جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

پیش‌بینی بارش‌های سیل‌آسا طی نیمه دوم آذرماه در لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌بینی بارش‌های سیل‌آسا طی نیمه دوم آذرماه در لرستان

پیش‌بینی بارش‌های سیل‌آسا طی نیمه دوم آذرماه در لرستان

مدیرکل مدیریت بحران لرستان از پیش بینی بارش های سیل آسا طی نیمه دوم آذرماه در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا آریایی ظهر یکشنبه در جلسه ستاد بحران شهرستان خرم آباد با بیان اینکه در ایران با تغییر اقلیم مواجه شده ایم، اظهار داشت: آب و هوا به صورت محسوس تغییر کرده و درجه هوای منطقه گرم شده است.

رشد چند برابری جمعیت شهر خرم آباد و کمبود زیر ساخت ها

وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم مشکلاتی را در بحث استمرار خشکسالی به وجود آورده است، گفت: این در حالیست که بارش های رگباری در خرم آباد منجر به سیلاب می شود.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با بیان اینکه امروز بارش ها به صورت رگباری و با سرعت هستند، عنوان کرد: در کنار این فرایند طبیعی زیرساخت های ما نیز مشکلات اساسی دارند و همین امر موجب به وقوع پیوستن سیلاب در بعضی نقاط می شود.

آریایی به رشد چند برابری جمعیت شهر خرم آباد طی سال های اخیر اشاره کرد و افزود: این درحالیست که تاکنون خیابان های مرکز شهر تغییر نکرده اند.

وی با بیان اینکه قسمت عمده شهر خرم آباد را افراد ساکن در مناطق میدان «کیو» به «دره گرم» و میدان امام حسین(ع) به «ماسور» تشکیل می دهند، تصریح کرد: خرم آباد روی ناودیسی به طول ۱۵ کیلومتر و عرض سه کیلومتر قرار دارد.

آریایی در ادامه سخنان خود به گنجایش نداشتن کانال های آب منطقه «مطهری» خرم آباد اشاره کرد و افزود: کانال های آب سطح شهر خرم آباد گنجایش عبور آب را ندارند.

وی اضافه کرد: در بعضی مناطق آب به کانال هدایت نمی شود چرا که هندسه خیابان ها تغییر کرده و به دلیل حفاری های زیاد شیب خیابان ها دستخوش تغییر شده است.

ضرورت ترویج فرهنگ بیمه در لرستان

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با بیان اینکه همیشه بارش اولین باران با برگ ریزی درختان همراه است، گفت: در این صورت مجاری به وسیله برگ ها بسته می شوند و شهرداری باید بر روی این قضیه تمرکز کند.

آریایی با تاکید بر اینکه مردم با حقوق طبیعی خود آشنایی ندارند، عنوان کرد: در صورتی که سیلاب به خانه های افراد خسارت وارد کند شهرداری باید تا ریال آخر خسارت را پرداخت کند.

وی به آشنا نبودن افراد با فرهنگ بیمه اشاره کرد و اظهار داشت: در تمام دنیا مردم از بیمه خسارت می گیرند و متاسفانه در فرهنگ ما بیمه هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با اشاره به اینکه دولت به هر دستگاهی وظیفه ای داده است، عنوان کرد: دستگاه های اجرایی تنها نباید به هنگام وقوع حادثه به دنبال راه حل باشند.

آریایی با بیان اینکه در همه جای دنیا به هنگام وقوع طوفان درخت شکسته خواهد شد، گفت: هدف ما در مدیریت بحران این است که جان انسان ها گرفته نشود چرا که نمی توان از وقوع حوادث طبیعی جلوگیری کرد و ما مجبوریم هنگام حوادث طبیعی خسارات را به حداقل برسانیم.

پیش بینی بارش های سیل آسا در نیمه دوم آذر ماه

وی به تخصیص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از حوادث غیر مترقبه استان طی دو سال اخیر اشاره کرد و گفت: با اعتبارات تخصیص داده شده می توان بخشی از خسارت های وارده به استان را جبران کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با اشاره به اینکه به هنگام وقوع حوادث طبیعی حضور نیرو و تجهیزات دو امر مهم و اساسی هستند، افزود: واقعا حضور نیروها به هنگام وقوع حوادث بی نظیر است و تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن خسارات انجام می دهند.

آریایی در ادمه سخنان خود خواستار هرس درختان سطح شهر توسط شهرداری شد و عنوان کرد: هرس درختان سطح شهر تقریبا دو یا سه ماه وقت می خواهد که از شهرداری می خواهیم با همکاری شرکت توزیع برق این مهم را در دستور کار خود قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه در بعضی مناطق سطح شهر هرساله سیلاب رخ می دهد، افزود: مدیریت شهری در شهرها به عهده شهرداری است که درخواست داریم هر یک از دستگاه های اجرایی هرکدام وظایف دستگاهی خود را انجام دهند.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان عنوان کرد: در این راستا بخشداران ارتباط خود را با دفتر امور روستایی در استانداری بیشتر کنند چرا که ماهیت این دفتر انجام اقدامات در بحث روستاها است.

آریایی به بارندگی های نیمه دوم آذر ماه امسال اشاره کرد و گفت: ما در نیمه دوم آذر ماه به طور حتم شاهد وقوع سیلاب خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ۴۵ روز از فصل پاییز گذشته و تا به حال بارندگی جدی رخ نداده است، تصریح کرد: تا زمانی که برگ ریزان درختی خاتمه پیدا نکند بسته شدن کانال های سطح شهر خرم آباد ادامه خواهد داشت.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: تجهیزات استان در بحث مقابله با حوادث استاندارد نبوده و نیازمند به روز شدن و نوسازی هستند.