جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

پای تعامل رسانه‎ها و رابطان عمومی ادارات در بروجرد لنگ می‎زند - نمایش محتوای خبر

 

 

پای تعامل رسانه‎ها و رابطان عمومی ادارات در بروجرد لنگ می‎زند

پای تعامل رسانه‎ها و رابطان عمومی ادارات در بروجرد لنگ می‎زند

پای تعامل رسانهها و رابطان عمومی ادارات، ارگان‏‌ها و نهادهای دولتی در بروجرد لنگ میزند و در استفاده از این بستر تاثیرگذار به حداقل‌‏ها بسنده شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، تعامل رسانه‌ها و رابطان عمومی ادارات یکی از پتانسیل‌هایی است که می تواند، در کنار انتشار صحیح اخبار به جامعه زمینهساز تغییر و تحولات مثبت ادارات آن هم در سایه انتقال نقدهای منصفانه از سوی اصحاب خبر باشد.

با این وجود ضعف ارتباطی رسانه‏‌ها و روابط عمومی ادارات در بروجرد تا حدودی این شهرستان را از برخورداری از مزایای یاد شده بی‏‌نصیب کرده است.

در کنار ناآشنایی برخی رابطان عمومی ادارات با حوزه وظیفه‏‌ای آنها برخی بی توجهی‏‌های رسانه‏‌ای به خدمات ادارات و اتکاء آنها به بیان ضعف‏‌ها به کمرنگتر شدن این رابطه دامن زده است.

از سویی ضعف رسانه‏‌ها در بیان نقدهای منصفانه‌‏ای که چند راهکار منطقی و عملیاتی را به دنبال داشته باشد، عملا جز تخریب ادارات نتیجه‏‌ای به همراه ندارد.

با در نظر گرفتن پتانسیل‏‌ها و اشکالات موجود در روابط کاری رسانه با روابط عمومی ادارات، شناسایی عوامل دخیل در این باره و تلاش در جهت رفع آنها با اتکاء به اهرم قدرتمند آموزش سهم قابل توجهی از نواقص موجود در این حوزه را حذف می‏‌کند.

تحقق این مهم زمینه‌‏ساز خوبی برای انتشار اخبار صحیح، جلوگیری از دامن زدن به شایعات، پرهیز از تخریب فعالیت‏های بدنه دولت و در نهایت حرکت رو به رشد آن‌ها است.

در سایه تقویت ارتباط میان رسانه‏‌های دیداری، شنیداری و مکتوب رسانه با مجموعه ادارات بستر بسیار مناسبی برای بهره‏‌گیری حداکثری از این ظرفیت فراهم می‏شود.

بر این اساس تقویت فعالیت رسانه‏‌ها حول محور ماهیت اطلاع رسانی آنها از یک سو و موانع موجود در برقراری هرچه بیشتر تعامل رابطان عمومی ادارات با فعالان عرصه خبری علاوه بر تقویت جنبه‏‌های همکاری این دو با یکدیگر مزایای متعددی را برای پیکره دولت و مردم به دنبال دارد.

ناآشنایی با حوزه کاری روابط عمومی

یکی از خبرنگاران بروجردی گفت: رابطان عمومی برخی ادارات این شهرستان دیدگاه مناسبی نسبت به مشارکت دادن خبرنگاران در انعکاس اخبار و فعالیت‏‌های ادارات ذی‌ربط خود ندارند.

مریم شمس اظهار کرد: به نظر می‏رسد، ریشه این دیدگاه نادرست را باید در ناآگاهی برخی رابطان عمومی ادارات با حوزه وظایف و توانمندی‏‌های یک رابط عمومی جستجو کرد.

ادارات از پتانسیل خبرنگاران استفاده کنند

یکی دیگر از خبرنگاران بروجردی گفت: تصور برخی رابطان عمومی فعال در ادارات این شهرستان از خبرنگاران این است که فعالان عرصه خبر تنها به دنبال انعکاس کمبودها و نقاط ضعف ادارات هستند.

حسین کردی اظهار کرد: این در حالی است که رابطان عمومی ادارات می‏توانند، با بهره‏‌گیری بهینه از پتانسیل حوزه خبر و اطلاع‏‌رسانی در انعکاس خدمات و فعالیت‏‌های ادارات به مردم استفاده کنند.

ضعف تعریف جایگاه سازمانی رابطان عمومی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد در این باره گفت: در بسیاری از ادارات این شهرستان عملا جایگاه سازمانی برای روابط عمومی تعریف و تعبیر نشده است.

رضا ترابی‌گودرزی افزود: ضعف ارتباطی رابطان عمومی ادارات با پیکره رسانهای این شهرستان زیانهای زیادی را به دنبال دارد که نپرداختن به خدمات ادارات و عدم انتقال مطالبات و خواستههای مردم به مجموعه دولت از آن جمله است.

توجه برخی رسانه ها به نیمه خالی لیوان

وی در ادامه به نقش رسانه ها و تأثیر آن در کمرنگ شدن تعامل کاری رابطان عمومی ادارات با اصحاب خبر پرداخت و ادامه داد: اکتفا به بیان نقاط ضعف ادارات و به عبارتی پرداختن به نیمه خالی لیوان از ایرادات وارده به برخی رسانهها است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد خاطر نشان کرد: از دیگر مشکلات حوزه رسانهای بروجرد نقل قول خبر با واسطه چند رسانه دیگر است که این شیوه نادرست راه را بر انتشار اخبار بیاطلاع از محتوای آنها و یا بعضا ناصحیح باز کرده است.

