رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

پرورش ماهی در حوضیان آب سد را آلوده می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

پرورش ماهی در حوضیان آب سد را آلوده می‌کند

پرورش ماهی در حوضیان آب سد را آلوده می‌کند

امام جمعه موقت الیگودرز گفت: ادامه طرح پرورش ماهی در قفس که در سد حوضیان در حال انجام است آب را آلوده و گردشگری را با مخاطره مواجه خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سهراب ترکی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در الیگودرز با انتقاد از عدم توجه مدیران استان به درخواست‌های مردمی گفت: به طور حتم اقدامات مهندسین، طراحان و مشاوران و همچنین پیگیری مسئولان در جهت احداث سد مخزنی حوضیان قابل قدردانی است.

وی با اشاره به اینکه امام جمعه نیز در خطبه‌ها به مدیران استان تذکر جدی داده و همچنان پیگیر موضوع است، افزود: در کنار ساخت این سد برای تامین آب کشاورزی بحث گردشگری نیز مطرح است که در اجرای این طرح باید مد نظر قرار می‌گرفت.

ترکی از کمبود آب به عنوان بحران قرن حاضر یاد کرد و عنوان داشت: دو سال قبل بر اثر جاری شدن سیل در روستای کمندان چندین روز تامین آب آشامیدنی شهر الیگودرز با مشکل مواجه شد و در صورت بروز مجدد این‌گونه مشکلات استفاده از سد مخزنی حوضیان می‌تواند جایگزین شود و مشکل را رفع نماید.

وی افزود: اما متاسفانه اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در این دریاچه تا سال آینده آب این سد را برای همیشه غیرقابل مصرف خواهد نمود و بحث بهره‌برداری گردشگری نیز منتفی می‌شود.

امام جمعه موقت الیگودرز با اشاره به هزینه‌های میلیاردی اجرای سد حوضیان گفت: در این اوضاع بی‌پولی و مشکلات اقتصادی کشور آیا دولت صرفا برای استفاده و تامین منافع مادی یک شخص این سد را احداث نموده است؟!!!

ترکی با اشاره به ظرفیت‌های سد رودبار جهت اجرای این‌گونه طرح‌ها گفت: از نماینده فعلی و منتخب مردم انتظار پیگیری جدی و پاسخ‌گویی به مردم را داریم و  از استاندار لرستان هم درخواست داریم با ورود جدی به این موضوع جلوی سوء استفاده‌ها را بگیرد.

شایان ذکر است که سد مخزنی حوضیان با حجم آبگیری 30 میلیون متر مکعب در حاشیه شهر الیگودرز واقع شده است که سال گذشته شخصی به عنوان سرمایه‌گذار نسبت به احداث طرح پرورش ماهی در قفس در این دریاچه اقدام نمود که با توجه به عدم مجوز وزارت نیرو و نبود مطالعات لازم مورد مخالفت دلسوزان از جمله امام جمعه و رسانه‌ها قرار گرفت و از استاندار خواسته شد نسبت به جلوگیری از طرح اقدام نماید، اما تا کنون اقدامی صورت نگرفته است و بار دیگر انتقادات عمومی از طرح مذکور آغاز شده است اما مسئولین دولت تا کنون پاسخی ارایه نداده‌اند.