چل سرو

چل سرو (Chell Sero) يا چهل سرود از جمله فال های آشنا و بسيار متداول مردم لرستان است  که غالبا در شبهای طولانی سال (بويزه شب چله در زمستان) بين افراد خانواده ،اقوام و همسايگان و درمحيطی دوستانه و دسته جمعی  برگزار می شود

.نحوه فال چل سرو نيز بدين ترتيب است که ابتدا از جمع حاضران يک نفر بعنوان فال انداز انتخاب می کنند. فال انداز نيز به نوبه خود چهل دانه تسبيح يا چهل دانه گردو يا چهل دانه سنگ ريزه انتخاب و آماده می کند و با نام خدا و پيامبر و امام علی فال را شروع می کند .حاضرين که دايره وار نشسته اند به نوبت هر کدام يک يا دو کلمه از مصراع اول يک بيت شعر را که در نظر دارند قرائت می کنند، مثلا از بيت:

هر صو و سحر بانگ خروسان  شوره تلميت بار تازه عروسان،

یا می توانند تنها بگويند هر صو وسحر، سپس  فال انداز نيز پس از قرائت هر بيت يکی از دانه های تسبيح ( يا يکی از چهل شی از قبل آماده شده ) را جدا می کند.

بعد دومين نفر از يکی از بيت های چهل سرود مثلا :

خدا برسان روزی قليانم      تماکو فروش بکه مهمانم 

یا می تواند فقط دو کلمه اول بيت را ( خدا برسان ) بگويد

پس از خواندن تک بيتی ها ،هم کسی که نيت نموده و هم حاضران در جلسه از معنی و مفهوم آن و جواب خوب يا بد بودن فال مطلع می شوند.بعنوان نمونه نتيجه نيت و فال در مصرع اول تک بيتی:     هر صو و سحر (نيک)     و بيت، خدا برسان روزی قليانم (بد) قلمداد می گردد ،زيرا در بيت اول بحث از نوعروسان است و در بيت دوم بحث تنباکو و قليان است که بيشتر در مراسم عزاداری موارد مصرف دارد.

شعرخوانی تا چهلمين بيت ادامه می يابد، چهلمين بيت چون آخرين بيت و نتيجه و جواب فال است حتما بايستی بطور کامل قرائت شود.

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام و عرض ادب ،خیلی خوب بود در راستای رسالت... ناصر ۱۳۹۵/۱۲/۲ ۰۸:۲۵

ناصر
با سلام و عرض ادب ،خیلی خوب بود در راستای رسالت خود و حفظ امانتداری به زبان این اثر کهن نیز اشاره می کردید. مردم لرستان با خون و پوست خود با هم پیوند دارند و اشاره به زبان لکی هیچ فاصله ای ایجاد نخواهد کرد لرستان با قوم لک وزینتر است .
-1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۵/۱۲/۲ ۰۸:۲۵