ها انجام‌شده است.

برآورد 40 تا 45 میلیارد تومان اعتبار برای فعال‌سازی شرکت پارسیلون

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان گفت: 40 تا 45 میلیارد تومان اعتبار برای فعال‌سازی و اجرای طرح‌های جدید در کارخانه برآورد شده است.

مهرداد غضنفری معاون منابع انسانی و امور اقتصادی استانداری لرستان اظهار داشت: امروز بنا شد مصوبه اقتصاد مقاومتی را با نامه‌ای با امضاء مدیریت ارشد استان به وزیر کشور ارسال شود و دربند اول آن این موضوع مطرح شود که به دلیل عدم قابلیت مدیریتی مدیر قبلی، افزایش بدهی، کاهش اشتغال و سایر مشکلاتی که ایجادشده وی خلع ید شود.

وی افزود: به استناد حکم شورای تأمین و به استناد وکالتی که آتیه دماوند دارد که هر لحظه وی قرار داد را انجام ندهد می‌تواند فسخ قرارداد کند  به این دو دلیل کارفرما باید خلع ید شود.

معاون منابع انسانی و امور اقتصادی استانداری لرستان بابیان اینکه دربند دوم مقرر شده این کنسرسیوم تشکیل شود و متناسب مطالعات سهام واگذار شود عنوان کرد:  مقرر شد یک هیئت‌مدیره‌ای تشکیل شود ولی با مدیریت شرکت آتیه دماوند، تنها تعهدی که در استان وجود دارد این است که همه ارکان قضایی، نظارتی و اجرایی این موضوع را دنبال کنند تا اجرایی شود.

وی بیان کرد: مقرر شد برای پیگیری کارگروهی متشکل از نمایندگان  بانک‌ها، تأمین اجتماعی، نماینده دادستان، معاون استاندار و نماینده آتیه دماوند برای پیگیری و اجرایی شدن مصوبات تشکیل شود.

پیگیری موضوع واگذاری شرکت پارسیلون به صورت مداوم انجام شود

بازوند استاندار لرستان اظهار داشت: این اقدام کار بسیار خوبی است تا یک کنسرسیوم تشکیل شود که 60 درصد را بانک صنعت معدن و 40 درصد بانک‌های ملی، سپه، تأمین اجتماعی و تجارت متقبل شود.

وی افزود: این اقدام کار به‌ جایی است و در واقع مالک پارسیلون  برمی‌گردد به این بانک‌ها با سهم‌های مختلف که سهام اکثریت را بانک صنعت و معدن دارد.

استاندار لرستان عنوان کرد: برای این اقدام باید افرادی پیگیر کارهای اداری آن باشند چون به همین راحتی نیست که پیشنهاد سهام به بانک‌ها داده شود و آن‌ها قبول کنند بنابراین باید امروز عین مصوبه تهیه، پیش‌نویس نامه گرفته شود و برای  وزیر کشور و معاون اول رئیس‌جمهور  ارسال شود تا به بانک‌ها ابلاغ کنند.

وی بیان کرد: یک فرد پاشنه کشیده باید پیگیر موضوع باشد، مالک قبلی دست روی دست نگذاشته حتماً پیگیری و مخالفت‌هایی می‌کند بنابراین باید به‌ صورت مداوم این موضوع پیگیری شود.