جهش تولید | چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹

پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در لرستان ایجاد می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در لرستان ایجاد می‌شود

پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در لرستان ایجاد می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان گفت: تقویت و ایجاد پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی یکی از برنامه‌های آموزش و پرورش لرستان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، گودرز کریمی‌فر در همایش تجلیل از دانش‌آموزان برتر شهرستان بروجرد اظهار داشت: یکی از سیاست‌های آموزش و پرورش کشف استعداد دانش‌آموزان در حوزه‌های مختلف است و این همایش نشان از اهتمام آموزش و پرورش به استعدادیابی در این نهاد آموزشی دارد.

وی ارتقاء کیفیت آموزشی را مهم‌ترین سیاست جدی آموزش و پروش استان لرستان دانست و افزود: اساسی‌ترین عامل برای تحقق اهداف آموزش حضور معلمان است چراکه این باور ماست که معلمان خوب می‌توانند دانش‌آموزانی خلاق، کنجکاو، پرسشگر، خودباور و خداباور تربیت کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان خلاقیت را استعداد و مهارت قابل یادگیری و پروراندن دانست و بیان کرد: معلمی که متخلق به اخلاق حسنه باشد می‌تواند دانش‌آموزانی خلاق تربیت کند و مدیران با ایده دانش‌آموزانی نخبه را می‌پرورانند.

وی با اشاره به ارکان مهم توفیق معلمان در امر آموزش و پرورش دانش‌آموزان، عنوان کرد: معلمی می‌تواند در این عرصه خطیر موفق باشد که هم خوب بیندیشد و هم اندیشه خوب را پرورش دهد چراکه مهم‌ترین عنصر در سند تحول بنیادی آموزش و پرورش معلم و دانش‌آموز است.

کریمی‌فر با اشاره به 6 عنصر مؤثر برای تقویت مدیریت سطوح مختلف در آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: این 6 عنصر عبارتند از اراده، امید، پشتکار در کنار تجربه، محبوبیت و مهارت‌های علمی که اگر مدیری این ویژگی‌ها را به صورت نسبی داشته باشد، مدیری موفق است و مدیر موفق می‌تواند با داشتن برنامه دانش‌آموزی برتر و موفق را به جامعه تحویل دهد.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش مصمم است یادگیری عمیق، کیفی و مطلوب را جایگزین یادگیری حافظه‌محور و سطحی کند به همین دلیل توجه به جشنواره‌ها و المپیادهای علمی که از منظر ماهیت هیجانی میل به یادگیری را در دانش‌آموزان تقویت می‌کنند، در سرلوحه مهم‌ترین برنامه‌های آموزش و پرورش قرار داده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان با اشاره به برگزاری جشنواره جابربن حیان برای دوره ابتدایی و جشنواره خوارزمی برای دوره اول و دوم متوسطه اظهار داشت: دانش‌آموزان بروجردی دارای استعدادهای بالقوه و برتری هستند و همه ما موظف هستیم که این استعدادهای برتر را به استعدادهای بالفعل تبدیل کنیم و در شناسایی این استعدادهای برتر تلاش کنیم چراکه در این صورت آموزش در سبد خانوارها قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به کسب توفیقات دانش‌آموزان بروجردی در کنکور سراسری، بیان کرد:هنگامی که قبولی در کنکور سخت جلوه می‌نمود دبیرستان‌های این شهرستان افتخارآفرینی کرده و رتبه‌های برتری را نصیب خود کردند و انتظار می‌رود دانش‌آموزان این شهرستان بار دیگر آن حماسه به یاد ماندنی را خلق کنند.

کریمی‌فر تقویت فرهنگ کار گروهی را عامل موفقیت دانست و افزود: اگر بخواهیم در آموزش و پروش موفق باشیم باید فرهنگ خوب کار کردن را جایگزین زیاد کار کردن کنیم.

وی عنوان کرد: شعار آموزش و پرورش در پنج محور نهفته است که می‌توان به ساماندهی نیروی انسانی، ارتقاء کیفیت آموزشی، عملیاتی کردن و خوب هزینه کردن بودجه و توسعه مشارکت‌های مردمی با محوریت جذب خیران مدرسه‌ساز اشاره کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان با اشاره به برنامه‌های آموزش و پرورش در استان لرستان، خاطرنشان کرد: تقویت پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی یکی از برنامه‌های آموزش و پرورش است تا دانش‌آموزان با استفاده از امکان بهره‌گیری از این فضاهای آموزشی خروجی خوبی در به دست آوردن رتبه ‌ای تک رقمی در کنکور و ارتقاء معدل نهایی داشته باشند.

وی توجه به آزمون‌های پیشرفت تحصیلی در سه مقطع را از دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش لرستان دانست و افزود: برگزاری آزمون‌های تخصصی از مدیران مدارس به منظور تقویت مهارت‌های علمی در مدیران و نیز برگزاری آزمون در بین مدیران مدارس از بسته اجرایی آموزش و پرورش همچنین برگزاری کیفی دوره‌های ضمن خدمت به منظور آشنایی علمی معلمان با شیوه‌های نوین آموزشی روز دنیا ازدیگر برنامه‌های آموزشی آموزش و پرورش استان لرستان است.