جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

پژوهش‌های مبتنی بر آسیب‌های اجتماعی خاص استان لرستان انجام شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پژوهش‌های مبتنی بر آسیب‌های اجتماعی خاص استان لرستان انجام شود

پژوهش‌های مبتنی بر آسیب‌های اجتماعی خاص استان لرستان انجام شود

رئیس جهاد دانشگاهی استان لرستان گفت: پژوهش‌های مبتنی بر آسیب‌های اجتماعی خاص استان لرستان توسط دانشگاه‌های استان انجام شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سید علی نادر دهقانی در جلسه شورای مواد مخدر لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در حوزه کاری خود همواره بحث آسیب‌های اجتماعی را در سرفصل کاری خود داشته است به‌طوری‌که از سال 86 با تشکیل یک دبیرخانه به‌عنوان دبیرخانه همایش ملی هجوم خاموش پنج دوره همایش را اولویت آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد و حوزه‌های مختلف برگزار کرد و خوشبختانه از سراسر کشور حجم عظیمی از مقالات به این دبیرخانه ارسال شد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی لرستان در حوزه دانشجویی کانون سلامت را تشکیل داده است که کار این کانون در حوزه پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان لرستان عنوان کرد: هم‌اکنون چهار پروژه پژوهشی در حوزه مواد مخدر توسط جهاد دانشگاهی لرستان در حال انجام است و جهاد دانشگاهی استان این آمادگی را دارد تا مسئولیت کمیته پژوهش پیشگیری از اعتیاد استان را به عهده بگیرد.

وی بیان کرد: بودجه‌ای که برای کارهای تحقیقاتی اختصاص داده می‌شود از طرف ستاد است و  بودجه استانی ندارد ازاین‌رو ما مجبور و موظف هستیم با آن اولویت‌هایی پژوهشی که از ستاد معرفی می‌کند کار رو پیگیری کنیم که امیدواریم با بودجه استانی و  ردیف‌های دیگر بتوانیم پروژه‌های آموزشی را انجام دهیم.

دهقانی گفت: در حوزه مبارزه با مواد مخدر چهار کار پژوهشی و تحقیقاتی مبنی بر آسیب‌های اجتماعی خاص لرستان  انجام شود تا برای ارائه راهکار و گرفتن نتیجه در اولویت کار دبیرخانه کمیته پژوهش قرار گیرد.

اسدالله حیدری مدیرکل بهزیستی استان لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: مرکز تی سی بروجرد که تنها مرکز فعال تی سی کشور است هم‌اکنون به دلیل نداشتن مراجعه‌کننده نیمه تعطیل است که توصیه می‌شود در کنار این مرکز، کمپ‌هایی راه‌اندازی شود.

وی افزود: در دو شهرستان خرم‌آباد و بروجرد 63 کودک معتاد متجاهر زیر 18 سال وجود دارد که راه‌اندازی مرکزی  برای ساماندهی آن‌ها سالانه به 400 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیرکل بهزیستی استان لرستان بابیان اینکه این تعداد از کودکان معتادان متجاهر توسط مراکز کاهش آسیب شناسایی‌شده‌اند، عنوان کرد: درگذشته مصوبه برای راه‌اندازی مرکزی برای نگهداری این کودکان وجود داشته است اما با توجه به آمار پایین این کودکان دستورالعملی برای راه‌اندازی آن وجود ندارد.

وی بیان کرد: قبلاً  راه‌اندازی مرکزی برای نگهداری جوانان و نوجوانان زیر 18 سال در لرستان در دستور کار بوده اما ازآنجاکه تاکنون چنین مرکزی غیر از استان سیستان و بلوچستان وجود نداشته است هم‌اکنون دستورالعملی برای این کار نیست و راه‌اندازی سه‌مرکزی که در دستور کار وزارت کشور است شامل استان لرستان نمی‌شود.