جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

پدیده ریزگردها محیط‌زیست را به مخاطره انداخت - نمایش محتوای خبر

 

 

پدیده ریزگردها محیط‌زیست را به مخاطره انداخت

پدیده ریزگردها محیط‌زیست را به مخاطره انداخت

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان گفت: پدیده‌هایی مانند ریزگردها، تغییرات دما و خشکسالی‌های پی‌درپی به مخاطره‌ای برای محیط زیست تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، مهرداد فتحی بیرانوند در سومین مراسم تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم و شهدای محیط‌بان لرستان که در سالن همایش محیط‌زیست لرستان برگزار شد ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: پیروزی در هشت سال دفاع مقدس یک معجزه قرن بود و علی‌رغم اینکه تمام دنیای کفر و استکبار برعلیه ایران جمع شدند کشور ما با توکل بر خدا توانست در مقابل همه کفر و استکبار مقاومت کند و آن‌ها را به‌زانو دربیاورد.

وی دفاع مقدس دفاعی را مقدس‌ترین جهاد دانست و افزود: دفاع مقدس سبب شد تا دفاع از حقوق  انسانی صورت بگیرد و در جنگ تحمیلی رژیم عراق که یک جنگ ناخواسته علیه کشور ما بود مردم ایران غیرتمندانه برای دفاع از استقلال میهن و اسلام توانستند جانانه به پیروزی برسند.

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان عنوان کرد: امروز دفاع و جهادی که نیروهای  حفاظت از محیط‌زیست دارند شاید کمتر از دفاعی نباشد که پدران آن‌ها در جبهه‌های جنگ داشتند.

وی بیان کرد: بسیجیانی که یک روز در دفاع مقدس بودند امروز در حوزه فرهنگ زیست‌محیطی کمک می‌کنند تا ما بتوانیم زندگی سالمی را برای زیستمندان به ارمغان بیاورند.

فتحی بیرانوند با تأکید بر اینکه امروزه موضوع محیط‌زیست در دنیا به‌عنوان یک ضرورت مطرح‌شده است، گفت: جلوگیری از اتفاقاتی که اکنون در تنها کره مسکونی می‌افتد نیاز به یک‌همت همگانی دارد و اگر همه کشورها را موردبررسی قرار دهیم شاید دغدغه نخست آن‌ها بحث محیط‌زیستی است چون کره زمین به‌عنوان تنها کره مسکون، زندگی در آن به مخاطره افتاده است.

وی تغییرات دما، خشکسالی های پی‌درپی و پدیده ریز گردها را مخاطره‌ای برای محیط‌زیست دانست و تصریح کرد: وضعیت منطقه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم شاید نسبت به سایر  نقاط جهان وضعیت پرمخاطره‌تری دارد به همین دلیل وقتی 17 اسفندماه خدمت رهبری رسیدیم ایشان ازنظر اجرایی، شرعی و عرفی تکلیف را برهمه تمام کردند و همه قوا را فر خواندند که در بحث محیط‌زیستی مباحث جناحی و سیاسی را وارد نکنند.

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند بحث محیط‌زیست نه مربوط به این جناح سیاسی و نه آن جناح سیاسی است بلکه یک تکلیف عمومی و مربوط به زندگی همه مردم است.

وی افزود: امروز نیاز است از همه ظرفیت‌ها در بحث حفاظت از محیط‌زیست به کار گرفته شود نه اینکه انتظار داشته باشیم یک اداره با یک امکانات و تشکیلات محدود بتواند از گسترده محیط‌زیست حفاظت کند.

فتحی بیرانوند نخستین معضل در بحث محیط‌زیست را «فرهنگ محیط‌زیست» دانست و عنوان کرد: اگر این فرهنگ در میان  مردم نهادینه نشود و ضرورت پرداختن به محیط‌زیست در میان مردم اهمیت پیدا نکند شاید با  ابزارها و امکانات محدود نتوانیم این موضوع را به سرانجامی برسانیم به همین دلیل نهادینه کردن فرهنگ محیط‌زیست در بین مردم یکی از دغدغه‌ها و مباحثی  است که در دستور کار  قرارگرفته است.

وی آموزش‌وپرورش، بسیج و مبلغان را ظرفیتی برای نهادینه کردن فرهنگ محیط‌زیست دانست و بیان کرد: امیدواریم با استفاده از همه ظرفیت‌های فرهنگی، فرهنگ محیط‌زیست را در جامعه تبیین کنیم چراکه این امر می‌تواند سرآغازی برای نجات محیط زندگی و جوامع بشری باشد.