رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

پرداخت ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ‌‌اقتصاد مقاومتی در لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

پرداخت ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ‌‌اقتصاد مقاومتی در لرستان

پرداخت ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ‌‌اقتصاد مقاومتی در لرستان

استاندار لرستان از پرداخت دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌های لرستان و میزان مشارکت بخش خصوصی در حوزه اقتصاد مقاومتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: در راستای اقتصاد مقاومتی شش ماه اول امسال بانک‌های استان به‌خوبی پای‌کار آمده‌اند به‌طوری‌که در شش ماه نخست سال 95 دو هزار و 100 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌های خصوصی و دولتی پرداخت شد.

وی بابیان اینکه برخی از دستگاه‌های لرستان در حوزه اقتصاد مقاومتی عملکرد خوبی نداشته‌اند، افزود: درمجموع عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان در بحث اقتصاد مقاومتی خوب بوده است.

استاندار لرستان عنوان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی انتظار ما از دانشگاهیان بسیار زیاد است اما گزارش ارائه‌شده از سوی رئیس کمیته فرهنگی و اجتماعی ستاد اقتصاد مقاومتی استان نشان می‌دهد دانشگاه‌های استان در این زمینه محکم پای‌کار نیامده‌اند و مشارکت آن‌ها پایین است.

وی مشارکت دانشگاه‌های استان را یکی از راه‌های جهش اقتصاد مقاومتی دانست و بیان کرد: اگر مشارکت دانشگاه‌ها در حوزه  اقتصاد مقاومتی پایین باشد سرعت لازم در را تحقق اقتصاد مقاومتی را نخواهیم داشت بنابراین  از دانشگاه‌های استان انتظار می‌رود شرکت‌های دانش‌بنیان خود را هرچه زودتر راه‌اندازی کنند چراکه طی سال‌های آینده موفقیت  از آن استان‌هایی است که اقتصاد خود را از طریق دانش‌بنیان پیش برده‌اند.

بازوند در بخش دیگری از سخنان خود به‌ضرورت نظارت سازمان بازرسی در بحث پرداخت تسهیلات بانکی تأکید کرد و گفت: امیدواریم خروجی دو هزار و 100 میلیارد تومان تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌های لرستان و میزان مشارکت بخش خصوصی در حوزه اقتصاد مقاومتی در میزان سرانه درآمدی خانوار شهری و روستایی استان نمود پیدا کند و تا پایان سال سرانه درآمدی مردم استان تغییر و جهش بالایی داشته باشد.

وی اظهار داشت: وقتی اعلام می‌شود نوروز سال 95 گردشگران زیادی به استان لرستان سفرکرده‌اند خروجی آن باید در سرانه درآمدی مردم خود را نشان دهد.

بازوند افزود: برای جلوگیری از ایجاد انحراف در تسهیلات پرداختی در حوزه رونق تولید و سایر حوزه‌ها باید بر نحوه پرداخت نظارت شود تا افرادی که این تسهیلات را در بخش‌های  دیگر هزینه نکنند و این تسهیلات به سرنوشت بنگاه‌های زودبازده دچار نشوند.

وی در رابطه با میزان سرانه مصرف ماهی در لرستان نیز عنوان کرد:  میزان سرانه مصرف ماهی در لرستان پایین است به‌طوری‌که به ازای هر نفر در استان مصرف ماهی در طول سال چهار کیلو و 700 گرم است.

استاندار لرستان  بیان کرد: بر اساس گفته وزیر بهداشت مرگ‌ومیر ناشی از چربی خون و سکته در لرستان 2.5 درصد از میانگین کشور بالاتر است به همین جهت  باید برای کاهش میزان مرگ‌ومیر در استان مصرف گوشت قرمز در خانوارها کم شده و مصرف ماهی جایگزین گوشت قرمز شود.

وی ایجاد رستوران‌های بین‌راهی و برگزاری جشنواره‌های طبخ غذا را فرصتی برای افزایش میزان مصرف ماهی استان دانست و گفت: سازمان جهاد کشاورزی لرستان در بالا بردن میزان سرانه مصرف ماهی در استان وظیفه سنگینی دارد و نباید به‌راحتی از کنار آن عبور کند.