رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

چاه‌های آب غیر مجاز شهرستان خرم‌آباد پلمب شود - نمایش محتوای خبر

 

 

چاه‌های آب غیر مجاز شهرستان خرم‌آباد پلمب شود

چاه‌های آب غیر مجاز شهرستان خرم‌آباد پلمب شود

فرماندار خرم‌آباد گفت: چاه‌های آب شهرستان خرم‌آباد که از مصرف کشاورزی به صنعتی تغییر کاربری یافته‌اند باید با دستور قضایی پلمب شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حبیب‌الله خجسته پور، در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خرم‌آباد که در فرمانداری خرم‌آباد برگزار شد، اظهار داشت: بهره‌برداری بیش از ظرفیت از منابع زیرزمینی، برداشت بیش‌ازاندازه از چاه‌های مجاز و غیرمجاز از آب‌های سطحی، الگوی کشت نامناسب، کشت انواع کشت‌های آب‌دوست، استفاده از لوله‌کشی‌های فرسوده، کمبود اعتبار و فقر فرهنگی مصرف‌کنندگان آب ازجمله دلایل بحران‌ آب است.

فرماندار خرم‌آباد با اشاره به اینکه کنترل برداشت از منابع آبی و کاهش سطح آن باید انجام شود، افزود: خیلی از کشاورزان نسبت به این موضوع آگاهی ندارند بنابراین فرهنگ‌سازی و آگاهی‌رسانی به مردم به‌ویژه در حوزه کشاورزی و زمینه حفاظت کمی و کیفی در منابع آب مورد تأکید است که مسئولان امر در جهاد کشاورزی این موضوع را به عهده‌دارند و نظارت بر اجرای این موارد را بخشداران با توجیه و به‌کارگیری دهیاران انجام می‌دهند.

وی بابیان اینکه جداسازی شبکه آب شرب از غیر شرب به‌ طورحتم باید انجام شود، عنوان کرد: استفاده از آب‌های غیرمتعارف و پساب‌ها برای تأمین آب موردنیاز فضای سبز باید انجام شود تا از آب شرب برای این موضوع استفاده نشود.

فرماندار خرم‌آباد بیان کرد: علاوه بر اصلاح الگوی کشت کشاورزی، اصلاح الگوی فضای سبز نیز با الگو گیری از شهرهای کویری باید مورد نظر ما باشد.

وی بازسازی و نو سازی بسترهای انتقال آب شرب و کشاورزی را یکی دیگر نکته‌های مهم در زمینهٔ بحران آب دانست و گفت: امسال اعتبارات خوبی برای بسترهای انتقال گذاشته شد که نوسازی آن صرفه‌جویی را در پی دارد.

خجسته پور تصریح کرد: پر کردن همه چاه‌های غیرمجاز سطح شهرستان بدون اغماض و چشم‌پوشی باید انجام شود  و چاه‌های صنعتی که در امر کشاورزی تغییر کاربری داده‌اند با دستور قضایی به‌طور حتم پلمب شود.

وی بابیان اینکه در چاه‌های کشاورزی باید از کنتر هوشمند استفاده کنند، خاطرنشان کرد: اکنون بهترین زمان برای معرفی الگوی کشت مناسب با شهر یا روستا توسط سازمان کشاورزی است و در این زمینه نیز فرهنگ‌سازی لازم باید انجام شود.

فرماندار خرم‌آباد در رابطه با ورود کشاورزان مهاجر به استان گفت: از ورود کشاورزان مهاجر یا به‌عبارت‌دیگر غاصبان مهاجر اگر مقدور باشد باید جلوگیری شود و یا کشاورزان را توجیه کنیم که زمین‌های خود را به این افراد اجاره ندهند.

وی اظهار داشت: اگر اجاره دادن منابع آبی به کشاورزان مهاجر و بهره‌برداری از منابع آبی را صرفاً در اراضی تحت پوشش محدود کنیم کشاورز مهاجر دیگر به استان ما نمی‌آیید بنابراین باید جلوگیری از پمپاژ بی‌رویه روان آب‌ها انجام شود و با این افراد با ضبط موتور آن برخورد شود.

خجسته پور بابیان اینکه امور آب، جهاد کشاورزی، فاضلاب شهری و روستایی نمایندگان حقوقی خود را فعال کنند، افزود:  برگزاری مستمر این جلسه  به‌صورت ماهانه برای رسیدگی به فعالیت دستگاه‌ها الزامی است.