ترابی‌گودرزی تاکید کرد: پرهیز برخی رسانهها از انتشار خدمات ادارات و بیتوجهی آنان به فعالیتهای مثبت بدنه دولت آن هم در شرایط کمبود شدید اعتبارات از ایرادات وارده به حوزه خبری است.

وی اضافه کرد: البته ایرادات یاد شده به رسانههای بروجرد به معنای نفی ماهیت ارزشمند کاری آنان نیست.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد عنوان کرد: فعالان عرصه خبر بروجرد با وجود حداقل امکانات و مشکلاتی همچون نبود امنیت شغلی، بیمه و فعالیت در شغلی سخت و زیانآور در مجموع عملکردی قابل قبول از خود ارائه دادهاند.

رابطان عمومی سخنگوی ادارات باشند

ترابی‌گودرزی تقویت روابط عمومی ادارات را از جهات مختلف موثر خواند و تصریح کرد: رابطان عمومی قوی میتوانند، در انتقال زودهنگام نقاط ضعف، انتقادات و پیشنهادات به مسئولان بالادستی و حرکت در جهت رفع آنها نقش‌آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه همچنین با توجه به محدود بودن امکانات ادارات، روابط عمومی‏‌ها میتوانند، با برقراری تعاملات کاری با دیگر سازمان‏‌ها از توانایی امکانات آنها در جهت پیشبرد اهداف اداره خود استفاده کنند، اضافه کرد: روابط عمومی ادارات باید با ارائه گزارش فعالیت مجموعه خود به رسانه‏‌ها و در کنار آن پذیرش نقدهای منصفانه زمینه‌‏ساز خوبی برای آگاهی‏‌بخشی به مردم و ارتقاء کیفی فعالیتهای اداره خود شوند.

تعدد رسانه‌ای در لرستان

مدیر کل روابط عمومی استانداری لرستان گفت: تکثیر رسانه‏‌های لرستان در سال‏‌های اخیر شفافیت و ایجاد ارتباط دو سویه مناسبی بین مردم و کارگزاران نظام رقم زد.

بهرام رشیدینیا افزود: تعدد رسانه‏‌ای در لرستان و نقش آن در مواجهه روابط عمومی ادارات با اصحاب خبر ضعف و اشکالاتی را از مسئولین ارتباطی دستگاه‏‌ها نمایان کرد.

ضعف نسبی کار کارشناسانه

وی تاکید کرد: باید پذیرفت، هم اکنون رسانههای لرستان در حال گذر از فضای سنتی اطلاع رسانی به فضای جدید هستند.

مدیر کل روابط عمومی استانداری لرستان عنوان کرد: در حقیقت نقطه اصلی اختلافات رسانهها و رابطان عمومی ادارات را باید در ضعف نسبی کار کارشناسانه جستجو کرد.

رشیدینیا ادامه داد: نقطه اشکال نبود تعاریف و مصادیق روشنی برای تشخیص نقدهای منصفانه، مغرضانه و یا غیرکارشناسانه از یکدیگر است.

رسانه‏‌ها به جای بیان ضعف راهکار ارائه دهند

وی در راهکاری با هدف تقویت تعامل رسانه‌ای با رابطان عمومی ادارات تصریح کرد: اصحاب خبر باید از اتکاء به نقاط ضعف ادارات و بزرگنمایی آنها پرهیز کنند.

مدیر کل روابط عمومی استانداری لرستان خاطرنشان کرد: پرهیز رسانهها از نصیحت و شعار، تقویت دامنه اطلاعات آنها در حوزه نقد و  ارائه راهکارهای عملی به مسئولان ادارات در نهایت تقویت ارتباط حوزه خبر و رابطان عمومی ادارات را به دنبال دارد.

رشیدینیا اضافه می کند: خبرنگار می تواند با بیان نقدی کارشناسانه و اشراف کامل به موضوع، علاوه بر پرداختن به نقاط ضعف راهکارهایی را با هدف حذف اشکالات ارائه دهد.

نقاط ضعف شناسایی شده‏‌اند

تصریح کرد: در کنار راهکارهای یاد شده، نقاط ضعف رسانه ها و رابطان عمومی ادارات و عوامل دخیل در کاستن از دامنه فعالیت این دو با یکدیگر شناسایی شده است.

رشیدی‌نیا افزود: طرح بسیاری از نقاط ابهام موجود در تعامل رسانهها و رابطان عمومی در شورای اطلاع‌رسانی استان به رفع مشکلات موجود کمک میکند.

وی خاطر نشان کرد: همکاری مطلوب با خانه مطبوعات و حرکت در جهت آموزش رسانهها و رابطان عمومی ادارات به رفع نواقص احتمالی و برقراری ارتباط تنگاتنگ این دو حوزه میانجامد.

نیاز به ارائه آموزشهای بیشتر

مدیر کل روابط عمومی استانداری لرستان عنوان کرد: البته با توجه به گستردگی حوزه کاری رسانهها و روابط عمومی ادارات نیاز به ارائه آموزش‏‌های بیشتری احساس می‏شود.

رشیدی‏‌نیا اظهار کرد: متداوم حرکت در حوزه آموزش رسانه و رابطان عمومی ادارات فضاهای دیگری را برای یادگیری بیشتر نمایان میکند که باید به آنها پرداخته شود.