رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

پرداخت معوقات شهرداری بروجرد تا پایان سال‌جاری - نمایش محتوای خبر

 

 

پرداخت معوقات شهرداری بروجرد تا پایان سال‌جاری

پرداخت معوقات شهرداری بروجرد تا پایان سال‌جاری

شهردار بروجرد عنوان کرد: با رایزنیهای صورت گرفته تلاش میشود، معوقات شهرداری بروجرد تا پایان سال‌جاری پرداخت شود.

منوچهر یوسفی در گفتوگو با خبرنگار فارس در بروجرد اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده شهرداری این شهرستان که قریب به 10 سال است، با آن دست و پنجه نرم میکند، بدهیهای معوق این اداره به سازمان تأمین اجتماعی است.

وی با اشاره به مشکلات شهرداری بروجرد در پرداخت این بدهیها خاطرنشان کرد: تاخیر پرداخت این بدهیها عمدتا به دلیل کاهش شدید درآمدهای شهرداری در ماههای اخیر است که به نظر میرسد، با تامین بخشی از اعتبارات شهرداری از محل‌های قانونی پیش‌بینی شده بتوان بر این بحران فائق آمد.

شهردار بروجرد از مسدود شدن حسابهای شهرداری به دلیل این بدهیها خبر داد و افزود: یکی از دلایل عمده به تاخیر افتادن پرداخت حقوق کارکنان این نهاد، مسدود بودن حسابهای شهرداری به دلیل بدهیهای سازمان تامین اجتماعی بوده است که با رایزنیهای اخیر توافقاتی در راستای پرداخت این بدهیها و رفع انسداد حسابها صورت گرفته که با این روند پیش‌بینی میشود، تا پایان سال شهرداری قادر به پرداخت بخشی از معوقات نیروهای خود شود.

یوسفی با اشاره به نشست مشترک شهرداری و فرمانداری این شهرستان با مسئولان بیمه استان گفت: در این جلسه که به همت فرماندار و با حضور مسئولان ذیربط از استان و شهرستان بروجرد تشکیل شد مقرر شد بخشی از بدهیهای شهرداری از طریق تهاتر ملک و نقدینگی موجود پرداخت شود که با این تعامل مشکل تمدید اعتبار دفترچههای درمانی کارکنان تحت پوشش مرتفع میشود.

وی قول مساعد داد در صورت تامین هزینههای جاری مطالبه شده از سوی شهرداری طی روزهای آینده شاهد پرداخت بدهیهای این نهاد باشیم و معضل تاخیر حقوق کارکنان هم برطرف شود.

شهردار بروجرد با اشاره به پیش‌بینی گذشته خود در رابطه با کاهش درآمد شهرداری بروجرد در ماههای اخیر اظهار کرد: از اواسط تابستان امسال پیش‌بینی میشد درآمد شهرداری به دلیل مسائل اقتصادی مرتبط با ساخت و ساز رو به کاهش است، چراکه رکود ساختمانی محسوس در این شهرستان پرداخت عوارض مالیاتی را با مشکل مواجه کرده بود که خود نوعی چالش در مدیریت شهری محسوب میشود.

یوسفی 80 درصد درآمدهای شهرداری را وابسته به عوارض ساختمانی دانست و ادامه داد: چرخه اقتصادی وابسته به درآمد مردم در شهرها است که هرچه قدرت خرید مردم بالا رود منابع شهرداری تامین شده از این محل افزایش مییابد و میتوان درآمدهای پایداری در این بخش تعریف کرد.

وی رکود حاکم بر جامعه را بر درآمد شهرداری تاثیرگذار خواند و افزود: در آذر ماه سال جاری شهرداری این شهر تنها پنج پروانه ساخت صادر کرده و در ماه گذشته تنها سه فقره پروانه صادر شده است که با هزینه‏های جاری شهرداری تفاوت بسیاری دارد و نمیتوان از این محل درآمد قابل ملاحظهای کسب کرد.

شهردار بروجرد یادآور شد: این نهاد خدماتی بیش از 1700 نیرو دارد که ماهانه بیش از 3 میلیارد تومان حقوق این افراد است که خود رقم بالایی از درآمدهای جاری شهرداری را به خود اختصاص داده است.

یوسفی چالش پیش روی شهرداری را از موضوعات به روز شهرداریها دانست و عنوان کرد: به دلیل اینکه منابع درآمدی شهرداریها از طریق ساخت و سازهای شهری تامین میشود، همواره بدهیهایی برای شهرداریها وجود داشته است که به عنوان یک معضل جدی همواره مطرح میشود، بنابراین رسانهها نباید این مشکل را به عنوان یک چالش جدی در شهر بزرگنمایی کنند.