جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

چرخ واحدهای تولیدی بروجرد نمی چرخد/ کارگرانی که مشق نداری می کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

چرخ واحدهای تولیدی بروجرد نمی چرخد/ کارگرانی که مشق نداری می کنند

چرخ واحدهای تولیدی بروجرد نمی چرخد/ کارگرانی که مشق نداری می کنند

عدم تامین سرمایه در گردش عمده ترین مشکل واحدهای تولیدی تعطیل بروجرد است تا امسال در هفته کاروکارگر با رکودی که بر برخی از واحدهای کارگری بروجرد حاکم شده، کارگران این واحدها مشق نداری کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، هر ساله همزمان با هفته کار و گارگر فرصتی پیش می آید تا مجلسی برپا شود و به بهانه این روز از کارگران تجلیل شود و بعد از آن دیگر همه یادشان می رود و این قشر زحمت کش در طول سال نادیده گرفته می شوند تا سال بعد روز جهانی کارگر و تجلیلی دیگر.

کارگران قشری هستند که چرخ تولید و رونق اقتصاد با دستان پینه بسته آنها می چرخد ولی دیده شدن آنها تنها به یک روز از سال ختم می شود.

امسال نیز به مناسبت روز جهانی کار و گارگر جامعه کارگری شهرستان بروجرد با امام جمعه بروجرد دیداری داشتند که در آن به بیان مشکلات کارگران پرداخته شد.

مسئول جامعه کارگری و نماینده کارگران شهرستان بروجرد در این دیدار با اشاره به اهمیت نامگذاری شعار سال اظهار داشت: امید است تمام کارگران شعار سال را در سر لوحه کار خود قرار داده و در امر تولید تلاش کنند.

زندی افزود: کارگر و کارفرما مکمل یکدیگر هستند که همه کارگران باید با حمایتهای دولت در پیشرفت و رونق اقتصادی اهتمام داشته باشند.

زندی با اشاره به مشکلات عدیده کارگران ادامه داد: جامعه کارگری شهرستان در سالهای اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده که باید نسبت به رفع آنها اقدام اساسی شود.

وی عدم رعایت قوانین کار در برخی از واحدهای تولیدی و کارخانجات، دستمزد اندک کارگران، بستن قراردادهای خارج از قانون، عدم پرداخت بیمه کارگران، تاخیر در پرداخت حقوق کارگران و... را از مشکلات جامعه کارگری شهرستان بروجرد عنوان کرد.

امام جمعه بروجرد در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت کار کارگران زحمت کش، این قشر را از عمده عوامل چرخیدن چرخ اقتصاد عنوان کرد و افزود: در شرایط فعلی جامعه و در طول سی و شش سال گذشته اقشار مختلف کارگری توانسته اند به خوبی در مقابل تحریمهای اقتصادی دشمنان ایستادگی کنند.

حجت الاسلام حسن ترابی اظهار داشت: لذا تقویت کارگران و رسیدگی به مسائل و مشکلات آنها باید در اولویت کاری مسئولان قرار گیرد تا بتوانیم در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور گام برداریم.

وی ادامه داد: به رغم وجود مشکلات عدیده واحدهای تولیدی و تعطیلی بروجرد و به تبع آن بیکار شدن کارگران، اما باز مشاهده می شود کارگران با عزت نفس و مجاهدت در راستای تولید و توسعه اقتصادی کشور عرق ریخته و نمی خواهند به دیگران وابسته باشند.

حجت الاسلام ترابی تصریح کرد: برای حل مشکلات کارگران باید تعاملی بین کارفرمایان و کارگران به وجود آید و کارفرمایان با حمایت از کارگران به بخشی از مشکلات این قشر پایان بدهند.

وی افزود: در حال حاضر شرایط بازار کار در شهرستان بروجرد مناسب نیست و دولت باید با ارائه راهکارها در راستای حل مشکلات معیشتی کارگران و رفع مشکلات واحدهای تولیدی گام بردارد.

معاون استاندار لرستان و فرماندار شهرستان بروجرد نیز افزود: عمده ترین مشکل واحدهای تولیدی شهرستان بروجرد عدم سرمایه در گردش است که با اعطای تسهیلات ویژه از طریق صندوق توسعه ملی توانسته ایم برخی از این واحدها را دوباره فعال کنیم.

مسلم پورقاسمیان ادامه داد: به همین منظور برای توسعه هر واحد تولیدی در ازای هر کارگر تسهیلات لازم پرداخت می شود تا این واحدها بتوانند مشکلات خود را حل کند.