حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۷

پایتخت ژئوتوریسم ایران صاحب موزه می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پایتخت ژئوتوریسم ایران صاحب موزه می‌شود

پایتخت ژئوتوریسم ایران صاحب موزه می‌شود

مدیر کل زمین شناسی لرستان از راه اندازی موزه ژئوتوریسم در این استان خبر داد.

استان لرستان با قابلیت‌های منحصر به فرد در حوزه زمین شناسی یکی از استان‌های مطرح در این بخش است، استانی که به دلیل توپوگرافی خاص می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

سال گذشته پنج استان کشور کاندیدای انتخاب به عنوان پایتخت ژئوتوریسم ایران بودند که در این میان لرستان موفق شد با توجه به پتانسیل‌های موجود این عنوان را به خود اختصاص دهد.

وجود ژئوپارک‌های طبیعی از جمله دره «شیرز» و بزرگترین زمین لغزش دنیا با قدمت ۱۱ هزار سال از لرستان استانی منحصر به فرد در حوزه ژئوتوریسم ساخته که طی ماههای گذشته شاهد ثبت ملی دره رویایی شیرز بودیم.

ایجاد موزه ژئوتوریسم در لرستان

ظهیر حیدری نژاد مدیر کل زمین شناسی لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر از راه اندازی موزه ژئوتوریسم در استان لرستان خبر داد و اظهار داشت: این اقدام در راستای معرفی ظرفیتهای گردشگری در حوزه ژئوتوریسم استان راه اندازی می شود.

وی با بیان اینکه موزه ژئوتوریسم در راستای افزایش ماندگاری گردشگران در استان لرستان راه اندازی می شود، عنوان کرد: استان لرستان در سال ۹۲ به عنوان پایتخت ژئوتوریسم کشور معرفی شد که راه اندازی این موزه می تواند در معرفی ظرفیتهای موجود در این زمینه تاثیر گذار باشد.

مدیر کل زمین شناسی لرستان با بیان اینکه موزه ژئوتوریسم با استفاده از منابع دولتی احداث می شود، گفت: همچنین قرار داد اجرای آن با بخش خصوصی منعقد شده و هم اکنون ماکت های آن در حال ساخت هستند.

حیدری نژاد با بیان اینکه این موزه در محل ساختمان سرباز دانشگاه لرستان سابق راه اندازی می شود، گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته موزه ژئوتوریسم لرستان تا پایان امسال راه اندازی می شود.

وجود زمین لغزش ۱۱ هزار ساله در لرستان

همچنین استان لرستان میزبان سيمره بزرگ ترين و گسترده ترين زمين لغزش جهان است. اين لغزش نزديک به ۱۱ هزار سال پيش روى داده و به نظر مى رسد يک زمين لرزه بزرگ ورقه اى به ستبراى ۳۰۰ متر و درازاى ۱۴ کيلومتر از آهک آسمارى را به ناگهان از روى يال شرقى کبيرکوه به پايين سُر داده است.

ابرزمين لغزش سيمره در دامنه شمال خاورى کبيرکوه در مرز استان هاى لرستان و ايلام و ميان دو شهر پلدختر و دره شهر رخ داده است.

این ظرفیت ها در کنار جاذبه های بی بدیلی مانند اشترانکوه و دریاچه گهر به عنوان آلپ ایران و نگین زاگرس می تواند لرستان را به استانی سرآمد در صنعت ژئوتوریسم در دنیا تبدیل کند.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
بزرگترین زمین لغزش دنیا در استان ایلام و شهرستان... سید رضا ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ ۱۶:۴۰

سید رضا
بزرگترین زمین لغزش دنیا در استان ایلام و شهرستان دره شهر است نه در استان لرستان
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ ۱۶:۴۰